Cilt Bakımı Ve Güzellik
Kuru cilde iyi gelen maskeler

KURU CİLTLER

Kuru cilt ince yapılıdır. Kuru ciltlerde ter salgılaması ve yağ oranı normal düzeyin altındadır. Kuru ciltler çok çabuk kırışır ve kızarırlar. Kırışma kuru ciltlerde en çok göz çevresinde görülür. Cildin aşırı kuruması koruma faktörünü aza indirger ve bakterilere karşı cilt daha az savunmasız hale gelir. Bu özelliklerinde sebep ise kuru ciltler aşırı hassastır.

 

Cildim Neden Kuru?

 • Cildinizin kuru olması genetik bir faktördür yani kalıtımsaldır.
 • Bazı hastalıklar da cildin kurumasında önemli rol oynarlar bunların başında ise; Guatr ve menopoz çok gelir.
 • 60 yaş üstü insanların ve 10 yaş altı çocukların cildi kurudur. Hava şartları yaşam biçimi de cildin değişkenlik göstermesinde etkendir.
 • Havanın soğuk olması, güneşlenme, yeteri kadar su sıvı alınmaması ve hatalı bakım da cildi kurutma da rol oynar.

Cildin kuru olmasını engellemek için   bol su içebilir ve sert temizleyicilerden uzak durarak önleminizi alabilirsiniz.

 

Kuru Cilt Ve Sonradan Kuruyan Cilt Yapısı

Kuru cilde sahip kişilerin sabah akşam cildini nemlendirmesi gerekir, Cildin kuruyup gerginleşip hassaslaşmaması açısından krem sürerek nemlendirmek çok önemlidir. Kuru ciltlerin düzgün yapısı yani gözenekleri görünemeyecek kadar küçük olur ancak kuruluktan kaynaklı pullanma ve ince çatlamalar görünebilir. Cildiniz kuru değil fakat sonradan kurumaya başladıysa bunun öncelikle sebebi; deterjan, su kaybı ve C, E VE F vitaminlerinin eksikliğinden olabilir. Cildiniz kuru değil fakat nem kaybından sebep kuru cilt tipinin özelliklerini taşıyorsa A ve E vitaminleri bulunan ürünler tüketilmelidir. Cildiniz hem kuru hem de nemli ise sıcak ortamlarda ve nemli ortamlardan uzak durmak gerekir.

 

Kuru ciltlerin temizliği ise yumuşak sert olmayan ürünler ile yapılmalıdır. Sabun kullanılacaksa cilt tipinize uygun sabun tercih edilmeli daha sonra mutlaka nemlendirilmelidir çünkü sabunun kurutucu özelliği vardır.

 

Kuru Cilt Bakımında Yapılması Gerekenler

Kuru cilt en hassas yapıya sahip olan cilt tipidir. Cildiniz kuruysa tahriş etmemeye dış etkenlerden korumaya özen göstermelisiniz.

 1. Sert şampuan, sabun, deterjan, alkollü temizleyiciler, rüzgar ve güneş cildinizin yaşlanmasında etkilidir.
 2. Bakımınız için ürün alırken gelişi güzelden ziyade kuru ciltler için olanını tercih etmelisiniz. Güneş kreminizi dahi cilt tipinize uygun seçmelisiniz.
 3. Cildinizi temizlerken su ile yıkamak yerine makyaj temizleme mendillerini tercih edin.
 4. Alkolsüz tonik kullanın ve antioksidan içeren serum sürün.
 5. Kuru ciltler çabuk lekelendiği için güneş kremi kullanmadan çıkmayın.
 6. Nemlendirici seçerken hafif olmasına ve besleyici olmasına dikkat edin.
 7. Çalışıyorsanız çantanızda mutlaka panthenol, glikolipid ve hyaluronic asit içeren serumlar bulundurun gün içinde kuruduğunu hissettiğiniz cildinize uygulayın.
 8. Vitamin desteği alabilirsiniz. Kalsiyum, multivitamin, antioksidan ve alfa lipoik.
 9. Peeling yaparken yumuşak ve cildinizi yormadan yapmaya 10 günde 1 kez uygulamaya çalışın. Pullanma oluşması ölü tabakayı atmak istediğini gösterir. Peeling taze bir cilde kavuşmanızı sağlar.
 10. Haftada bir kez kuru cildinize vitamin etkili serum uygulayın.
 11. Yüzünüzü çeşme suyu ile değil içme suyu ile yıkayın. Çünkü hazır alınmış sularda magnezyum ve kalsiyum oranı daha azdır.
 12. Büyük şehirlerde yaşıyor hafta sonu doğa ile çok fazla iç içe olamıyorsanız cildinizi içeriden beslemeniz çok önemlidir.
 13. Sigara kullanıyorsanız haftada iki kez cildinize yumuşak peeling yapmanız gerekir. Sigara içenlerin cildini iyi beslemesi ve özellikle C vitamini kullanması cildin sağlıklı ve genç olması için önemli bir faktördür.

 

Kuru Cilt için Bal Maskesinin Faydaları

 • Bal vücudumuz için oldukça faydalı iken kuru ciltlerin kurtarıcısıdır.
 • Bal kuru cildinizin yenilenmesini sağlarken çok iyi bir nemlendiricidir. Kan dolaşımını uyarır, besler, sakinleştirir ve ciltte oluşan iltihaplanmayı önler.
 • En basit Bal maskesi ise: Balı göz etrafınız hariç parmak uçlarınızla nazik hareketlerle tüm yüzünüze yayıp yavaş yavaş yedirmektir. Balı sürdükten sonra 15 dakika bekletip ılık su ile yıkayın ve yumuşak hareketlerle cildinizi kurulayın.
 • Bal maskesini cildinize uyguladıktan sonra yüzünüzü sütle yıkayın biraz bekletip ılık su ile durulayın bu işlem ise gözeneklerinizin sıkılaşmasını sağlayacaktır.
 • Dilerseniz bal ile sütü eşit miktarda 2 kaşık süte 2 kaşık balı karıştırıp bu şekilde de uygulayabilirsiniz.
 • Bal ile derin nemlendirme uygulamak için: 1 çorba kaşığı bala yumurta sarısını katıp karıştırın aynı yukarıdaki gibi 15 dakika bekletip ılık su ile yıkayın.
 • Bal ile gençleşmek istiyorsanız: 1 çorba kaşığı bal, 1 çay kaşığı gliserin, 1 tatlı kaşığı un ve yumurtanın beyazını karıştırın maske olarak cildinize yedirin. En fazla 15 dakika bekletin.

 

Yazar: Tarih: 24 Haziran 2013 - 7:00:15 Kategori: Cilt Bakımı, Kuru Cilt Bakımı
Yorum Yaz:

Facebook Sayfamız
Google+ Sayfamız
Kapat X