Cilt Bakımı Ve Güzellik
Keten tohumu'nun saça faydaları neler? Nasıl kullanılır? Ketan tohumu ile hazırlanan doğal saç maskesi tarifi

Keten Tohumunun Saça Faydaları Neler?

Keten Tohumunun Saça Faydaları: Keten tohumunda bulunan  zengin yağ asiti omega-3 saçların daha sağlıklı görünmesini ve saçların hızlı bir şekilde uzamasını sağlar. Omega-3’e ihtiyaç duyan vücut kendi başına bu yağ asitini üretemeyeceğinden dışarıdan alıma ihtiyaç duyar.

 

Omega-3 yağı içeren yağlı balık çeşitleri ve ceviz çok sık tüketilmez. Bu açıdan 2 yemek kaşığı keten tohumu yağında 3,5 gram omega- 3’ün türü olan alfa-linolenik asit içerir.

 

Keten Tohumu Yağının Saça Faydaları Neler?

  1. Ayda en fazla 1,5 santim uzayabilen sağlıklı saçlar, keten tohumu kullanıldığında daha hızlı uzar, koparak dökülmeler azalır ve saçlardaki kuruluk giderilir.
  2. Keten tohumu yağı kötü beslenme, stres gibi durumlarda dökülen saçların toparlanmasında da etkilidir. Fakat yinede beslenmenize dikkat ederek içeriden daha sağlıklı bir bakım uygulamak en doğrusudur.
  3. Düzenli olarak uygulanan keten tohumu yağıda saçları normalin üstünde yumuşatarak saçların kurumasını önler.
  4. Saç derisine ve saç tellerine yapılan keten tohumu yağlı bakım saçlardaki kepeği önler saç köklerini besler.

 

Keten Tohumu Ne Kadar Kullanılmalı?

  • Keten tohumunun tavsiye edilen tüketim miktarı soğuk presle üretilmiş keten tohumu yağından günde 1 yemek kaşığı tüketmektir.
  • Diğer bir kullanım şeklide keten tohumu yağı ile saçlara masaj yapmaktır. Diğer yağlarla birlikte harmanlayarak saçlarınıza masaj yapıp saç sağlığınızı korumaya destek verebilirsiniz.

 

Keten Tohumu İle Saç Bakımı

  • Keten tohumu ( 2 tatlı kaşığı )
  • Zeytinyağı ( 1 yemek kaşığı )
  • Badem yağı ( 1 yemek kaşığı )
  • Bemiks ampul ( 1 tane )

Hazırlanışı: Yağları karıştırıp keten tohumu ilave edin ve harmanlayın. Saçlarınıza masaj yaparak yedirin ve yarım saat saçlarınızda bekletin. Haftanın 2 günü bu bakımı saçlarınıza uygulayarak saçlarınızın daha sağlıklı uzamasına destek verebilirsiniz.

 

Keten Tohumu Yağı Hangi Durumlarda Kullanılmaz

Keten tohumu yağını direk olarak tüketmeden önce veya cilde uygulamadan önce mutlaka doktorunuzla görüşmeniz gerekir. Çünkü saçlar için oldukça faydalı olan keten tohumu yağı bazı ilaç kullanımlarında yan etkiler oluşturabilir. Bu yüzden düzenli ilaç kullanıyorsanız doktora keten tohumu yağını kullanıp kullanmayacağınız danışmalısınız.

 

Yazar: Tarih: 25 Kasım 2014 - 9:00:20 Kategori: Saç Bakımı, Saç Bakımı Hakkında
İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Etiketler:
Etiketler:, , , ,