Cilt Bakımı Ve Güzellik
Kozmetik Alerjisinin Nedenleri, Belirtileri Ve Cilde Verdiği Zararlar

Kozmetik Alerjisi

Kozmetik Alerjisi Nedir? Her gün kullandığımız deodorantlar, saç bakım ürünleri, makyaj malzemeleri ve bakım kremleri cildin ihtiyacını karşılarken kişinin güzel görünmesinide sağlar. Fakat bazen kozmetik ürünler kişin cildine zarar verebilir, kızarıklıklara ve tahrişlere neden olabilir.

 

Kozmetik Alerjisinin Nedeni

Uzmanların yaptıkları araştırmalar sonucunda bir bireyin gün içinde 7 farklı kozmetik ürün kullandığını ve bu ürünler kimyasal barındırdığından insanlara zarar verdiğini saptamışlar. Bu ürünlerin kişide alerjik reaksiyonlara neden olmasının ana nedeni ise içerdiği koruyucu maddeler ve cezp edici olması için içerdiği kokular.

 

Kozmetik Alerjisi Belirtileri

Kullanılan kozmetik ürünlere cildin tepki vermesi iki farklı şekilde meydana gelir.

  • Birincisi; alerjiden oluşmayan kaşıntı, kızarıklık ve şişlikler,
  • İkincisi ise alerjiden doğan ciltteki tahrişler.

En çok görülen alerji tipi ise alerji olmayıp ta ciltte oluşan kızarıklık ve kaşıntılardır. Kozmetik ürünlerde bulunan ağır kimyasallar cilde zarar vererek, cildin pullanmasına, kızarmasına ve kaşınmasına neden olarak kendini belli eder. Alerjisi olanlarda ise sadece ürünün sürüldüğü alanda kızarma ve şişmeler görülür.

 

Kozmetik Alerjisi Ciltte En Çok Gangi Bölgelerde Görülür?

  1. Özellikle cildinizdeki ince derilerin olduğu bölgelerde daha çok kendini gösterir. Koltuk altı, göz çevresi, boyun bölgesi, kulaklar, dudak alt ve üstlerinde görülür. Cildinizin de çatlak ve kuru olan bölgelere kozmetik ürünleri kullanırken daha hassas davranmalısınız.
  2. Kozmetik alerjisinde komple ürüne karşı bir tepkimeden ziyade ürünün içinde bulunan herhangi bir maddeye cilt tepki gösterir. Cildinize analiz yaptırarak hangi ürünlere alerjinizin olduğunu saptayabilir ürün alırken bunlara dikkat ederek alabilirsiniz.
  3. Her kozmetik ürününe alerjiniz olup olmadığını hemen bilemezsiniz. Çünkü bazı ürünler anında cildinize dokunabilirken bazılarının tahriş belirtisini çok uzun zaman sonra fark edebilirsiniz. Mesela tahriş oranı yüksek olan parfümler sürüldükten 40 dakika sonra kendini belli ederken duşta kullandığınız sabunların belirtilerini günler sonra fark edebilirsiniz.

 

Yazar: Tarih: 16 Ocak 2015 - 4:00:23 Kategori: Cilt Bakımı, Cilt Bakımı , Krem Losyon, Manşet
İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Etiketler:
Etiketler:, ,