Cilt Bakımı Ve Güzellik
keratin-sac-bakimi

Keratin maddesi nedir?

Normal şartlarda zaten vücudumuzda saçlarımızda, cildimizde, dişlerimizde ve tırnaklarımızda bulunan keratin maddesi; bu bölgelere yaptığımız dış kaynaklı bakımlar neticesinde bazen kimyasal ürünlerden dolayı, bazen hassasiyet yaratan teknolojik aletlerden dolayı (saç düzleştiricisi gibi) yıpranmalarına sebep olmaktadır.

Eksikliği en çok saçlarda görülen keratin; bir saç yapısında eksilmişse o saçlar dış görüntüleri itibariyle solgun ve sağlıksız bir yapıya bürünmektedirler. Yakın zaman içerisinde günden güne ünlenen keratin saç bakımı ürünleri sayesinde hasarlı yapıda bulunan saçlar kökten uca onarılarak son derece sağlıklı ve dolgun bir görünüme kavuşturulmaktadır.

saclardaki-keratin-yapisi

Keratin maddesi, normal şartlarda az önce de söylediğimiz gibi zaten vücudumuzda hali hazırda bulunan bir madde olduğundan çok da yabancı dışarıdan etki yaratan bir madde olarak görülmemelidir. Zaten bunun yanında keratinin vücut için faydaları da hiç bir zaman göz ardı edilmemelidir.

keratin-sac-bakiminin-onemi

Zaten keratinin ihtiyaç duyulduğu ana durum, öncesinde saça pek çok gereksiz uygulama yapılarak iyice sağlıksız hale getirilmesidir. Eski sağlıklı, dolgun ve güzel haline kavuşturulmak adına saçları bu şekilde yıpranarak kötü hale gelen kadınların başvurdukları en sık yöntemlerden biri keratinle saç bakımı yaptırmaktır.

sacta-keratin-etkisi

Çoğu kadın hali hazırda saçlarındaki keratin eksikliği sorununu fark edip mümkün olduğunca kısa sürede bu eksikliklerine çare aramaktadırlar. Saçlardaki bu eksikliğin başlıca sebepleri saçları aşırı derecede sürekli olarak fön makineleri ve düzleştiriciler vasıtasıyla sıcaklığa maruz bırakmak ve boyatmalar neticesinde aşırı derecede kimyasalla etkileşime girmesine sebep olmaktır.

Keratin eksikliğinin kendini belli ettiği durumlar saçların birbirine sık sık dolanması ve açılmaması ya da saç tellerinizin gözle görülür biçimde incelmeye ve güçsüzleşmeye başlamasıdır. Bu tip problemler kadınların saç güzelliği ve daha da önemlisi saç sağlığı için ciddi problemler teşkil etmektedir. Önlem alınmayan bu tip problemlerin sonuçları saçlarınızda ciddi radikal kararlar (sorunlu bölgelerin kesilmesi gibi) almanıza sebep olabilmektedir.

keratin-saclari-nasil-guclendirir

Keratin saç bakımı faydaları

Yapılan bir saatlik keratin bakımının ardından, saçlarınız ciddi anlamda gözle görülür bir biçimde dolgunlaşarak çok daha parlak bir görüntüye kavuşur. Bunun yanında iyi bir malzeme kullanıldığı takdirde, saçlarınız dalgalı ya da kıvırcık olsa dahi bakım sonrası dümdüz fönlü gibi gözükebilmektedir. Keratin saç bakımının saçların elektriklenme sorununu yok ettiği de bilinmektedir.

Keratin bakımı saçlara nasıl uygulanır?

  • Saçlar bakım için ön hazırlığa özel bir şampuanla yıkandıktan sonra, şampuan durulanmadan 1 saat boyunca saçta bekletilir. Bu işlem saç derisine nefes aldırır ve saçların pul pul olmuş kısımlarını açar.

keratin-bakiminin-faydalari

  • 1 saat sonra durulama işlemi yapıldıktan sonra saçlar tutam tutam ayrılarak kökten uca keratin uygulaması yapılır. Bu uygulama çok yavaş yapılması gereken bir uygulama olduğu için tüm saça sürülmesi en az 1 saatlik bir süreyi alabilir.
  • Sürülen keratin saçlarda 20 dakika boyunca bekletilir. Bu süreç geçtikten sonra saçlar yine keratin uygulamasına özel şampuanlarla yıkanır.
  • Saçların kurutulması asla çok fazla sıcaklık veren fön makineleriyle yapılmamalıdır. Aksine saçlar uzaktan sıcağa maruz kalınmayacak şekilde hafifçe kurutulmaktadır.
  • Keratin bakımı tamamen bitirildiğinde, saçlar çok parlak ve çok dolgun gözükmektedir. Keratin uygulamasından sonra saçların yıkanması için en az 3 gün beklemek gerekmektedir. Bununla birlikte bu uygulamayla düz bir yapıya bürünen saçların güzelliğinin bozulmaması adına keratin uygulaması sonrası için çıkarılan saç bakım ürünlerinden ve özel şampuanlardan kullanılması da önerilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Facebook Sayfamız
Google+ Sayfamız