Cilt Bakımı Ve Güzellik
kil-maskesi-nasil-yapilir

Kil maskesi hakkında bilgi

Çok eski çağlardan günümüze kadar kadınların cilt bakımları için başvurdukları doğal ürünlerin en bilinenlerinden ve en faydalılarından biri kuşkusuz ki kil maskesidir.

kil-maskesi-uygulamasi

Kil hakkında yapılan araştırmaların sonucunda, cildi ciddi anlamda yenilediği, nemlendirdiği ve sorunlarından kurtardığı kanıtlanmıştır. Hem ucuz hem de etkili bir ürün olması, doğal ürünlerle bakım yapmaya özen gösteren kadınlar için kendisini adeta altın değerinde bir ürün haline getirmiştir.

yesil-kil-maskesi-uygulamasi

Aynı zamanda kilin kendi arasında yeşil ya da beyaz kil olarak değişik türlere de sahip olmasıyla beraber, cilt sorunlarınıza ve cilt tipinize en uygun olanı seçerek onu uygulamanız mümkündür.

Normal şartlarda doğal ürünleri kullanmadan öncelikli olarak büyük kozmetik markalarının ürettiği kremlere ve benzer ürünlere yöneldiğiniz takdirde, onların da sizlere istediğiniz sonucu vermesi tabi ki muhtemeldir ancak burada değinilmek sitenen esas nokta; aynı sonuçlara ulaşabileceğiniz durumlarda hem maddi olarak daha pahalı ürünleri tercih etmenin hem de kimyasal içerikli ürünleri yüze sürmenin bir mantalitesi bulunmamaktadır.

beyaz-kil-maskesi-uygulamasi

Kil maskelerinin uygulanılması, özellikle yağlı cilt yapısına sahip kadınlar için fazlasıyla avantaj sağlamaktadır. Bunun sebebi kilin yüze uygulandığında yağlı yapıyı yok etme özelliğine sahip olmasıdır.

Düzenli olarak uygulanan kil maskeleri cilt yapısında büyük oranda yağ dengesinin sağlanmasına yardımcı olmaktadır.

kil-maskesi-cesitleri

Kil maskesi nasıl kullanılır?

  • Gözenek ve siyah noktalar için yeşil kil maskesi : Bir tatlı kaşığı miktarında papatyayla bir çay kaşığı miktarındaki yeşil kili birbirine karıştırdıktan sonra bu karışım göz çevrenize gelmeyecek şekilde cildinize sürülür. En fazla 10 dakika bekledikten sonra kuruyunca soğuk su yardımıyla yıkamanız önerilir.

kil-maskesi-yapilisi

Her maskenin içerisine karıştırılan ek malzemelerden dolayı etki süresi farklı olduğunan dolaylı olarak her maskenin de yüzdeki etki süresi ve tekrarlanma sıklığı da değişiklik gösterebilmektedir.

Bu tarifini verdiğimiz kil maskesinden örneklendirecek olursak bu maskenin ciltte 10 dakika tutulması gerektiği ve 4-5 günde bir kez tekrarlanması gerektiği söylenebilir.

kil-maskesi-nasil-hazirlanir

  • Cildi yumuşatıcı beyaz kil maskesi : Bir kabın içerisine iki yemek kaşığı miktarındaki beyaz kili boşalttıktan sonra üzerine iki yemek kaşığı içme suyu ilave ederek biraz karıştırıp oluşan malzemeyi fırçayla cildinize yedirin. Ardından 15 dakikalık süreçte bekletip son olarak ılık yapıdaki suyla cildinizi yıkayın.
  • Cildi onarıcı ballı beyaz kil maskesi : İki bardak miktarındaki suyla bir yemek kaşığı miktarındaki beyaz kili bir kabın içerisinde karıştırın. Ardından üzerine bir çay kaşığı bal ekleyerek maskenin daha kıvamlı olmasını sağlayın. Yüzünüze sürdüğünüz karışımı 15 dakika cildinizde bekleterek en son bir lif yardımı ile cildinizi temizleyin.

kil-maskesi-tarifleri

  • Sivilcelere çözüm için yeşil kil maskesi : Üç tatlı kaşığında kili, otuz gram miktarında gül suyunu ve bir dilim limonun suyunu bir kap içerisinde iyice karıştırarak cildinize uygulayın. Daha sonra maden suyuyla maske cildinizde kuruduktan sonra bir pamuk yardımıyla tüm cildinizi temizleyin.

Kil maskesi nasıl temizlenir?

Yüzünüze uyguladığınız kil ürünlerini kendi kendine kurumaya bırakmanız gerekmektedir. Bu kuruma sürecinde kilin tamamen sertleşmesi adına konuşmamanız, herhangi bir mimik yapmamanız ve de gülmemeniz gereklidir. Maske tamamen kuruduktan sonra gül suyuyla, maden suyuyla ya da normal suyla çıkarttığınız ürünlerden sonra istediğiniz mimiği yapmanızda sakınca yoktur.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

  1. puki diyor ki:

    zigavusun antı aging kil maskesini öneriyorum..sıkılaştırcı hücre yenileyici özelliği vardır..

  2. betül diyor ki:

    zigavus kil maskesini kullanmalısınız içerisindeki kil gözenekleri sıkılaştırır.cildi parlatır,akne skarlarını azaltır.eğer akneniz varsa kurutucu özelliğiylede bilinir..haftada iki kere uygulayabilirsiniz..

Facebook Sayfamız
Google+ Sayfamız