Cilt Bakımı Ve Güzellik
Kıvırcık saçları yıkama

Saç tipleri arasında bakımı ve onarımı en zahmet gerektiren tür, kıvırcık saçlar olarak ele alınmaktadır. Çünkü saçın kendi şeklinden dolayı günlük olarak bakımının yapılması daha çok zahmet gerektirmektedir. Kıvırcık saçların yapısı, keçe haline gelmeye düz ve kıvırcık saçlara nazaran çok daha kolay olduğundan bakımı ihmal edildiğinde saçlarda koparak dökülmeler ve nahoş bir görüntünün ortaya çıkması kaçınılmazdır.

Durum böyle olduğundan dolayı kıvırcık saçın yıkanmasına ve bakımına özel ilgi alaka gösterilmeli ve saçın neminin korunması için bakımının hiç ihmal edilmemesi gerekmektedir.

Kıvırcık saçların yıkaması ve bakımı nasıl yapılır?

  • Öncelikle kıvırcık saçların, yazımızın başında da söylediğimiz gibi birbirine karışarak keçelenme ihtimali olduğundan her gün yıkanması ve her gün aynı bakımın yapılması durumu ihmal edilmemelidir.
  • Yıkama ürünü olarak mümkün oldukça organik ve saçı yormayacak ürünler tercih edilmelidir. Bunun sebebi genel olarak çoğu şampuan markasının içerisindeki yoğun kimyasal maddelerin kıvırcık saçları çok fazla yıpratması, yıpratmasının yanında bir de nemini azaltması saç için tehlikeli durumlardır.
  • Saçın uygun bir şampuan çeşidiyle yıkanmasının ardından, saçlara mutlaka bir de saç açıcı ve yumuşatıcı etki gösteren ürünlerden kullanılması gerekmektedir. Bunun en büyük nedeni ve ihtiyacı, kıvırcık saçların nem kaybına çok çabuk uğraması ve nem miktarının tamamlanması gerekliliğidir.
  • Kıvırcık saçların yıkanmasıyla ilgili dikkat edilmesi gereken bir başka husus da, saçların yıkandığı suyun sıcaklık miktarıdır. Saçlar kişinin dayanabildiği derecede ılık suyla, hatta biraz daha dayanabilirlerse soğuk suyla yıkanmalıdır. Asla sıcak suyla yıkanmaması gereken kıvırcık saçların ihtiyaç duyduğu nem ve parlaklık da soğuk su sayesinde verilebilmektedir. Ayrıca soğuk suyla yıkanan kıvırcık saçlarda elektriklenme ve kabarma sorunu da daha az görülmektedir.
  • Duştan çıktıktan sonraki son kısımda ise dikkat edilmesi gereken 2 ayrı kural vardır. Birincisi, saçların kurulanma aşamasında yapılması gerekenlerdir. Saçları bir havlu yardımıyla kuruladıktan sonra, asla ovalayarak kurutmaya çalışmamak gerekmektedir. Çünkü bu hareketle çok fazla saç teli kırılmaktadır. Bunun dışında kurutma işlemi gerçekleştirilirken çok acil durumlarda kalınmadığı sürece kurutma makinasıyla kurutulmamalı, saçlar doğal olarak kurumaya bırakılmalıdır.
  • Saçları tarama işlemine geçildiğinde ise son olarak saçları geniş ağızlı bir fırça yardımı ile taramak gerekliliğinden söz edilebilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Facebook Sayfamız
Google+ Sayfamız