Cilt Bakımı Ve Güzellik
kolay-makyaj-nasil-yapilir

Kolay makyaj yapabilme teknikleri nelerdir?

 

Kısaca el çabukluğuyla halledilebilecek bir makyaj tekniği olarak özetlenebilir. Adı üstüne kolay makyaj olduğu için makyaj yapan kadını zorlamayacak göz makyajı, ten makyajı ya da dudak makyajı gibi pek çok bölümün birleştirilerek ortaya hem kolay hem de doğal makyaj çıkartılması sağlanabilmektedir.

 

kolay-makyajin-puf-noktalari

 

 

Kolay yapılacak gündüz ve gece makyajları

 

Kolay makyaj tekniklerini cilde uygulayabilmek adına, her şeyden önce cildinizi tamamen temiz bir hale getirmeniz gerekmektedir. Kolay makyaja başlamadan önce cildinizi bir temizleme jeli yardımıyla iyice temizledikten sonra varsa toniğinizi de sürerek makyaja hazır hale getirmeniz önerilir.

 

kolay-ve-dogal-makyaj-tipi

 

 

Bu işlemleri yapmanız cildiniz üzerinde uygulanacak makyaj işleminin deri altına daha az emilmesini sağlayarak öte yandan da gözeneklerinizi sıkılaştırır.

 

Yüz temizleme işleminizin ardından, yaptığınız kolay makyajın daha uzun süre kalıcı olabilmesini sağlamak adına önceden aldığınız makyaj bazınızı uygulamanız ve sonra bunun üzerine asıl fondöteninizi uygulamanız gerekmektedir.

 

kolay-gece-makyaji

 

Fondöteninizin mümkün olduğunca kendi teninizin rengine ve ten yapınıza uygun olmasına özen göstermeniz gerekmektedir. Örneğin; çok yağlı bir cildiniz varsa bu görüntüyü makyaj sonrasında kolaylıkla engellemek adına cildin yapısını iyice ortaya çıkartacak likit yapıdaki fondötenlerden kaçınmanız gerekmektedir.

 

Bunun dışında tam tersi olarak pul pul ve döküntülü bir cildiniz varsa da bu görüntüyü iyice patlatacak pudra şeklindeki fondötenleri yüzünüze sürmekten kaçınmanız en mantıklı kolay makyaj hareketlerinden biri olacaktır.

 

kolay-gunduz-makyaji

 

Yaptığınız fondötenin üzerine ten yapınıza uygun olması kaydıyla bir pudra uygulaması da yapmanız gerekmektedir. Özellikle bu uygulamayı gece makyajlarında yapmanız, gece boyunca fondöteninizin daha kalıcı yapıda olmasını ve size daha kolaylık sağlaması durumunu ortaya çıkartmanıza yardımcıdır.

 

Gündüz makyajlarında da aynı şekilde fondöten üzerine pudra uygulaması gün içerisinde rüzgardan vb. etmenlerden makyajın daha az etkilenmesine vesile olacaktır.

 

kolay-makyaj-yapma-incelikleri

 

Kolay makyaj uygulamalarında, allık seçiminiz ne şekilde olursa olsun; önemli olan uygulama şeklinizin doğru olmasıdır. Bunun için allık sürmeden önce gerçekten gülümsemeniz ve elmacık kemiklerinizi ortaya çıkartmanız gerekmektedir.

 

Tabi tercih olarak çok ekstrem durumlar haricinde (düğünler ve özel davetler gibi) mümkün olduğunca makyajlarınızda doğal görüntüden yana olmanız ve hafif pembe ya da şeftali tonlarında allıklar tercih etmenizdir.

 

dogal-gece-makyaji

 

Tüm bu işlemleri bitirdikten sonra sıra aydınlatıcı sürme işlemine gelmelidir. Aydınlatıcı sürerek makyajınız ne kadar hafif olursa ya da gösterişli olursa olsun, bu uygulamayla birlikte daha gösterişli hale getirmeniz mümkün olacaktır.

 

Aydınlatıcı uygulamasını göz pınarlarınıza, kaşınızın alt kısmına, elmacık kemiklerinize, burnunuzun üst şeridine, çenenizin üst kısmına ve üst dudağınızda burnunuz arasında kalan kısma sürmeniz gerekmektedir.

 

dogal-gunduz-makyaji

 

Tabi bu sürüş işlemini de mümkün olduğunca abartmadan yapmanız gerekmektedir. Yeterli miktarda sürdüğünüz aydınlatıcıyı doğru bir şekilde dağıttığınız takdirde, makyajınızda istenilen dikkat çekme aşamasına kavuşulmuş olunacaktır.

 

Makyajın en önemli adımlarımdan biri olan göz makyajına sıra geldiğinde ise, özellikle gece makyajı durumlarında göz makyajına ekstradan özen gösterilmektedir. Günlük ya da doğal makyajlarda gözlerde çok fazla teferruat (koyu tonlarda farlar, simli farklar ya da eyeliner’lar gibi) kullanılmazken gece makyajlarında bu tip ürünlerin özellikle kullanılmasına dikkat edilmelidir.

 

gece-icin-kolay-makyaj

 

Doğal bir göz makyajı için ise mümkün olduğunca açık ten renklerinde ve pembe renklerinde farlar seçilerek, bu tonların bir kaç ton koyusunu da gözün tam katlanma noktasına sürmek tercih edilmelidir. Çünkü bu teknik daha derin görüntüde bakışlar elde edilebilmektedir.

 

Makyajınızın en son rötuşunda da tabi ki en doğru ruj seçimini yapmanız gerekmektedir. Kolay makyajlar adına en doğal ruj tonlarını kullanmak hatta mümkünse doğal yapıdaki parlatıcıları kullanmak en mantıklısıdır. Bu tip ürünlere şeftali tonları ve pembe tonları gösterilebilir. Gece makyajlarında ise genelde ya göz makyajı ya da dudak makyajı patlatıldığından; gece makyajlarında ruj seçimleri iddialı kırmızılar, nude renkler ya da mürdüm moru gibi sofistike renkler olabilmektedir.

Yazar: Tarih: 11 Eylül 2016 - 11:53:44 Kategori: Makyaj, Makyaj Teknikleri
İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Etiketler:
Etiketler:, , ,