Cilt Bakımı Ve Güzellik
keten-tohumu-yagi-faydalari

Keten tohumu yağı nedir?

Botanik bilimi dilinde ismi “linum usitatissimum” olarak geçen keten bitkisinin belirli işlemlere sokularak tohumlarından elde edilen ve sağlık için oldukça faydalı olan keten tohumu yağı, vücudumuz için yararlı vitaminleri ve mineralleri barındıran organik yağlardan biridir. Keten tohumu yağı, günümüzden çok uzun seneler önce de alternatif tıp alanında sıklıkla kullanılan bir ürün olarak gözümüze çarpmaktadır.

Keten tohumu yağı soğuk presleme yöntemiyle elde edilmektedir. Keten tohumlarının bir takım preslenme işlemine sokulmasından sonra son olarak bu tohumlardan faydalı olan keten tohumu yağı ortaya çıkartılmaktadır.

keten-tohumu-yagi-icerigi

Keten bitkisi doğada en az 50, en fazla 100 santim uzunluğunda bulunmaktadır. Daha çok Akdeniz iklimine sahip alanlarda yetişen keten bitkisinin mavi renkli hoş görüntüde çiçekleri bulunmaktadır, bunun yanında yaprakları da yeşil renge ve uçları sivri yapıya sahiptir.

Yaz ayları geldiğinde keten bitkisinin meyveleri oluşmaya başlar ve aynı süreçlerde meyvelerin yanında iki adet tohum da oluşmuş bulunmaktadır. Tohumları toplanılarak bahsettiğimiz keten tohumu yağı oluşturulması için işlem görmeye gönderilir.

keten-tohumu-yagi-etkisi

Keten tohumu yağının içeriğinde; K vitamini, E vitamini, C vitamini, bakır minerali, kalsiyum minerali, demir minerali, magnezyum minerali ve Omega-3 yağları gibi daha pek çok şekilde örneklendirilebilecek yararlı enzim bulunmaktadır.

Bu sayede vücut için çok önemli ve çok değerli bir ürün olarak hayatımızda barınan keten tohumu yağı, aynı zamanda kilo vermek için belirli çabalar gösteren bireylere de kilo verme süreçlerinde çok yardımcı olacak bir ürün olarak göze çarpmaktadır.

keten-tohumu-yagi-ne-ise-yarar

Keten tohumu yağının faydaları nelerdir?

Kolesterol rahatsızlıklarında etkilidir : Piyasada bulunan bütün formları vücuda alındığında kolesterol konusunda aynı etkiyi yaratabilen keten tohumu yağı, kolesterol seviyenizi olması gereken seviyeye çekerek kötü kolesterol olarak adlandırılan durumun kalp hastalıkları yaratması durumunu engelleyebilmektedir.

Ayrıca vücutta depolanan trigliseridin seviyesini de azaltma etkisi bulunan keten tohumu yağının, vücudunuzda etkisini diyetle göstermesi durumunu bir beslenme uzmanına danışarak eğer bir sorun teşkil etmediği söylenirse gönül rahatlığıyla kullanarak daha sağlam ve sağlıklı kilo vermeniz mümkün olmaktadır.

keten-tohumu-yagi-yararlari

Damar sağlığı için etkilidir : Keten tohumu yağının içerisinde, vücudumuzun normal şartlarda gıdalarla birlikte alması gereken Omega-6 yağ asitleri ve Omega-3 yağ asitleri bulunmaktadır. Bu asitler metabolizmaya girdiğinde damarları olması gereken sağlığına kavuşturarak otomatikman kalp sağlığına da koruyucu etki yaratmaktadır.

Bunun dışında bahsedilen asitler vücutta kan basıncının düşmesini engelleyerek ve kan pıhtılaşması sorununu ortadan kaldırarak tehlike arz edebilecek kalp ritim bozukluğu yaşanması riskini en az seviyelere de çekebilmektedir.

keten-tohumu-yagindan-faydalanmak

Kabızlık vb. hastalıklarda etkilidir : Keten tohumunun elyaflı yapısı sayesinde keten tohumu yağının kullanımıyla birlikte bağırsak hareketlenmeleri düzenlenmekte; kabızlık, hemoroid vb. problemler engellenebilmektedir. Aynı zamanda safra taşı oluşumunun da önüne geçebilen keten tohumu yağı, hali hazırda bulunan taşlar varsa da onları da yok edebilmektedir.

Tırnak ve saç bakımında etkilidir : Keten tohumu yağında bulunan Omega-3 yağ asitleri, hem tırnakların hem de saçların sağlıklı ve güçlü bir yapıda kalabilmeleri adına etkili bir doğal ürün olmaktadır.

keten-tohumu-yagi-nasil-kullanilir

Keten tohumu yağının bilinen diğer faydaları ise şu şekildedir;

 • Mide sorunlarına karşı iyileştirici etkisi bulunmaktadır.
 • Hafızayı güçlendirmekte etkilidir.
 • Bağışıklığın güçlendirilmesine katkıda bulunmaktadır.
 • Romatizmaya bağlı hastalıkların oluşmasını engelleyebilmektedir.

keten-tohumunun-sagliga-faydasi

 • İleriki yaşlarda oluşan dikkat dağınıklığının ve unutkanlığın önüne geçebilmektedir.
 • Menopoz döneminde yaşanan sıkıntıların önüne geçebilmektedir.
 • Kan şekeri değerlerini dengeleme özelliği vardır.
 • Öksürük şikayetini hafifleterek yok etme etkisi bulunmaktadır.
 • Kısırlık durumuna karşı etkili bir doğal üründür.

keten-tohumu-yaginin-sagliga-etkisi

 • Cilt üzerindeki egzama ve sedef gibi hastalıkların önüne geçmekte etkilidir.
 • Sinir sisteminin daha güçlü bir yapıda olmasını sağlar.
 • Ruhsal hastalıklar geçirildiğinde sakinleştirici özelliğinden dolayı kullanımı uygundur.
 • Oluşan nasırların yok edilmesi için rahatlıkla kullanılabilir.
 • Solunum yolunda meydana gelen hastalıkların yok edilmesi adına etkili bir üründür.

keten-tohumu-yaginin-vucuda-etkisi

Keten tohumu yağı nasıl kullanılır?

Keten tohumu yağının sağladığı faydalardan yararlanmak için günde 3 tatlı kaşığı miktarında keten tohumu yağı tüketmek yeterli olmaktadır. İsteğe göre yoğurdun içerisine katılarak ya da balla birlikte tüketilebilen keten tohumu yağı, aynı zamanda kilo verme süreçlerinde malzeme olarak kullanılacaksa bal ya da yoğurt gibi ürünler yerine en sağlıklı şekilde su ile tüketilirse çok etkili olmaktadır.

Ancak bu kullanımlarda en önemli kural, kullanımların isteğe göre olmaması ve mutlaka bir doktor kontrolüne danışılması gerekliliğidir. Çünkü her ürün gibi bu ürünün de bilinçsiz olarak tüketilmesi yan etkiler yaratabilmektedir.

keten-tohumu-yagi-etkileri

Alacağınız keten tohumu yağının mutlaka son kullanma tarihine dikkat edilmeli, küçük şişelerde olmasına özen gösterilmeli (büyük şişelerin muhafazası daha zorlu olmaktadır), alacağınız ürünün mutlaka bilinmiş bir marka olmasına özen gösterilmeli ve ürünün doğal keten tohumu yağı olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Keten tohumu yağının zararları nelerdir?

Keten tohumu yağının organik bir ürün olmasının yanında bazı bünyelerde alerjik reaksiyon yaratma ihtimali de bulunmaktadır. Bu yüzden mutlaka ve mutlaka bir doktor kontrolünde kullanılması gerekmektedir.

keten-tohumu-yagi-faydalari

Diyabetle ilgili ilaç kullananların, kan inceltici ilaç kullananların ya da kolesterol için ilaç kullananların keten tohumu yağı kullanırken dikkatli olmaları gerekmektedir. Bunun sebebi bu yağın bahsedilen ilaçlarla etkileşimde bulunup yan etki yaratması olanağıdır.

Keten tohumunun olgunlaşmamış ham hali kanda zehirli siyanür etkisi yapabildiğinden ölümcül sonuçlar yaratabilmektedir. Ham haldeki keten tohumunun yağı kesinlikle tüketilmemelidir.

Bipolar tarzı ruhsal hastalıklar için ilaç kullananların yan etkiye maruz kalmamak adına asla keten tohumu yağı kullanmamaları gerekmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Facebook Sayfamız
Google+ Sayfamız