Cilt Bakımı Ve Güzellik
kirmizi-sivilce-izleri-nasil-gecer

Kırmızı sivilce lekeleri, sivilcelerin ortadan kalkmasından sonra cilt üzerinde kalan ve estetik olarak görüntüyü negatif yönde etkileyen bir izdir. Genel olarak sivilcelerin sıkılmasından sonra ortaya çıkan bu durum, sivilce geçtikten sonra kendiliğinden kaybolabilmektedir.

sivilce-izlerine-cozumler

Cilt üzerindeki sivilcelerin el yordamıyla sıkılarak patlatılması, bu tip kırmızı sivilce izlerinin ortaya çıkmasındaki başlıca neden olarak bilinmektedir. Normal şartlarda dışarıdan bir müdahaleyle zaten ciltte iz bırakan sivilcelerin özellikle kanlı yapıda bulunanlarının patlatılması, ciltte daha uzun soluklu kırmızı lekelerin kalmasına hatta bazı lekelerin de cilt üzerinde kalıcı olmasına sebep olabilmektedir.

kirmizi-sivilce-izi-yok-etme

Bu tip lekeler çoğunlukla beyaz tenli bireylerin cilt yapılarında daha sıklıkla görülebilmekte ve geçirilmesi için uğraş gösterilmesi gereken lekelenmeler arasında yer almaktadır. Bu tip kırmızı sivilce izleri için uzmanların söylediği daha tehlikeli durumlar, zaman içerisinde cilt kanseri gibi büyük tehlikeler oluşturacak hastalıklara da yol açabildiği yönündedir.

Özel olarak yağlı bir cilt yapısına sahip olan kişilerde görülen kırmızı sivilce problemi, cilt bakımına önem verildiğinde ve ciltle alakalı problemler daha derinlemesine araştırıldığında, yapılacak müdahalelerin eksiksiz yerine getirilmesiyle birlikte bu tip problemlerle uzun süreli uğraşılmasına gerek kalmamaktadır.

kirmizi-sivilce-lekelerine-cozumler

Ciltte bulunan sivilcelerden kaynaklı kırmızı izlerin geçirilme sürecinde ana husus, cildin ihtiyaç duyduğu yağ oranını sağlayıp aşırı yağlanma yaratacak kriterlerden uzak durmak ve her daim cildin ihtiyacı olan su ve nem dengesini metabolizmada sabit tutabilmektir.

sivilce-izleri-nasil-gecer

Bu tip tedavi aşamalarında ana noktaların yanında tedaviye yardımcı olan kırmızı sivilce izleri için maske yapımları da çoğu sitede ayrıntılı olarak anlatılmaktadır. Bahsedilen sivilce maskeleri, bireylerin kendi evlerinde rahatlıkla hazırlayıp ciltlerine uygulayabilecekleri kolaylıkta olmakta ve kısa zamanda çözüm almaya odaklı doğal malzemelerden oluşturulabilmektedir.

kirmizi-sivilce-izleri-icin-dogal-yontemler

Kırmızı sivilce izleri nasıl giderilir?

  • Yoğurt uygulaması : Yoğurt besininin içeriğinde bulunan laktik asit, ciltle temas ettiğinde beyazlatıcı bir etki yaratmaktadır. Bunun yanında sivilcelerin yüz bölgesinde yarattığı tahriş durumlarını da ortadan kaldırarak kızarıkların yok olmasına da yardımcı olmaktadır.
  • Doğal ve kaymaksız bir yoğurdu, yüzünüze yetecek miktarda bir kaba koyduktan sonra tüm malzemeyi yüzünüzü kaplayacak şekilde cildinize sürmeniz gerekmektedir. Yoğurdu on beş dakika cildinizde beklettikten sonra bol suyla durulamanız yeterlidir.

ergen-kizlarin-sivilce-problemi

  • Eğer ki cildinizde yoğurdun etkisini arttırmak istiyorsanız içerisine limon ve yulaf da ekleyerek daha etkili ürünlerin ortaya çıkmasını sağlayabildiğiniz bilinmektedir. Bir tatlı kaşığı miktarındaki yulaf ezmesini ve beş damla miktarında limon suyunu aynı miktardaki yoğurdun içine karıştırıp aynı uygulamayı yapmanız da etkili bir çözüm elde etmenize yardımcı olacaktır.

yetiskinlerde-akne-problemi

  • Limon uygulaması : İçeriğindeki asidik yapı ve C vitamini sayesinde cilt lekelerinin ortadan kalmasını sağlayan limon aynı zamanda cildi beyazlatabilmekte ve sivilce lekelenmelerinin kısa sürece yok edilmesine yardımcı olmaktadır.
  • Bir pamuk yardımıyla kırmızı sivilce lekelerinin üzerine sürdüğünüz limon suyunu kuruyana kadar bu kırmızılığın üzerinde bekletmeniz ve işlem bitince durulamanız yeterli olmaktadır.

sivilce-problemlerine-kesin-cozum

  • Karbonat uygulaması : Karbonat malzemesini cildinize uyguladığınızda arındırıcı etkisi sayesinde kırmızı sivilce lekelerinde gözle görülür bir azalma olacağı bilinmektedir. Bunun için iki tatlı kaşığı miktarındaki suyla bir tatlı kaşığı karbonatı karıştırarak hamur haline getirdikten sonra bu malzemeyi cildinize iki dakika boyunca masaj yaparak uygulamanız ve ardından yüzünüzü durulamanız yeterli olmaktadır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Facebook Sayfamız
Google+ Sayfamız