Cilt Bakımı Ve Güzellik
Kireçlenmeye iyi gelen yöntemler

Kireçlenmeye Ne İyi Gelir?

Eskiden sadece yaşlılarda gördüğümüz kireçlenme sorunu artık genç yaşlı dinlemiyor. Yaygın hastalıklardan biri olan kireçlenme boyunda, parmaklarda, bilekte ve dizlerde daha fazla görülmektedir. Peki kireçlenmeye ne iyi gelir? Cilt.net olarak kireçlenmeye iyi gelen yöntemleri, yiyecekleri, içecekleri ve doğal tarifleri sizler için yazdık.

 

Kilo problemi, kas zayıflığı, romatizmal rahatsızlığı olanlar ve eklem bölgesinde oluşan yaralanmalar kireçlenmeye neden olabilir.

 

Kireçlenmeye Ne İyi Gelir?

Doktor önerilerinin dışında aşağıda maddeler halinde uygulayabileceğiniz yöntemleri sıraladık.

 

İdeal kiloda olmak kireçlenmeyi azaltır: Vücudumuzu taşıyan ayaklarımız doğal olarak eklemlerimiz bir süre sonra ağırlıktan şikayet etmeye başlar. Tam da bu noktada kireçlenme sorunu ile karşılaşırız. Vücudunuzdaki ağrılar arttıkça eklemlere ağırlık daha fazla oluyor ve ağrılarınız günden güne çoğalıyor. Kilo problemi olmayan kişilerde kireçlenme daha az görülür. Kireçlenme ile baş etmek istiyorsanız öncelikle kilolarınızdan kurtulmalısınız.

 

Egzersizler kireçlenmeyi önler: Egzersiz yapmak hele de ağrınız varken oldukça zordur. Daha çok hareket eden bireylerde kireçlenme sorunu pek fazla yaşanmaz. Hareket etmek kas yapısını çalıştırdığından eklemler daha hareketli ve esnek olur. Sadece yürüyüş yaparak kaslarınızı kuvvetlendirebilir kaslarınız kuvvetlendikçe diğer sporlara geçiş yapabilirsiniz. Yüzme en iyi kas çalıştıran sporlardan biridir. Çok şiddetli ağrılarınız var ise doktor kontrolünde egzersiz yapmak en sağlıklısıdır.

 

Sıcak – Soğuk Kompres kireçlenmeye iyi gelir: Ağrılarınızın arttığı durumlarda eklem yerlerinize kompres uygulayabilirsiniz. Soğuk yapılan kompresler şişlikleri alarak eklem bölgesinde bulunan sinirlerin uyuşmasını sağlar. Sıcak yapılan kompres ise kasların gevşemesini sağlayarak kan dolaşımının hızlanmasında yardımcı olur.

 

Omega 3: Doktorunuza danışarak gün içinde kireçlenme ağrıları için ne kadar omega 3 gıda takviyesi almanız gerektiğini öğrenmelisiniz. Ojmega 3’ün bulunduğu gıdalar ise ceviz, balık, zeytinyağı ve keten tohumunda zengindir. İltihapları azaltan omega 3’ü kontrol altında almayı ihmal etmemelisiniz.

 

İltihabı önleyen gıdalar: Kuşburnu çayı, turp, limon, hardal, kereviz, sarımsak, maydanoz, tere ve soğan kireçlenmeye neden olan iltihapları azaltır.

 

Okaliptüs yağı kireçlenmeleri giderir: Egzama tedavisinde kireçlenme ağrılarında da kullanılan okaliptüs yağı tannik asit bakımından zengindir. Ağrıyan bölgelere sürülen okaliptüs yağı masaj yaparak yedirilir ve üzerine sıcak kompres uygulanarak tedavi edilmeye çalışılır.

 

Zencefil: Çay olarak günde 2 – 3 fincan tüketebileceğiniz zencefil çayı kireçlenmeden oluşan ağrıların hafiflemesinde etkilidir. Zencefil çayı eklemlerin rahatlamasını sağlar ve ağrıların hafiflemesinde etkilidir.

 

Yeşil Çay: Yeşil çayı düzenli olarak tüketmek eklem ağrıların hafiflemesini sağlar ve kıkırdak dokusunu güçlendirir.

 

Zerdeçal: Zerdeçal kireçlenmede sık karşılaşılan şişlik problemlerine iyi gelir. Zerdeçal kullananların kullanmayanlara göre daha hareketli bir yaşama geçtiğini ve ağrılarının git gide azaldığını araştırmalar sonucu kanıtlanmıştır.

 

Yazar: Tarih: 13 Ekim 2014 - 7:00:09 Kategori: Vücut Bakımı, Vücut Bakımı İçin Doğal ve Kozmetik Bakım
İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Etiketler:
Etiketler:, , ,