Cilt Bakımı Ve Güzellik
Kırışıklıklar için Hyaluronik asit kullanımı

Cilt yapısında, yaş ilerledikçe kaçınılmaz olarak sarkmalar ve kırışıklıklar meydana gelmektedir. Bu tip istenmeyen görüntülerin önüne geçebilmek için doğadaki malzemelerden faydalanıldığı gibi, bilim dünyasının bizler için hazırladıkları zararsız unsurlardan da faydalanmak da oldukça mantıklı fikirler arasındadır.

Bu tip sorunlar için, dünya genelinde gittikçe yaygınlaşan bir uygulama olan hyaluronik asit uygulaması, uygulandığı bölgeye hem canlandırıcı etki kazandırıp hem de istenmeyen sarkmaları ve çizgileri ortadan kaldırabilmektedir. Vücuda hiçbir yan etkisi olmaması da, bu uygulamanın kullanımının yaygınlaşmasına olanak sağlamıştır.

Hyaluronik asidin cilde faydaları nelerdir?

  • Bu uygulamanın en büyük avantajı, uygulama yapıldıktan sonra bir dönem beklemeye gerek duyulmadan uygulama yapar yapılmaz farkın hissedilebilmesidir.
  • Hyaluronik asidin uygulanmasının asıl amacı, cilt yapısının daha genç gözükmesini sağlamaktır. Bununla birlikte verdiği gençlik görüntüsünün yanında cildin daha esnek olmasını ve daha nemli olmasına da yaramaktadır.
  • Yüzün istenilen bölgesine, kırışıklıkların yoğun olduğu yerlere yapılan bu uygulamayla dolgu malzemesi olarak nakledilen hyaluronik asit; aynı şekilde derin çizgilerin içerisine de uygulanabilmekte ve her iki koşulda da oldukça olumlu sonuçlar alınabilmektedir.
  • Son olarak hyaluronik asidin sadece cilt üzerine değil, dudak gibi bölgelere de uygulanabiliyor olması tercih skalasını genişletmektedir. Dudak dolgunlaştırıcı zararsız bir malzeme olarak da ele alınabilen bu asit, yaş ilerledikçe sarkan ve biçimsizleşen dudakları toparlamada ve normal zamanlarda daha ince görünen dudak yapışarının dolgunlaştırılmasında da sıklıkla tercih edilebilen bir unsur olarak yer almaktadır.

Hyaluronik asit nasıl uygulanır?

Bu uygulama yapılmadan önce, yapılacak bölge neresi ise o bölgeye lokal anestezi uygulanmaktadır. Ortalama olarak 15-20 dakika içerisinde uygulanıp bitirilen bu operasyon bir sonraki uygulama için 1,5-2 yıl kadar kullanım süresi sağlamaktadır.

Özel iğnelerle yapılan bu enjeksiyonlar, kişide hiçbir ağrı ya da acı oluşturmaz çünkü enjeksiyon sırasında zaten kişi anestezi altındadır. Anestezinin etkisi geçtikten sonra ise genelde ağrı yerine şişlik ve kızarıklıklar görülmektedir. Ancak bu etkiler de kalıcı olarak değil, bir kaç saat içerisinde yok olup gidecek vaziyette olmaktadır.

 

Hyaluronik uygulaması sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Kendisine hyaluronik asit uygulaması yaptıran bireylerin, geçirdikleri bu ufak operasyon sonrası en az 4- 5 saat kadar mümkün mertebe konuşmamaları, gülmemeleri ve herhangi bir mimik hareketinde bulunmamaları önerilmektedir. Dolgunun yapıldığı yerlere kesinlikle elle ve sert bir şekilde masaj yapılmamalı, eğer dolgular dudaklara yapıldıysa dudaklar asla büzülmemelidir. Oluşacak şişlik ve kısa süreli ağrılanma ihtimallerine karşı çok sıcak ortamlarda ya da çok soğuk ortamlarda bulunulmaması önerilir.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Facebook Sayfamız
Google+ Sayfamız