Cilt Bakımı Ve Güzellik
Şampuan seçimi

KURU SAÇLAR İÇİN ŞAMPUAN SEÇİMİ

Kuru Saçlar için Şampuan: Kuru saçlar bayanlar için her zaman avantajsız bir durumdur ve sağlıksız saç yapısıdır. Kuru saçların görünümünde kırılmalar, solgun görünüm ve hacimsizlik ortak saç sorunlarından birkaçıdır.

Kuru Saçlar için ; Saçlarınızın normal nemini korumak adına her gün şampuanlamaktan kaçının. Saçlarınızı banyo sonrası havlu ile sert şekilde kurutmayın ve fön makinanızı soğuk halde uygulayın. Bunların yanında saçınız için yapmanız gereken şampuanınızı doğal ve kuru saç şampuanlarından seçmek.

Kuru saçlar için belirgin bir şampuan markası yoktur saç tipinize uygun şampuanı içeriğine göre seçmeniz gerekmektedir. Zaten bilinen bir gerçek vardır ki şampuan alışkanlığını 2-3 ayda 1 yenilemek gerekmektedir. Kullanacağınız   şampuanlarda dikkat etmeniz gereken başlıca özellikleri aşağıda size yazacağız.

Şampuan Alırken İçinde Olması Gerekenler

Kuru saçlar için şampuan almaya gittiğinizde ve markette şampuanı elinize aldığınızda dikkat etmeniz gereken bir takım özellikleri vardır. Mutlaka içinde nemlendirici özelliği olan zeytinyağı, avokado ve badem yağı olmasına dikkat edin. Ayrıca içinde bulunan kakao ve shea yağları olan şampuanlar sık saç yıkayanlar için tercihen ön sırada olmalıdır. Çünkü yazdığım bu içerikler saçların kurumasını engeller nemlendirir.

Kuru saçlar için tercih edilecek şampuanlarda Ph özelliğinin 2,5 – 3,5 arasında olması gerekir. Ph değeri düşük veya daha yüksek olduğu zaman asit içerdiği bilinir ve bu madde gözeneklerin tıkanıp saçların hava almasını engeller bu da saçın kurumasını kolaylaştırır. Saçlarınız çok kuru ise organik şampuanları tercih etmeniz maddi açıdan sizi zorlasa da tamamen doğal içerikli olduğundan saçların kurumasını engeller. Kuru saçlar için saçların şampuanlandıktan sonra bakım kremi uygulanmasında sakınca yoktur. Banyo sırasında su sıcaklığınızın da ılık seviyede olması önemlidir. Sıcak su saçların daha fazla kurumasına neden olur.

Şampuanın İçinde Olmaması Gerekenler

  1. Şeffaf renkte şampuanları tercih etmeniz içerisinde hiçbir yumuşatma katkısı bulunmadığının işaretidir.
  2. Proteinler, lipidler ve diğer bitkisel içerikli şampuanları tercih etmeye özen gösterin.
  3. Ayrıca seçeceğiniz şampuanın içerisinde sülfat ve amonyum katkı maddelerinin olmaması çok önemli.
  4. Şampuanların arka bölümünde yazan içindekiler yazısına sıkıca göz atın ve “sodium laureth sulfates” ya da “ammonium lauryl sulfate” olmamasına özellikle dikkat edin. Bu kimyasallar saçlarınızı kurutmada önemli rol oynarlar. Saçlarınızın güçlenmesinde negatif etki sağlarlar.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

  1. tugay tunç diyor ki:

    mrb benim saçlarım çok sık aşırı derecede sert ve kuru ne de şekle giriyor ve bu yüzden de çok rahatsız oluyorum normal de clear men şampuan kullanıyorum ama hiçbir etkisi yok yazdıklarınızı okudum bilginiz için teşekkür ederim ama önere bileceğiniz bir şampuan markası yok mu ?

İlginizi Çekebilir
Facebook Sayfamız
Google+ Sayfamız