Cilt Bakımı Ve Güzellik
yıpranmış saçlar

Saç yapısı zaman geçtikçe metabolizmal nedenlerden ve dış etkenlerden dolayı bir şekilde yıpranıp sağlığını kaybetmektedir. Saçların yıprandığının en büyük göstergesi; soluk bir görünüme sahip olması, eskisi kadar elastik bir yapıda olmaması veya iyice kırılganlaşıp sertleşmesidir.

Bahsettiğimiz bu eksiklikleri saçlarda yaratan en önemli faktörler; saçları sürekli yıkamak, çok fazla sıcak alete maruz bırakmak, çok fazla güneş ışığına maruz kalmak, aşırı klor içeren sularla saçları yıkamak veya stres faktörüdür.

Kuru saçlara ne iyi gelir?

E vitamini : Saç sağlığı açısından en önemli faktörlerden biri E vitaminidir. Saç yapısının sağlıklı olmasını sağlayan E vitamini, vücudumuza beslendiğimiz ürünler vasıtasıyla alınmaktadır. Durum böyle olunca, E vitamini içeren fındık/fıstık gibi ürünlerle beslenmek veya E vitamini içeren ürünlerden kullanmak yıpranmış saçlar için başlıca öneriler arasındadır.

Aloe vera : Aloe vera, saçlar için kullanılan doğal ve kullanışlı onarıcılardan bir tanesidir. Duştayken saçlarınızı şampuanladıktan sonra, önceden hazırladığınız bir çorba kaşığı miktarındaki limon suyu ve aloe vera suyu katkılı saç maskesini saçınıza iyice yedirerek 4-5 dakika bekletmeniz önerilmektedir. Daha sonra saçınızı normal bir şekilde durulayabilirsiniz.

Zeytinyağı : Kuru saçlar söz konusu olduğunda akla ilk gelen ürünlerden bir tanesi de kuşkusuz ki zeytinyağıdır. İçeriğindeki E vitamini sayesinde saçları besleyen, daha kolay şekil almasını sağlayan, güçlendiren ve gürleştiren zeytinyağını kuru saçlarınız için kullanmadan önce; saçınızın uzunluğuna göre ayarladığınız miktardaki ürünü ocakta ısıtmanız gerekmektedir. Ilık hale gelen zeytinyağını sonrasında 5 dakika kadar saç derinize masaj yaparak sürmeli ve tüm saçınıza yayarak streç filme sarmanız gerekir. Bu şekilde ürünü 1 saat saçınızda beklettikten sonra şampuanlayarak kafanızı durulayabilirsiniz.

Avokado : Saç sağlığı ve güzelliği için doğal ve müthiş bir kaynak olan avokado, içeriği sayesinde her türlü yıpranmış ve kurumuş saç şekline yardımcı olmaktadır. Olgun yapıdaki bir adet avokadoyu blender’dan geçirdikten sonra, sıvılaşmış avokadonun içerisine jojoba yağı ve bir yemek kaşığı miktarındaki buğday tohumu yağı eklemeniz gerekmektedir. Tüm saç yapısına uyguladığınız bu maskeyi saçınıza bone takarak muhafaza etmeniz gerekmektedir. Yarım saat beklettiğiniz saç maskesini de soğuk suyla yıkamanız yeterlidir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Facebook Sayfamız
Google+ Sayfamız