Kıl Batıkları Nasıl Geçer?

Kıl batığı derinin iç kısmına doğru ilerleyen tüylerin deri dışına çıkamama sorunudur. Derinin en dış kısmından rahatlıkla görülebilen ve alt kısma doğru inmeyen bir problemdir. Peki bu kıl batıkları nasıl geçer?  cildinize zarar verecek uygulamalardan kaçınarak, cilt.net olarak verdiğimiz doğal tarifleri uygulayarak kıl batıklarından kurtulabilirsiniz.

Kıl Batıklarını Geçirmek için Bitkisel Tarifler

Limon ve Soda İle Kıl Batıklarından Kurtulun

 • Soda ( 1 yemek kaşığı )
 • Limon suyu ( 1 yemek kaşığı )

Eşit miktarlarda malzemeleri arttırabilirsiniz. Banyoya girmeden önce karışımı bacaklarınıza yedirerek sürün ve ardından banyoya girip kabak lifi ile bacaklarınızı keseleyin. Bu uygulama 2 hafta boyunca her duştan önce yapılmalı.

Şeker

 • Limon suyu ( 4 çay bardağı )
 • Şeker ( 4 yemek kaşığı )

Limon suyunun içine şekeri ilave edip banyo öncesi bacaklarınıza dairesel şekilde masaj yaparak yedirin ve ardından duşta bacaklarınızı hafif şekilde ovarak yıkayın. 2 hafta boyunca her duş öncesi bu uygulamayı yaparka kıl batıklarından kurtulabilirsiniz.

Aspirin

 • Aspirin ( 5 tane )
 • Su ( 1,5 bardak )

1,5 bardak kaynamış olan suyu aspirinleri ilave edin ve erimesini bekleyin. Karışım iyice eridikten sonra püskürtmeli bir şişeye karışımı dibindekileri almadan koyun. Bacaklarınıza karışımı sürün ve 2 – 3 saat bu şekilde bekletin. Daha sonra duşa girin ve bacaklarınızı keseleyin. Diğer uygulamalarda olduğu gibi 2 hafta boyunca her duş öncesi bu karışımı uygulayın.

Kıl Batıkları Nasıl Geçer?

 • Daha çok ağdanın neden olduğu kıl batıklarını engellemek için bir süre ağda gibi epilasyon yöntemlerinden uzak durmak gerekir.
 • Ağda kullanmanın yerine 1 veya 2 ay süreyle jilet kullanırsanız kıl batıklarının kısa sürede yok olduğunu göreceksiniz.
 • Shea butter olarak bilinen ve birçok derde deva olan yağ ile kıl batıklarının bulunduğu bölgeye masaj yapabilirsiniz.
 • Buğday yağı da kıl batıklarına masaj yapılarak uygulanabilir.

Kıl Batıklarını Sıkarak Giderme

Kıl batıkları deri yüzeyine çok fazla yaklaşmış şekilde görülüyorsa parmaklarınızı kullanarak sıkabilirsiniz. Fakat derinin altında görülen kıl batıklarının sıkılması kesinlikle tehlikelidir ve mutlaka iz bırakır.

Kıl Batıklarını Geçirmek için Kese Uygulayabilirsiniz

 1. Kıl batıklarını geçirmek için kese uygulayabilir veya ponza taşından faydalanabilirsiniz. Cildi hassas olan kişilerde kızarıklıklara neden olabilen keseyi kullanırken dikkatli olun ve kirler için değil kıl batıkları için uyguladığınızın farkında olun.
 2. Kıl batıklarının bulunduğu bölgeyi su değdirmeden yavaş yavaş kese ile yerinden oynatmaya çalışın. Haftada 3 kere yapacağınız bu uygulama ile kıl batıkları yerinden çıkarak rahat bir epilasyon uygulaması ile kökünden alınabilecektir.

Kıl batıklarından kurtulmanın en iyi yöntem ise batık oluşmadan önce müdehele etmektir. Bunun için Kıl batıkları nasıl önlenir konumuzdaki tavsiyelere uyabilirsiniz.


Yorumlar
* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.

BENZER KONULAR

*

Copyright © 2004 - 2015.

Sitedeki içerikler, izinsiz farklı mecralarda kullanılamaz.
Cilt.Net üzerinde sunulan tarif ve yöntemler sadece bilgilendirme amaçlı olup kişisel ve doğal tarif ve yöntemlerdir, doktor tavsiyesi değildir. Cilt.Net yazılarında bahsedilen ilaçlar doktor kontrolü olmadan kullanıldığında ciddi sağlık sorunlarını beraberinde getirebilirler. Bu nedenle doktorunuza danışmadan ilaç kullanmayınız. Tariflerin, yöntemlerin ve ilaçların kullanımı kişilerin sorumluluğunda olup oluşabilecek sorunlardan Cilt.Net sorumlu değildir.


Cilt Bakımı - Saç Bakımı - Vücut Bakımı- Makyaj - Diyet - Güzellik Maskeleri ile Cilt Güzellik Rehberi.