Cilt Bakımı Ve Güzellik
Vücutta kırmızı benler neden çıkar?

Kırmızı benlerin esas çıkma nedeni kılcal damarların genişlemesidir. Damarlar esnedikçe kırmızı benlerde vücutta çoğalmaktadır. Görünüm olarak kişileri çok fazla rahatsız etmese de vücutta arttığında görselliği oldukça etkileyebilirler. Halk arasında en çok kan beni olarak bilinen kırmızı benler neden çıkar ve nasıl tedavi edilir makalemizde okuyabilirsiniz.

Kırmızı Benler Neden Çıkar?

 1. İlk deneni kılcal damarlarda meydana gelen damar genişlemeleridir.
 2. Vücutta oluşan kırmızı benler çoğunlukla yaş ilerledikçe meydana gelir. 40’lı yaşlardan sonra daha çok görülen kırmızı benler zaman geçtikçe artarak büyüme gösterebilir.  Vücudun gövde bölümünde sık görülen kırmızı benler göğüs ve karın bölgesinde yoğunlaşmaktadır.
 3. Kırmızı benlerin çıkma sebeplerinden biri de karaciğer sorunu olabilir. Bu ihtimal her ne kadar çok düşük olsa da doktor kontrolünde iç organların kontrol edilmesi gerekmektedir. Kilo ile birlikte artabilen kırmızı benler kılcal damarların kilodan sebep işlev görmemesidir. Kilo sorununuz yok ve zayıfsanız büyük ihtimal bu sorun ırsidir.

Kırmızı Benlerde Kanama Olabilir

Vücutta oluşan kırmızı ben herhangi bir yerle etkileşim gösterdiği taktirde sürtünmeden dolayı kanayabilir. Bu yaşanan kanamalar hayati önem taşımasa da kirlilik oluşturmasından ve kişiyi rahatsız etmesinden huzurlu bir durum değildir.

Oluşan Kırmızı Ben Kanaması Nasıl Önlenir?

Temiz bir peçete veya kağıt havlu ile kanayan yere 2 dakika süresince bastırarak kanamayı kolaylıkla durdurabilirsiniz. Durmadığı taktirde aynı işlem tekrarlanarak durma sağlanır.

Tedavisi Mümkün müdür?

Çok kısa bir sürede tedavi edilen kırmızı benler uyuşturma ihtiyacı bile gerektirmez. Sigortadan yararlanabiliyorsanız çok cüzi bir ücret karşılığında hastanede tedavinizi yaptırabilirsiniz. İz kalmadan tedavi edilebilen kırmızı benler birkaç seans ta lazerle kolaylıkla alınabilmektedir.

En fazla 1 – 5 mm arası olan kırmızı ben püskürtme yöntemi uygulanarak da tedavi edilebilmektedir.

Kırmızı Benler Ne Zaman Tehlikeli Olur?

Vücudunuzdaki kırmızı benlerin büyüme oranı git gide artıyor ve devamlı kanıyorsa tehlikeli olabilir. Bu durumda acil bir doktora görünmekte fayda vardır. Büyüyen ben kırmızıda olsa kontrol ettirilerek tedavi sürecine gidilmelidir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

 1. Zeliha diyor ki:

  Merhava benim 10 sene önce sadece boynunda vardi sonra baya bi büyüdu ve patladı kan kaybim oldu acil ameliyat oldum daha snra zaman gectikce tekrar cenemde kollarimda sırtımda ve kafa derimde kücüklü büyüklü icleri kanlı benler olustu kilom da var bunun sebebi ne olabilir bilgi verirseniz sevinirim.

 2. Murat diyor ki:

  Mrb benim de çenemde var ve çenemi tamamen kaplıyor doğuştan var ileriye doğru zararı olur mu aldırmalımıyım

 3. Kübra diyor ki:

  Benim karaciğer tarafımda bi tane var ve çok ağrıyor o bölge bu kırmızı noktayla alakalı olabilir mi acaba yaşım 18 bu arada cevap verirseniz çok sevinirim iyi çalışmalar :)

 4. Demet diyor ki:

  Benim kollarımda bir süredir kırmızı ben vardı fakat bir gün önce aniden çoğaldı sağ kolumun dirseğinden aşağısında özellikle bir gecede artış gösterdiler ilk farkettiğimde korkuttu beni önemli bir sağlık sorununa işaret olabilir mi

  • Denis Kara diyor ki:

   Alerji de olabilir, cildiye doktoruna görünmenizi tavsiye ederiz.

 5. elif diyor ki:

  benim kolumda çıkıyo küçük küçük bişey olur mu acaba?

  • Denis Kara diyor ki:

   Elif hanım küçük-büyük ayrımı olmadan konuda da anlattığımız üzere neden olduğu, ne zaman tehlikeli olabileceği gibi bilgileri özenle okumanızı tavsiye ederiz.

 6. Nilden Serenli diyor ki:

  Saçının dibindeki bi tane benimi sorun ediyorsun Gamze ya ben gibi olsan Heryerim cherry denilen ufak damar benleriyle dolu ???

 7. Gamze diyor ki:

  Merhabalar benimde saç dıbımde bır tane var fakat cok uzun zamandır ve kırmızı gıttıkce büyüyor bana yardımcı olabılırmısınız

 8. Nilden Serenli diyor ki:

  Benim gibi olanlar varsa Nilden istanbullu Serenli facemden ulaşsınlar bana lütfen kafayı yedirtcek bana bu benler

 9. Nilden Serenli diyor ki:

  Kan beni gibi çıktı vucudumda saç diplerime kadar cardı nokta nokta alnımda dudağımda kafayı yicem benim gibi olanınız yoktur Rahat olun sanırım bu benlere cherry diyolar çilek beni tedavisi zor hiçdekolay değil medikalart da bi ben aldırma yuz lira e bende kaçtane var bunlardan hangibirini aldırıcam adamı resmen soyuyolar donuna kadar devlet de gezicez hangisinde lazer var İnsaglarıma kaldık alırlarmı

 10. Nilden Serenli diyor ki:

  Bendede var her yerimi sardı doktora sıra gelene kadar vucudum görunmeyecek bwnden kahretsin

 11. mesut diyor ki:

  korkmanıza gerek yok nendede var o dedıklerınız 13 tane sırtımdan 3 ude gogus bolgesınden alındı.operasyon cok basit sadece lazer bıcagın kesi yapacagı yere kucuk bır ıgne ve uyuşma akabinde kesme ve yakma işlemi.su an rahatım.

 12. Sultan diyor ki:

  Kırmızı ben ler benimde 2 ay içersinde çoğaldı su anda boynum etrafında 4 tane çıktı birtanede gosumde çıktı açıkçası çok korkuyorum bi hastalığın belirtisimi diye çok zayıfim ondan olabilir mi lutfen bana acil cvp verin korku da geceleri uyuyamiyorum kafama çok takiyorum kötü bi hastalık belirtisimi diye hızla cikmasi

  • Nurhan diyor ki:

   Sultan hanım, sağlığınızla alakalı bir durum en yakın sağlık kuruluşuna başvurup gerekli kontrolleri yaptırmalısınız

 13. sinem diyor ki:

  Çok teşekkür ederim bu faydali bilgiler için annemde var ve dediğiniz gibi gövde bölümünde çok fazla bende korkuyordum biraz içim rahatladı. ..

 14. bilal diyor ki:

  Sırtımın sağ tarafında kırmızı ben var nohut büyüklüğünde 3/4 sene önce çıktı nedeni ne olabilir ?

 15. İbrahim diyor ki:

  Bilgileriniziçin allahrazolsun

 16. Haydar diyor ki:

  Slm.vücudumda kolumda kırmızı bnler cıktı yüzmdede var hatta lazerle alınabilirmmi teşekkürler.

Facebook Sayfamız
Google+ Sayfamız