Cilt Bakımı Ve Güzellik
Lavanta yağının faydaları

Lavanta yağının yararları

Botanik dilinde ismi “lavandula angustifola” olarak geçen lavanta, tür olarak nane türüne mensup bir bitkidir. Genellikle Akdeniz bölgesinde yer alan dağlık bölgelerde yetiştirilebilen lavantanın ismi, Latincede anlamı yıkamak olan “lavare” kelimesinden türetilmiş bir isimdir. Lavantanın alternatif tıp alanında çoğu problem için kullanıldığı, bunun dışında da gündelik yaşantımızda bizlere pek çok konuda faydasının dokunduğu da bilinmektedir.

Lavanta yağı nasıl yapılır diye araştırıldığında; lavanta çiçeğinin belirli işlemlere sokulmasıyla birlikte asıl konumuz olan ve bahsedeceğimiz ürün lavanta yağı elde edildiği görülmektedir. Lavanta yağı; hem aromaterapik konularda doğal bir kaynak olarak kullanılabilmekte, hem fiziksel hastalıklarda doğal çareler aradığımız dönemlerde bitkisel bir çözüm olarak karşımıza çıkabilmekte; hem de az önce bahsettiğimiz gibi gündelik yaşantımızda çoğu konuda faydalandığımız bir ürün olabilmektedir. Buna örnek olarak; parfümlerimizde ve şampuanlarımızda en sık kullanılan aromalardan birinin lavanta oluşunu vermemiz mümkündür.

lavanta-yaginin-faydalari

Lavanta yağı nerelerde kullanılır sorusunun cevabı için işte başlıca şekilde bu örnekleri verebilmemiz uygun olmaktadır. Bununla birlikte alternatif tıp alanında sağlığımız için oldukça yardımcı olan bir ürün niteliğindeki lavanta yağının hem cilt üzerinde hem de saç üzerinde pek çok fayda sağladığı alternatif tıpçılar tarafından sıklıkla dile getirilmektedir.

Durum böyleyken lavanta yağı nasıl kullanılır, lavanta yağı cilde faydaları, lavanta yağının saça faydaları, lavanta yağı ciltte nasıl kullanılır, lavanta yağı saça nasıl uygulanır gibi konu başlıkları kullanıcılar tarafından sıklıkla merak edilip araştırılan konular haline gelmiştir.

lavanta-yaginin-etkisi

Lavanta yağı nerelerde kullanılır?

  • Baş ağrısı için doğal bir çözüm niteliğinde olan lavanta yağını bir beze döküp koklayarak ya da alnınıza o bezi yerleştirerek yatmanız, baş ağrınız için oldukça yatıştırıcı olacaktır.
  • Kurumuş cilde uygulanan lavanta yağının cildi doğal yollarla nemlendirdiği ve cilt üzerinde kuruluktan dolayı oluşan çatlakları faydalı bir ürün olarak kapattığı bilinmektedir.
  • Gece uyku problemi yaşayan bireylere yastıklarına bir kaç damla lavanta yağı damlatmaları önerilmektedir. Bu sayede sinirsel durumunuzu yatıştıran lavanta yağı, kısa sürede rahatlamış bir şekilde uykuya dalmanızı sağlayacaktır.

lavanta-yaginin-sagladigi-faydalar

  • İster güneş ışınlarından dolayı, ister gündelik hayatta yapılan yanlış bir hareketten dolayı yanık halde bulunan derinin üzerine lavanta yağı sürülürse, kısa sürede doğal yollardan yanıkların yarattığı sızlamaları geçirdiği hissedilmektedir.
  • Özellikle kış aylarında dudaklarda oluşan kuruluklara ve çatlaklara doğal bir ürün olarak lavanta yağı sürülmesi, bu çatlakların yara olmadan direkt olarak iyileşmesine yardımcı olmaktadır.
  • Ter kokusu problemi olan bireylere koltuk altlarına bir kaç damla lavanta yağı sürmeleri tavsiye edilmektedir. Bu uygulamadan sonra ter kokusu şikayetinin ciddi anlamda azaldığı gözlemlenmiştir.

lavanta-yaginin-sagliga-etkileri

  • Ayak ağrıları, kas ağrıları, bel ağrıları vb. bölgelerde ağrı problemi olan kişilerin bu bölgelere lavanta yağıyla masaj yapmaları neticesinde ağrı sorunlarının hafiflediği görülecektir.
  • Lavanta yağı saç bakımı konusunda da oldukça etkili bir üründür. Hem yağlanma sorunu olan saçlar için hem de kepek sorunu olan saçlar için birebir bir çözüm sunmaktadır. Saç üzerine yumuşatıcı bir kaç ürünle birlikte (çay ağacı yağı gibi) sürülen lavanta yağının saç üzerinde iyileştirici etkisi bulunmaktadır.
  • Cilt üzerinde var olan bakterileri ve virüsleri de ortadan kaldırma şansı bulunan lavanta yağının, yağlı ciltler üzerinde de aynı etkiyi gösterdiği bilinmekte ve sivilce sorununu azalttığı söylenmektedir. Bunun dışında ciltte oluşan sedef hastalığı, uçuk hastalığı ve siğil hastalığı gibi hastalıkların tedavi sürecine de olumlu etki yaptığı bilinmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Facebook Sayfamız
Google+ Sayfamız