Cilt Bakımı Ve Güzellik
kusmaya-ne-iyi-gelir

Kusma ve Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

 

Herkes belirli dönemlerde hasta olur, zaman sıkıntısından ya da başka sebeplerden hastaneye gitmezler. Mide bulantısı ve kusma çok sık karşılaşılan bir durumdur. Mide bulantısı ve kusma bir hastalık ya da sorunun belirtisidir. Mide bulantısı ve kusma belirtilerinin tedavi edilmesi önemlidir. Böylece vücudun sıvı kaybetmesi önlenmiş olur. Yaşanan bir sıvı kaybı mide bulantısını ve kusmayı arttıracaktır. Yaşanan belirtilerin bir an önce ortadan kalkması için evde uygulanabilecek yöntemler bulunmaktadır.

 

Gün içinde bol sıvı tüketiniz ve ağır baharatlı, yağlı besinler tüketmekten kaçınınız. Sıvı tüketimini bir anda değil küçük miktarlarda, yavaş yavaş yapınız. Çorba, doğal meyve suyu, limonata, soda gibi temiz ve sağlıklı sıvılar tüketmeye dikkat ediniz.

 

Mide bulantısı veya kusma gibi sorunlar varken süt ve süt ürünlerinden mümkün oldukça uzak durunuz. Çünkü süt ve süt ürünleri ağır ve yağlı oldukları için bulantı ve kusma rahatsızlıklarını daha da arttırabilir.

 

Kola, çay ve spor içecekleri gibi sıvı içeceklerden kaçınınız.

 

Zencefil, papatya çayı, nane limon gibi bitki çaylarından içebilirsiniz. Bu çaylar midenizi rahatlatacaktır.

 

24 saat olduysa ve hala mideniz bulanmaya devam ediyorsa sıvı besinlerin yanında katı ürünlerde tüketmelisiniz. Muz, pirinç, şekersiz elma püresi, tost, yağsız makarna ve patates gibi midenizi rahatsız etmeyecek, sindirimi kolay ürünleri beslenmenize ekleyebilirsiniz. Mide bulantınızda bir hafifleme hissettiğiniz anda yulaf ezmesi ve yoğurt gibi yavaş sindirilen besinlerden de tüketmeye başlayınız. Mide bulantısı ve kusma ortaya tekrardan çıkarsa katı besinleri bırakıp sıvı besinlerden tüketmeye dikkat ediniz.

 

Yemek yerken acele etmeyiniz, yavaş yavaş yiyin. Küçük porsiyonlar halinde yemeniz daha iyi olacaktır. Kızarmış, yağlı gıdalardan, ağır baharatlı yemeklerden ve şekerlemelerden uzak durunuz. Yemek yedikten sonra bir süre dik şekilde oturarak dinleniniz. Hemen uzanmayınız ya da hareket etmeyiniz.

 

Mideniz beslenme şeklinizden dolayı bulanma ve kusma belirtilerini ortaya çıkarıyor olabilir. Belirtilerin ortadan kalkması için midenizi en az 1-2 gün dinlendirmeniz yeterli olabilir. Unutmamanız gerekiyor ki gıda zehirlenmesi, soğuk alma da mide bulantısı ve kusmaya neden olabilir. Gıda zehirlenmesi durumunda bulantıya, ishal ve karın ağrısı eşlik eder. Gıda zehirlenmesi yaşadığınızı düşünüyorsanız en kısa sürede bir doktora görünmelisiniz.

 

 

Zencefil

 

Zencefil kapsül olarak, çay şeklinde ya da şekerleme halinde tüketilebilir. Zencefili mide bulantınızı ve kusmanızı geçirmek ya da yavaşlatıp azaltmak için kullanabilirsiniz. Araba tutmalarında da zencefili kullanabilirsiniz, bu sayede yol tutmasına karşı kullanılan ilaçları kullanmanıza gerek kalmayacaktır.

 

Nane Yağı

 

Nane yağı, mide bulantısı ve kusma belirtilerini hafifletmenize yardımcı olur. Böylece nane yağıyla sindirim kanalındaki kaslarınızı rahatlatabilirsiniz. Çay olarak, kapsüllerle ya da koklayarak nane yağının faydalarından yararlanabilirsiniz.

 

Tarçın

 

Tarçın sindirime yardımcı bir baharattır. Mide ülseri olanlar ve hamileler kullanmamalıdır. 1/2 çay kaşığı tarçın tozunu 1 bardak kaynamış suya koyup demlenmesini bekleyin. Ilıdıktan sonra yavaş yavaş içiniz.

 

Pirinç Suyu

 

Pirinç suyu gastrit rahatsızlığı olan kişilerde mide bulantısını rahatlatır. Pirinç suyunu hazırlamak için beyaz pirinç kullanmanız daha iyidir. Beyaz pirincin nişasta oranı daha yüksektir, bu yüzden sindirimi daha kolay olur. 1 bardak pirinci 1 ya da 1/2 bardak suyun içerisinde kaynatınız. Sonrasında pirinci süzüp suyunu içiniz.

 

Kimyon

 

1/2 çay kaşığı öğütülmüş kimyon tohumunu ılık su ile karıştırınız ve içiniz. Mide bulantısı için çok faydalıdır. Sindirim problemleri sonucunda ortaya çıkan kusma hissine karşı iyi gelmektedir.

 

Soğan Suyu

 

Soğan içeriğinde bulunan antibiyotik özelliğinden dolayı mide bulantısı ve kusmaya iyi gelmektedir. Soğan suyunu 2 şekilde uygulayabilirsiniz.

 

1/2 bardak suyun içerisine 2 çay kaşığı bal ekleyiniz. Ve bu karışımı bir yemek kaşığı yiyiniz. Midenizde rahatsızlık bulantı ya da kusma yaşadıkça tekrarlayınız.

 

1 çay kaşığı soğan suyu ve 1 çay kaşığı rendelenmiş zencefili karıştırınız. Elde ettiğiniz karışımı düzenli aralıklarla tüketiniz.

 

 

Mide Bulantısı ve Kusmaya Karşı Yapabileceğiniz Diğer Şeyler

 • Ortamınızı değiştiriniz, eğer evdeyseniz evi havalandırınız.
 • Dışarı çıkıp temiz hava alınız.
 • Nefesinizi yavaş ama derin şekilde alınız.
 • Kendinizi halsiz hissetmiyorsanız eğer ılık bir duş sizi rahatlatmaya iyi gelecektir.
 • Su içerken dikkat edin çok sık ve çok su içmekten çekininiz. Ya da sıvı içecekleri yavaş yavaş içiniz.
 • Parfüm yemek kokusu gibi ağır kokulardan mümkün olduğunca kaçınınız.
 • Lif bakımından zengin besinler tüketebilirsiniz. Elma iyi bir lif kaynağı olduğu için yiyebilirsiniz.
 • Ağzınızda rahatsız edici bir tat varsa eğer naneli sakız ve şekerler iyi gelecektir. Ya da 1 çay kaşığı karbonat, 3/4 çay kaşığı tuz ve 4 bardak ılık su ile gargara yapabilirsiniz.
 • Tuzlu kuru besinler de midenizin rahatlamasına yardımcı olur.
 • Yemek yedikten yatmaktan kaçınınız, dik bir şekilde oturunuz.
 • Kafein, alkol ve gazlı içecekleri tüketmeyiniz.
 • Mide bulantınız varsa ve eğer kusacaksanız bunu engellemeyiniz.
 • Kusma sırasında başınıza soğuk kompres uygulayabilirsiniz. Bu yöntem kusmanızı durdurmaz ama vücudunuzu daha iyi hissetmenizi sağlar.

 

Hangi Durumlarda Doktora Gitmelisiniz?

 • Hiçbir şekilde beslenemiyor bulantı ve kusmanız durmuyorsa
 • Gün içerisinde ki kusma sayınız 4 kez ya da daha fazla oluyorsa
 • Kusmanız engellenemeyip 24 saat boyunca sürekli olarak devam ediyorsa
 • Kusmuğunuzun görüntüsü koyu renkliyse ya da kan varsa içinde
 • Vücudunuzu halsiz hissediyor ve ateşiniz varsa
 • Karnınızda şiddetli bir ağrı varsa
 • İdrara 7 saati aşkın bir süredir çıkmadıysanız

 

Bu durumlarda hiç vakit kaybetmeden mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Yazar: Tarih: 8 Haziran 2016 - 11:56:14 Kategori: Pratik Bilgiler
İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Etiketler:
Etiketler:, , , ,