Cilt Bakımı Ve Güzellik
deride-kasinti-kizariklik-ve-kabarma

Vücutta kaşıntı neden olur,sebepleri nelerdir?

Özellikle yaz aylarında insanların başına bela olan kaşıntı vücutta belirli dönemlerde görülebilir. Bu kaşıntılar uzun zaman sürebilir ve rahatsız edici bir hal alabilir. Bazen kaşıntılar kısa süre içerisinde geçebilirken bazı durumlarda geçmez ve kızarıklık ve kabartılarda kaşıntıya eşlik edebilir. Kaşıntı tek başına bir hastalık olmadığı gibi bazı durumlarda hastalıkların belirtisi ya da sonucu da olabilir. Ciltte kaşıntıya neden olan bazı durumlar vardır.

 

Bunların başında;

 

 • Egzama gibi cilt hastalıkları
 • Böcek ısırıkları
 • Cildin alerjiye bağlı olarak reaksiyon geliştirmesi
 • Bağırsak parazitleri
 • Mantar enfeksiyonu
 • Hormonal değişimler
 • Bağışıklık sisteminin zayıf olması
 • Böbrek, karaciğer hastalıkları yada hassasiyeti

 

Bütün bu durumlar cildinizde kaşıntıya neden olabilir. Bu etkenlerin yanında daha bir sürü kaşıntıya neden olan faktör mevcuttur. Strese ya da sıcaklığa bağlı olarak isilik ya da kurdeşen dökebilirsiniz. Bu rahatsızlıklar da tüm vücutta kaşıntıya neden olabilmektedir.

 

Kaşıntınızın nedenini bulup doktora başvurmalısınız. Uygun tedavi yöntemi bulunup tedavi edildiğinde, kaşıntınızın geçip vücudunuzun rahatladığını göreceksiniz.

 

Tedavi süreci boyunca kaşıntınızı en aza indirmek için dikkat edebileceğiniz bazı şeyler vardır.

 

Bunlar;

 • Soğuk duş almak
 • Cildi sık sık nemlendirmek
 • Cildin nefes almasını engelleyecek, ciltte kaşıntıyı arttıracak türde giysilerden uzak durmak
 • Parfümsüz cilt ürünleri kullanmak

 

Kaşıntının olduğu bölgeye soğuk kompres uygulamaktır.

Antihistaminik ya da steroidli kremleri gibi kaşıntı ilaçlarını da kaşıntınızı azaltmak için kullanabilirsiniz. Kaşıntınızın azalmasıyla beraber sizde biraz rahatladığınızı fark edeceksiniz.

 

 

 

Kuru Cilt

 

 

Ciltte kaşındı durumu olduğu zamanlarda ciltde bir döküntü olup olmadığını kontrol etmek gerekir.

 

Eğer cildinizde kaşıntıya eşlik eden bir döküntü durumu yoksa kaşıntının sebebi cildin kuru olması olabilir. Cilt kuruluğu cilt tipinin kuru olmasından, yaşın ilerlemesine bağlı olarak ve dış koşullardan kaynaklı olabilir. Bulunduğunuz ortamın nem oranının düşük olması, sık sık duş alarak cildi nemsiz bırakmak, klima ve merkezi ısıtma gibi ortamdaki nemi azaltıcı araçlar, aşırı rüzgâra maruz kalmak gibi olumsuz koşullar ciltte kuruma ve kaşıntı yapabilir. Bu sürecin oluşmaması ve eğer oluştuysa hızlı bir şekilde geçmesi için cildinizi bol bol nemlendiriniz.

 

 

 

Cilt Hastalıkları ve Enfeksiyonlar

 

 

Birçok cilt hastalığının yan etkisi olarak kaşıntı görülebilir. Bu cilt hastalıklarının başında sedef, mantar, kurdeşen, suçiçeği, egzama, kepek, mantar, uyuz, bit gibi bir çok rahatsızlık gelmektedir. Cilt hastalıklarından kaynaklı olarak meydana gelen kaşıntılarda, kaşıntının olduğu bölgelerde kırmızı lekeler, pullanma ve kabartı görülebilmektedir.

Cildinizde kaşıntıya eşlik eden başka belirtiler fark ettiğiniz taktirde mutlaka doktorunuza başvurunuz. Doktorunuzun uygulayacağı tedavi kaşıntınızın da geçmesini sağlayacaktır.

 

 

Alerji

 

 

Cilde temas eden maddelerden ve tüketilen besinlerin vücuda dokunmasından kaynaklı olarak vücut tepki geliştirebilir.Bu durum alerjik bir durumdur ve alerji nedeniyle oluşan kaşıntılar genelde bu sebeplerden kaynaklı olur.Lastik eldivenler, Nikel takılar , cilde dokunabilecek kimyasal içeren ürünler,kumaş boyaları alerji durumunuzu arttırabilir ve kaşıntınızın artmasına sebep olabilir. Kaşıntınıza yanma hissi de eşlik edebilir.

 

Astımı ve egzaması bulunan kişilerin vücudu daha hassastır. Bu yüzden alerjik temas egzaması durumuna karşı yatkınlıkları bulunabilir.

 

Bu gibi durumlarda ilk olarak yapılacak şey doktorunuza başvurarak, cildin nelere karşı alerjisi olduğunu öğrenmek gerekir.

 

Tedavi boyunca anti alerjik ürünler kullanarak, cildinizi düzenli olarak nemlendiriniz.

 

 

Kurdeşen

 

Cilt hücreleri alerjenlere karşı üretilen histamin adlı bir kimyasal salgılar. Bu kimyasal çok fazla salgılandığında kurdeşen sorunu ortaya çıkar. Kurdeşen akut ve kronik olmak üzere iki türdür. Vücutta kendini kırmızı ya da beyaz olmak üzere kabarcıklar halinde gösterir. Oluşan bu kabarcıklar engellenmesi zor bir kaşıntı yaratır.

 

 

Kurdeşenin oluşmasında rol oynayan birden fazla etken vardır. Akut kurdeşen vücutta varlığını çok uzun süre göstermez. Akut kurdeşen grip soğuk algınlığı böcek ısırması gibi nedenlerden olabileceği gibi domates, ton balığı, muz benzeri besinlerin tüketilmesinden kaynaklıda oluşabilir.

 

 

Kronik kurdeşen bağışıklık sisteminde oluşan bir açıklıkta antikorların vücuda saldırıp fazla histamin salgılanması ile oluşur. Kronik kurdeşen ortalama 6 hafta kadar sürer. Kronik kurdeşen sürdüğü sürece alkol kullanmamaya ve karaciğerinizin yorulmasına sebep olacak durum ve yiyeceklerden uzak durmaya özen gösteriniz. Stres, yüksek tansiyon ve alkol kullanımı kurdeşenin gidişatı uzatıp kötüleştirecektir.

 

 

Menopoz

 

Menopozla birlikte vücutta bir sürü değişiklik olur. Bu değişikliklerden biride hormonal değişimlerdir.

 

Vücutta değişen hormonlarla beraber ciltte genel bir kaşıntıya neden olur. Bu kaşıntının hormonal değişimlerin sinir uçlarını etkilediğinden kaynaklı olduğu düşünülmektedir. Beslenmenize dikkat ederek bu durumu azaltabilmeniz mümkündür. Su tüketimini arttırmalısınız, günde en az 10 bardak su tüketmelisiniz. Omega -3 içeren gıdaların tüketimine dikkat etmelisiniz, sigara ve alkol tüketimini bırakmalısınız. Cildinizde oluşabilecek kurumalara karşı cildinizi nemlendirmeye dikkat ediniz ve uyku düzeninize dikkat ediniz. Güneşin zararlı olduğu saatlerde mümkün oldukça evde kalmanızda da yarar vardır. En önemli faktörlerden biride strestir. Bu dönemde ruh halinizi etkileyecek dış faktörlere karşı kendinizi koruyunuz.

 

 

Hamilelik

 

Hamile kadınlarda dönem dönem kaşıntı sorunu yaşanabilmektedir. Bu kaşıntı karın, göğüs ve kollarda daha belirgin kendini göstermektedir. Bu kaşıntıların; vücudun kilo artışıyla birlikte cildin esnemesi ve bu esnemeyle birlikte gelen çatlaklardan kaynaklı oluşabileceği gibi   hamilelikle gelen hormonal değişimlerin, kaşıntı sorununu tetikleyebileceği de düşünülmektedir. Hamilelik egzama gibi cilt sorunlarını da tetikleyebilir. Hamilelikten kaynaklı oluşan cilt kaşıntıları, hamileliğin bitişiyle beraber son bulacaktır.Sık duş alarak bu sürecin rahat  geçmesini sağlayabilirsiniz.

 

 

Güneş Işınları

 

Güneşin zararlı ışınlarına maruz kaldıktan kısa bir süre içerisinde vücudunuzda döküntüler oluşmaya başlayabilir. Özellikle göğüs, kollar ve sıcak bölgelerde kırmızı noktalar görünür. Kırmızı noktalara kaşıntı eşlik ederse eğer vücudunuzun güneş ışınlarına karşı alerjik bir tepki oluşturduğunu anlarsınız. Güneş alerjisi oldukça yaygın karşılaşılan bir durumdur. Güneşe 15 dakika kadar kısa bir süre bile maruz kalmak vücudun reaksiyon geliştirmesi için yeterli olabilir. Güneş alerjisinden korunmak için güneşe çıkarken dikkatli olunuz ve kendinizi güneşten mümkün oldukça koruyunuz. Güneş alerjisi dışında ciltte oluşan güneş yanıkları da cildin kızarmasına ve kaşınmasına neden olabilir.

 

 

İlaçlar

 

 

İlaç kullanım sırasında vücuda dışarıdan kimyasal alımı söz konusudur. Vücut dışarıdan gelen bu kimyasal maddelere karşı tepki oluşturur. Penisilin içeren ilaçlarda, ağrı kesiciler, mantar ilaçları, aspirin ve antibiyotik ilaçlar vücutta kaşıntı ve döküntüye sebep olabilmektedir. Vücudunuzun ilaçlardan kaynaklı olarak alerjik bir reaksiyon geçirdiğini düşünüyorsanız eğer mutlaka doktorunuza başvurunuz. Ve eğer doktorunuz uygun görürse başka bir ilaca geçebilirsiniz.

 

 

İç Hastalıkları

 

 

Bazı hastalıklar bütün vücudu etkiler ve yan etki olarak bölgesel olmayan tüm vücudu saran bir kaşıntı meydana getirir. Bu hastalıklar;

 

 • Karaciğerden kaynaklanan rahatsızlıkları
 • Tiroid bezinin çok yada az çalışması
 • Çölyak hastalığı
 • Kronik böbrek hastalıkları
 • Anemi
 • Lenfoma’dır

 

Fazla kaşımaktan dolayı cildi tahriş etmekten kaçınınız. Kaşıntının uzun sürmesi halinde doktorunuza başvurarak kaşıntının sebebi ve tedavi için izlenecek yolu belirleyiniz.

.

 

 

 

Kaşıntı İçin Ne Zaman Doktora Görünmeli

 • Kaşıntı engellenemez bir hal aldığında
 • Kaşıntı çok şiddetlendiğinde
 • Kaşıntı uzun süredir sürüyor, günlerdir geçmiyor ve sürekli tekrarlıyorsa
 • Kaşıntının sebebiyle ilgili herhangi bir fikriniz yoksa
 • Yeni ilaç kullanmaya başladıysanız
 • Kaşıntıya eşlik eden göğüs ağrısı, nefes almakta zorlanma, sarılık, ciltte iltihaplanma gibi başka belirtilerde gözüküyorsa mutlaka ihmal etmemeli ve en kısa zamanda doktora görünmelisiniz.

Yazar: Tarih: 16 Haziran 2016 - 3:43:37 Kategori: Cilt Sorunları Tedavisi
İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Etiketler:
Etiketler:, , , , ,