Cilt Bakımı Ve Güzellik
Kepekten kurtulmanın doğal yolları

Kepekten Kurtulmanın Yolları

Saç derisindeki kepek problemi saçlarınızı kirli ve bakımsız gösterecektir. Kepekten kurtulmak için yapmanız gerekenler ve doğal saç bakımı uygulamaları ile saç derisindeki her türlü problemden kurtulabilirsiniz. Saç derisinde kırmızı ve gri lekeli pullar şeklinde oluşan kepek, kaş ve göğüs bölgesini de etkileyebilmektedir.

Stres ve alkol içeren saç bakım ürünü kullanımı kepek oluşumunu tetikleyebilmektedir. Kepek şampuanları ve bazı ilaçlar sayesinde kepekler kontrol altına alınabilmektedir.

Kepekten Kurtulmanın Yolları

 • 10 damla nane yağı
 • 10 damla defne yağı
 • 10 damla biberiye yağı
 • 10 damla kekik yağı
 • 70 ml susamyağı

Malzemeleri bir araya getirip karıştırın ve saçlarınıza masaj yaparak yedirin. Yarım saat beklettikten sonra yıkayıp temizleyebilirsiniz. Haftada 2 kere tekrarlandığında kepek sorununa iyi gelecektir.

Kepeklenmeye Karşı Özel Formül

 • 50 ml ısırgan otu suyu
 • 2 damla limon yağı
 • 2 damla bergamot yağı
 • 1 limon suyu
 • 2 yumurta sarısı

Limon suyu ve yumurta sarısını karıştırıp çırpın ve üzerine limon yağı ve bergamot yağını ilave edin.  Elde etmiş olduğunuz karışımı cam şişeye doldurun ve karışımdan 5 ml alarak 5 ml şampuan ile küçük bir şişede karıştırarak çalkalayın. Saçlarınızı bu karışım ile yıkayın. 15 gün boyunca her gün tekrarlamalısınız

Yağlı ve Kepekli Saçlar İçin Durulama Losyonu

 • 5 gr ince rendelenmiş limon kabuğu
 • 5 gr ıhlamur çiçeği
 • 1 adet limon suyu
 • 1.5 litre su

Limon rendesi ve ıhlamur çiçeğini hafif ateşte ağzı kapalı şekilde yarım litre su ile birlikte ısıtın. Ardından bu karışımı süzüp limon suyunu ekleyin ve cam şişeye doldurun. 100 ml alarak 1 litre ılık suya ilave edin ve bu su ile saça friksiyon yapın. Sonrasında normal su ile durulama işlemine geçin. Buzdolabında 1 hafta bekletebilirsiniz. 3 ay düzenli olarak kullanabilirsiniz.

Elma Sirkesi ile Kepekten Kurtulma

Birçok uzman elma sirkesinin kepek tedavisinde oldukça etkili olduğunu söylüyor. İçinde asitilik madde bulunduğundan kepek oluşmasını en aza indiren elma sirkesi düzenli olarak uygulamak gerekiyor.

 • Su ( yarım bardak )
 • Elma sirkesi ( bardağın 3’te 1’i kadar )

Hazırlanışı: Püskürtmeli bir şişeye iki malzemeyi de koyun ve saç köklerinize karışımı iyice yedirin ve 1 saate yakın bu şekilde saçlarınızı sararak bekleyin. Süre sonunda saçlarınızı durulayın. Haftada 2 kere elma sirkesi kürünü saçlarınıza uygulayın.

Ağız Suyu İle Kepekten Kurtulma

Ağız Temizleme Suyu: Ağız temizleme suları aynı zamanda mantar karşıtı özelliği olduğundan kepek oluşumunu önlemeye yardımcı olmaktadır.

Saçlarınızı şampuanlayıp kremle yıkadıktan sonra ağız suyunu durulama suyu olarak saçlarınıza uygulayın.

Limonla Kepekten Kurtulma Tarifi

Limonun içinde bulunan asilitik özellik saç derisin kepekten uzaklaştırıp saç derisinin Ph dengesinin korunmasını sağlıyor.

 • Limon suyu ( 1 çay kaşığı )
 • Su ( 1 fincan )

Hazırlanışı: Öncelikle saç derisine limon suyu ile masaj yapıp ardından; Malzemeleri karıştırın ve bu suyu son durulama suyu olarak kullanın. Her banyoda saçlarınıza uygulayabilirsiniz.

Kabartma Tozu ile Kepekten Kurtulma

Sürekli kabartma tozu ile saçlara bakım yapıldığında saç dibindeki yağ dengesi harekete geçer ve kepeğin giderilmesini sağlar.

Saç derisine kabartma tozu ile masaj yapın ve ardından saçlarınızı güzelce durulayın. En az 5 dakika boyunca saçlarınıza masaj yapmanız gerekiyor.

Tuz

Normal yemeklerde kullandığımız sofra tuzu kepek oluşumunu önlemeye yardımcı olur.

Tuzu banyo öncesi saç derinize dökün ve tuzla saç derinize 5 dakika masaj yapın.

Aspirin

Birçok kepek şampuanında bulunan salisilet asit aspirinde de bulunur. Kepek oluşumunu önlemek için her banyoda aspirini uygulayın.

Kullandığınız şampuanın içine katılan aspirin ile saçlar yıkanır ve 1 – 2 dakika saç diplerine masaj yapılarak yıkanır. Ardından saçlarınızı tekrar şampuanla yıkayın.

Aloe Vera

Kepeğin kaşınma etkisi oldukça can sıkıcıdır. Aloe vera bitkisi ile bu sorun düzenli uygulama sonucu oldukça azalacaktır.

Aloe vera bitkisini ortadan ayırın ve suyu bulunan yer ile saç köklerinize masaj yapın. Ardından saçlarınızı normal şekilde yıkayın.

Hindistan Cevizi Yağı

Kepeğe karşı etkisi denemiş olan Hindistan cevizi yağı kepek sorununu en etkili şekilde çözer.

Duş öncesi saçlarınıza Hindistan cevizi yağı ile masaj yapın ve en az yarım saat saçlarınızda bekletin. Ardından saçlarınızı Hindistan yağı özlü bir şampuanla temizleyin.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Facebook Sayfamız
Google+ Sayfamız