Cilt Bakımı Ve Güzellik
Elektrikli epilasyonlar nelerdir

Lazer Epilasyon Çeşitleri

Lazer epilasyon çeşitleri temel olarak 3’e ayrılır bunlar; elektroliz, termoliz ve blend olarak adlandırılır. Lazer epilasyon yöntemleri ise lazer epilasyon çeşitlerinin alt kısmını oluşturur ve değişik aletlerle vücut yapısına tüylerin cinsine göre uygulanır.

 

Kadınların vücut kıllarını almadaki geleneksel tercihleri, jilet kullanma, epilasyon aleti kullanma ya da ağda yapmadır. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte çeşitli lazer yöntemleri sayesinde vücut kıllarından etkili bir şekilde kurtulmak mümkündür. Lazer epilasyon, kullanılan teknolojik malzemelere göre ve uygulayış stiline göre gruplara ayrılmaktadır.

 

Lazer Epilasyon Çeşitleri

Elektroliz Epilasyon

Zayıf elektrik akımının kesintisiz olarak uygulandığı bir yöntemdir. Acısı az olan bir yöntem olmasına rağmen uygulama süresi uzun sürdüğü için fazla tercih edilmez.

 

Elektroliz elektrikli epilasyon kıl yüzeyinden ziyade kıl köklerini etkiler. Zayıf ve sürekli olan elektrik akımı iğnenin etrafında su açısından zengin olan hücreleri değişikliklere maruz bırakır. Elektroliz epilasyonda üst kısımdaki hücreler su tutmadığı için etkilenmez. Ama alt kısımlarda bulunan kıl kökünü etkilemekte başarılı olunur.

 

Termoliz Elektrikli Epilasyon

Termoliz epilasyon yönteminde elektrik akımı yüksek verilir. Kıl folikülü çabuk yanar iğnenin etrafındaki ısı çok yüksektir. 0,2 ile 2 -4 arasında 1 saniye içinde bir akım verilir. Nispeten ağrılı bir yöntem olan termoliz epilasyon kesin sonuç verir. Epilasyonu uygulayan kişinin çok dikkatli ve işini iyi yapması gerekir yoksa iz ve yanık durumu görülebilir.

 

Blend Elektrikli Epilasyon

Blendin anlamı karışıktır. Doğal olarak verilen akım karışık akımdır. Kişiye verilen akım bazen yüksek frekanslı olup bazen de kesintisiz zayıf akım verilir. En çok başvurulan yöntemdir. Çünkü elektroliz kadar uzun sürmez termoliz kadar da acı vermez. Yinede termoliz kadar hızlı bir sonuç vermez.

 

Cilde zarar verme oranı düşük olduğu için Çoğu ülkede blend epilasyon türü uygulanır.

 

Lazer Epilasyonu Cihazlarının Özellikleri

  • Diode Lazer Yöntemi ve Özellikleri: Öncelikle bu lazer cihazının cilde temas etmesi bir dezavantaj olarak görülebilir. Çünkü bu durumda hijyen azalmaktadır. Diode lazer yöntemi ,daha çok cılız ve güçsüz kıllar üzerinde etkilidir. Ağırlıklı olarak yüz bölgesindeki istenmeyen tüylerin giderilmesinde kullanılır. Diğer bölgelerdeki kıllanmalar için elverişli değildir.
  • NdYag Lazer Yöntemi ve Özellikleri: NdYag lazer yönteminin avantajı, yaz aylarında, bronzlaşmış tene uygulanabilmesidir. Bu yöntem haricindeki diğer tüm lazer uygulamaları bronz tene yapılamaz. Lazer epilasyonu sonrasında ise bronzlaşmak tehlikelidir. Bu yöntemin dezavantajları ise uygulamanın acılı olmasıdır. Bu sebeple genel olarak seanslar yarıda bırakılmaktadır. Ayrıca bu yöntem yüzünden cildinizde yanıklar oluşabilir.
  • Alexandrita Lazer Yöntemi ve Özellikleri: Bu yöntemin aletinin tene değmemesi, uygulamanın hijyenini arttırmaktadır. Kılların köküne müdahale ederek kalıcı etkiye sahip Alexandrita lazer tedavisi sayesinde pürüzsüz bir cilde kavuşabilirsiniz.
  • RF ( Radio Frequency ) Yöntemi ve Özellikleri: Öncelikle bu uygulama bir lazer uygulaması değildir. Sadece radyo dalgalarını kullanarak kıllardan kurtulmanızı amaçlamaktadır. Fakat bu yöntemin sadece kıl köklerini bir nebze güçsüzleştirdiği tespit edilmiştir. Ve zamanla kıl kökleri kendini onararak tekrar uzayabilmektedir. Fazla etkili olmayan bu yöntem, çoğunlukla Diode lazer yöntemi ile birlikte kullanılmaktadır.
  • Işık Bazlı Epilasyon Yöntemi ve Özellikleri: Bu yöntem de lazer tedavisi değildir. Çeşitli dalga boylarındaki ışıkları kullanarak kıl köklerini güçsüzleştirme hedeflenir. Bu yöntem kalıcı etkiden çok geçici ağda etkisi göstermektedir. Ayrıca aletin tene değmesi de hijyen oranını düşürmektedir.

 

Lazer Epilasyonu Yöntemi Zararlı mıdır?

Eğer lazer sadece deri üzerine ve kıl köklerine uygulanıyorsa cevap hayırdır. Çünkü lazer epilasyonunda kullanılan lazer, non-iyonizedir ( iyonize değildir ). Yani hücre yapısına müdahale ederek mutasyona neden olmaz.

 

Yazar: Tarih: 14 Nisan 2015 - 9:00:44 Kategori: Epilasyon, Lazer Epilasyon
İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Etiketler:
Etiketler:, , , , ,