Cilt Bakımı Ve Güzellik
kulak-agrisi-neden-olur

Kulak ağrısı nedir?

Tıp dilinde “otalji” olarak geçen durumun anlamı kulak ağrısıdır. Kulak ağrısı problemleri, kulağın tamamen kendi yapısından kaynaklı bir sorundan oluşabileceği gibi kulağın etkilenmesine sebep olabilecek diğer organlardan çıkan sorunlardan da kaynaklanabilmektedir.

Kulak zarı hastalıkları, kulak kepçesi hastalıkları, orta kulak hastalıkları, dış kulak yolu hastalıkları ve iç kulak yolu hastalıklarının vücutta görüldüğü evrelerde oluşan kulak ağrısı, kulak hastalıkları başlığı altında değerlendirilirken “birincil kulak ağrısı / primer kulak ağrısı” olarak değerlendirilmektedir.

kulak-agrisi-durumu

Az önce bahsettiğimiz başka organların hastalıklarından etkilenilmesiyle ortaya çıkan kulak ağrılarına ise “ikincil kulak ağrısı / sekondil kulak ağrısı / yansıyan kulak ağrısı” isimleri verilmektedir.

Kulak ağrısı şikayetleri hakkında bilgi

Kulak ağrısı şikayetlerinde genelde hekimlerin kontrolüne sıklıkla çocuklar getirilse de, yetişkinlerde kulak ağrısı problemleri de yadsınamayacak sayılarda seyretmektedir. Ortaya çıkış sebebine bağlı olarak bu ağrı şikayetleri ya tek kulakta ya da iki kulakta birden de görülebilmektedir.

Kulak ağrısı çeken bireyler, kulak ağrısı probleminin günlük yaşantıda ne kadar sıkıntılı bir süreç yaşattığını çok iyi tecrübe etmişlerdir çünkü kulak ağrıları genelde birden başlayarak kişiyi tamamen keskin ve aralıksız olarak devam eden bir ağrı süreci etkisi altına almaktadır.

kulak-agrisi-olusumu

Kulak ağrısı tedavisi sürecinde başlangıç olarak, bir kulak burun boğaz uzmanına görünüp kulak ağrısının tam olarak neyden kaynaklandığını bulmak gereklidir. Asla hafife alınmaması ve mutlaka ihmal edilmeden kontrol ettirilmesi gerekli olan bu ağrılar, ilk başta da bahsettiğimiz üzere ya kulağın kendisinden kaynaklanabilir ya da boyun bölgesinde veya baş bölgesinde başka bir problemin yan etkisi olarak görülebilmektedir.

Kulak ağrılarının sadece kulağın kendi sorunu olmamasından mütevellit ciddiye alınmaması gibi bir durum söz konusu olmamalıdır. Çünkü her ne kadar kulakta alelade bir sorun olmasa da, diğer bölgelerdeki sorunların zamanla kulağı da hasta etmeyeceğinin bir garantisi yoktur. Ayrıca kulak ağrısının ortaya çıkmasından kısa bir süre sonra kulakta duyma refleksinin azalması ya da kulak tıkanıklığı problemleri de sık sık görülen şikayetler arasındadır.

yetiskinlerde-kulak-agrisi

Yetişkinlerde kulak ağrısı neden olur?

 • Basınç travması : Tıbbi dilde “barotravma” olarak geçen durum, genel olarak uçak yolculukları ya da su altı dalışları gibi kulaklarımızın yüksek basınca maruz kaldığı durumlarda gerçekleşmektedir. Hava seyahati yapıldığında ya da deniz altında derine dalındığında kulağın normal şartlarda maruz kaldığı basınç birimi aşılır ve bu aşım noktasında bu farklılıktan dolayı aniden şiddetli ağrıları meydana gelebilmektedir. Ağrının oluşmasının biyolojik açıklaması; bünyemizde iç kulak ve dış kulaşın arasında bulunan basınç farkının o anlık eşitlenememesidir.
 • Enfeksiyon durumları : Genelde dış kulak enfeksiyonu ya da orta kulak enfeksiyonu olarak ortaya çıkabilen bu durum, kulak ağrılarının en çok ortaya çıktığı durumlardır. Kulak zarının arkasında bulunan orta kulağın geniz bölgesiyle bağlantısını oluşturan öztaki borusunda oluşan tıkanıklıklar orta kulak iltihabını yaratmaktadır.

kulak-agrisi-sikayeti

 • Soğuk algınlığı durumunun yaşanması, sıklıkla sigara kullanımı, sigara dumanı, genetik faktörler ya da sinüzit hastalığı gibi durumlar bu tür tıkanıklıkları meydana getirmektedir. Özellikle çocuk yaştaki bireylerde bu durum daha sık görülmektedir çünkü çocuklarda öztaki borusunun biçimi daha yatay ve daha kısadır; yani bu tip problemlere yakalanmak için daha elverişli bir yapıdadır.
 • Dış kulak enfeksiyonlarında ise kulak kanalında tahriş durumu ve ya iltihaplanma gözlemlenebilmektedir. Dış kulak enfeksiyonları çoğunlukla pis sularda yüzülünce oluşsa da, bunun dışında kulağa yabancı bir cisim kaçmasıyla ya da kulak yapısında bir çizilme yaralanmasıyla da enfeksiyon durumları meydana gelebilmektedir. Enfeksiyonun bir an önce geçirilmesi adına mutlaka bir kulak doktoruna görülmesi önerilmektedir.

kulak-agrisindan-kurtulmanin-yollari

 • Kulak kiri problemi : Kulağın iç yapısında biriken kulak kirleri ağrı yaratabilecek etmenlerdir. Çoğu kişi bu kirden kurtulmak adına kendi kendilerine yöntemler denemekte ve bu durum kulağa daha çok zarar vermektedir. Kulak çubuğunun kullanımına karşı çıkılmasının sebebi tam olarak budur çünkü kulak çubuğuyla kulak temizlenmeye çalışıldığında mevcut kirler daha da derinlere itilerek kulak zarının zedelenmesine varılan sonuçlar meydana getirilebilir.
 • Kulak kirinin kulaktan temizlenmesi için en zararsız ve en etkili yöntem kulak damlası kullanılmasıdır. Bunu da beceremeyeceğinizi düşünüyorsanız en doğru yol kulak doktoruna gidip temizletme işlemi yaptırmanızdır.
 • Alerji durumları : Metabolizmanızda herhangi bir alerjik durum yaşandığında, bunun en büyük belirtisi sinüs boşluğunda bol miktarda mukus birikmesidir. Sümüksü bir yapı olan bu sıvı, kulağınızın içerisinde zar bölgesine baskı yapmakta ve böylelikle kulak ağrısı oluşmaktadır. Hayvan alerjileri, toz alerjisi, saman nezlesi, polen alerjisi gibi alerji çeşitleri en sık bahsedilen şekilde kulak ağrısı yaratan durumlardır.

kulak-agrisindan-nasil-kurtulunur

 • Kulak kanalında egzama oluşması : Kulağın iç kısmı cildimiz gibi yağlı bir yapıya sahip olduğundan, egzama oluşması için de yeterli düzeyde şartlara sahiptir. Eğer kulak kanalında egzama oluşmuşsa, kulak belirti vermek adına ağrımaya başlamaktadır. Bu bölgede aynı zamanda iltihaplanma da oluşarak, rengi kızarıklığa döner; pul pul döküntüler meydana gelir ve tahrişle birlikte ağrılanma görülür.
 • Kulak zarının zarar görmesi durumu : Kulak zarının delinme ve yırtılma durumlarında, ilk olarak ağrı belirtisi ortaya çıkmaktadır. Kulakla ilgilenen uzman doktorların özellikle bu durumla başa çıkabilmek için mümkün olduğunca kulağa yabancı cisim sokulmaması gerekliliklerinden bahsetmektedir.
 • Kulak temizliği için kullanılan çubukların asla kulağın derinlerine kadar sokulmaması gerektiği, sadece yüzeysel bir şekilde temizlik için kullanımının tercih edilmesi gerektiğini belirten doktorlar, kaşıntı ya da diğer sebeplerden ötürü bunu bahane olarak göstererek kulağın diplerine kadar bu çubuğun ittirilmemesi gerektiğini belirtmektedirler.

cocuklarda-kulak-agrisi

 • Bu tip nedenlerin dışında kulak bölgesine dış kaynaklı olarak alınan bir darbe, kulağın yakınında patlayan silah gibi çok yüksek sese maruz kalınması gibi sebepler de kulak zarının bir takım zararlar almasına neden olarak gösterilmektedir.
 • Kulak zarı yırtıldığında veya diğer bir deyişle delindiğinde belirtilerden biri de kulak ağrısıdır. Uzmanlar tarafından sık sık kulağa yabancı cisimler sokulmaması uyarısı yapılır çünkü farkında olmadan kulak zarının delinmesine yol açabilirsiniz. Kulağı temizlemek için kullandığımız kulak çöpleri nazik bir şekilde kulağa sokulmalı, fazla ileri itilmemelidir.
 • Kaşıntı ya da temizlik bahanesiyle kulak fazla kurcalanmamalıdır. Yukarıda sözü geçen kulak enfeksiyonları da kulak zarının yırtılmasına neden olabilir. Kulağa alınan güçlü bir darbe ya da silah sesi gibi yüksek bir ses de kulak zarına zarar verebilir. Kulak zarı genellikle 2 ay içerisinde kendi kendini iyileştirir.

kula-agrisi-probleminin-cozumu

Kulak ağrısı nasıl yok edilir?

 • Yüzme esnasında ya da banyo esnasında kulağınıza ekstradan bir su kaçımının oluşmamasına özen gösterin.
 • Bir anda gelen kulak ağrıları durumunda hemen oturur hale geçip bedeninizi dik bir konuma getirin.

kulak-agrisi-tedavisi

 • Kulak kepçenizi hafif hareketlerle oynatın.
 • Esneyerek kulağınızı rahatlatmaya çalışın.
 • Bir havluyu ısıtarak kulağınıza koyun, bunun yerine kulağınıza orta mesafeden fön makinası tutmanız da mümkündür.
 • İmkanınız varsa ağrı başladıktan sonra sakız çiğneyin.

kulak-agrisi-icin-yapilacaklar

 • Kulağınızın ağrımaya başladığı ortamda hemen havalandırma işlemlerine girişin.
 • En yaygın olarak yapılan yöntemlerden biri, burnunuzu iki parmağınızın arasına sıkıştırarak derin bir nefes alıp bu nefesi geniz kısmınıza doğru üflemektir. Başınızın iç kısmında çıtırtı tarzında bir ses duymanız mümkündür. Ses geldiğinde korkmamanız gerekmektedir çünkü bu ses kulak yapınızda basınç eşitlenmesinin sağlandığının göstergesidir.
 • Kulak ağrınızın bulunduğu zamanlarda asla sigara içmeyin ve sigara içilen ortamlarda bulunmayın.
 • Doktor tavsiyesi olmadan hiç bir kulak ilacı kullanmayın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Facebook Sayfamız
Google+ Sayfamız