Cilt Bakımı Ve Güzellik
kas-bakimi

Kaş bakımı hakkında bilgiler

Dış görünüş olarak, özellikle yüz yapımızda en dikkat çekici bölgelerimizden biri olan göz yapımızı her şeyden önce koruyucu etkiye sahip olan; bunun dışında ifade şeklimizi de değiştirebilip daha estetik bir görüntüye sahip olmamıza yardımcı olan bölgemiz kaşlarımızdır.

kas-bakimi-icin-yapilacaklar

Her bireyin kaşı, genetik faktörlere bağlı olarak ya da dışarıdan yapılan müdahaleler (kaşları bir şekil vererek almak, kaş gürleştirici ürünler kullanmak gibi) sonrasında değişiklik gösterebilir.

Her şeyden önce, kaşlarımız gözlerimizin üst kısmında yer aldıkları için aşağıya akacak ya da düşecek her türlü göze zarar verebilecek ürünü engelleyebilme yetkisine de sahip olmaktadırlar.

duzgun-kas-yapisi

Örneğin; alın bölgemizden gözümüze doğru akabilecek ve gözümüzü yakabilecek sıvılar (ter vb.) ya da bunun dışında aynı şekilde akış sağlayıp gözümüzün sağlıklı yapısını rahatsız edebilecek farklı sıvıların da göz bölgesine inmeden kaşlar tarafından tutulduğu bilinmektedir.

Az önce bahsettiğimiz gibi her kişinin fakrlı faktörlere bağlı olarak kaşlarının yoğunluğu fazla ya da az olabilmektedir. Normal şartlarda bir kaşın en fazla 600 kıl – 700 kıl arasında bir yoğunluğa sahip olduğu bilinmektedir. Bu kaşlar iç yapılarında farklı uzunluklarda ve farklı kalınlıklarda da olabilmektedirler.

kaslara-yapilan-islemler

Kaşımızın ifadelerimiz için önemi nedir?

Yüzümüzün fiziki yapısına göre müdahale gören kaşlar, alınıp şekil verildiğinde de simamızı daha güzel ve daha dikkat çekici bir yapıya kavuşturabilmektedir.

Yüzümüzde kaşlarımızın hiç var olmadığını düşünürsek yaptığımız şaşırma, sevinme, üzülme, sinirlenme vb. mimiklerimizin karşı tarafa bir anlam ifade edebilmesi çok daha güç noktalara gelebileceğinden bu mananın çok büyük bir kısmı dış dünyaya kaşlarımızın yardımıyla anlatılabilmektedir.

kas-sekillendirme

Durum böyle olunca; günümüzde hem kadınların hem de erkeklerin gerek saç, gerek cilt gerekse de dudak bakımına verdikleri önem gibi kaş bakımına da son derece özen gösterdikleri görülmektedir.

Daha eski çağlarda daha çok kadınların özen gösterdikleri kaş bakımı durumu artık erkekler için kaş bakımı durumunun da gayet özen gösterilen bir durum olmasıyla birlikte doğal olarak her iki tarafın da süreklilik göstererek bakım yaptıkları bir durumu ortaya çıkarmıştır.

duzeltilmis-kaslar

Kaş bakımı özellikleri nelerdir?

Hem kadın hem de erkeklerde kaşlara yapılan bakımlar, doğal yoldan yapıldığında aynı doğal malzemeler kullanılarak yapılmaktadır. Buna örnek olarak kirpik ve kaş bakımında kullanılan alternatif tıp dünyasının sıklıkla kullanılan doğal yağları örnek verilebilir.

Bunun dışında kaşlara yapılan bakım doğal bir ürün olan sarımsak kullanılarak hem ucuz yollu hem de sağlıklı olarak da yapılabilmektedir.

saglikli-kaslar-icin-yapilacaklar

Kaşa bakım yapan ürünler ürünleri sadece kaşların bakımı için değil ayrıca kaş dökülmesi problemi yaşayan kişiler tarafından da sıklıkla kullanımı tercih edilen ürünler arasında yer almaktadır.

Kaşların dökülmesine çoğunlukla vücutta yer alan bir takım hastalıkların neden olduğu görülse de; bunun dışında kaş dökülmelerine ve bakımsız kaşların oluşuma yanlış biçimde kaşların aldırılması, kaşlara doğal olmayan boyalarla yapılan müdahalelerin de aynı şekilde kaş dökümüne neden olduğu bilinmektedir.

seyrek-kas-yapisi

Bahsedilen tipte kaş problemleri olan kişilerin evlerinde yapabilecekleri çok kolay ve uygulaması uygun kaş bakım kürleri sayesinde kısa zamanda kaşlarını olması gereken sağlığına kavuşturmaları da aynı şekilde kolay olmaktadır.

Yapılacak bu tip bakımlarla hem kaşın doğal güzelliği ortaya çıkartılabilecek hem de isteğe göre kullanılacak ürünlerle daha yoğun ve daha kalın kaş yapısına sahip olunabilinecektir.

guclu-kaslar-icin-ne-yapmali

Kaş bakımı için uygulanacak yöntemler

Kaş bakımı konusunda, bakımın etkili bir şekilde olabilmesi için ilk dikkat edilmesi gereken unsur kaş alımına özen gösterilmesidir. Çoğu kadının kaş aldırma işlemi için kuaförlere ve güzellik merkezlerine gittikleri görülse de bazı kadınlar da kaş alım işlemlerini evde halletmeyi tercih etmektedirler.

Evde alım konusunu genelde kaş yapısı daha az ve daha rahat müdahale edilebilir yapıda olan kadınların tercih ettikleri görüldüğünden özellikle bu kadınların dikkat etmeleri gereken hususlar bulunmaktadır.

sarimsak-kurunun-kaslara-etkisi

Kaş küsmesi nedir?

Kaş yapısı seyrek olan ve şekilsiz bir şekilde kaşları çıkan kişilerin kaşlarını kendileri alması durumunda mutlaka bir yakın ayna kullanmaları gerekmektedir. Dikkatlice aldıkları her telden sonra kafalarını geriye doğru çekip aynadan kaşlarına bakarak herhangi bir görüntü bozukluğu olup olmadığını kontrol etmeleri önerilir.

Bahsedilen bu duruma gereken özeni göstermeyip kaşlarına hoyratça davranan kadınların ya da bilinçsizce şekline aldırış etmeden kaş alan kadınların başına en sık gelen durum kaş küsmesi denilen durumdur.

kaslarin-yuz-ifadesine-etkisi

Kaş küsmesinde kaşlar sürekli yanlış alındığı için kaş köklerinin bir çoğu bir daha tüy çıkmayacak şekilde kendilerini dış dünyaya kapatmaktadırlar. Bu gibi durumlarla karşılaşan kadınların kaşlarına uygulayacakları en etkili ve en basit yöntem sarımsak kürüdür.

Sarımsak kürü nasıl kullanılır?

Sarımsak kürünü üç ayrı şekilde kullanma imkanınız bulunmaktadır. Bu malzeme hem kozmetik firmalarının ürettiği ürünler halinde, hem aktarlarda satılan küçük tüpler halinde hem de normal mutfakta kullandığımız sarımsakları ezerek kullanılabilecek biçimde kullanılabilmektedir.

kas-guzelliginin-onemi

  • İsteyen kadınlar kozmetik ürünleri kaşlarına sürerek, isteyen kadınlar aktardan aldıkları doğal sarımsak yağını kaşlarına uygulayarak isteyen kadınlarsa iki ya da üç diş sarımsağı iyice ezdikten sonra kaşlarına bu malzemeyi sürerek en fazla 15 dakika boyunca bekleyebilirler.
  • Sonrasında bu süre geçince de yine kaşların üzerine doğal zeytinyağı sürülerek 30 dakika boyunca da bu malzeme kaşta bekletilir. En sonunda ılık suyla kaşlar bol bol nemlendirici bir ürün eşliğinde yıkanınca kısa sürede etkisi görülecektir.

kas-bakimi-icin-yapilacaklar

  • Kaş bölgesine bakım yapılacak ürünlerden biri de vazelindir. Özellikle seyrek kaş tipine sahip olan bireylerin ve kaşlarını uzatıp gürleştirmeye çalışan bireylerin vazelin oldukça işlerini görmektedir.
  • Vazelini kaşlara uyguladıktan sonra yukarıya doğru bir kaş fırçası yardımıyla taramak önemli bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu tarama işlemi hem kaşların düzenli bir şekilde uzamasını sağlar hem de bölgesel olarak kan dolaşımını hızlandırmaya yardımcı olur.

kas-bakiminda-dogal-yontemler

  • Kaş bakımı söz konusu olduğunda en çok kullanılan ürünlerden bir diğeri de badem yağıdır. Badem yağı sadece kaşlarda değil aynı zamanda kirpik bakımında ve saç bakımında da oldukça etkili ve doğal olduğu için rahatlıkla tercih edilen ürünlerden bir tanesi olma niteliğindedir.
  • Badem yağının içeriğindeki vitaminler hem kaşların daha gür ve sağlıklı çıkmasını hem de kaşlarınızın köklerinin canlanmasını sağlamaktadır. Eğer bu tip doğal yağlara alerjik reaksiyon gösteren hassaslıkta bir cildiniz yoksa rahatlıkla bu ürünü kullanmanız önerilmektedir.

kaslari-dogal-bakimla-guzellestirme

  • Kaşlarınıza badem yağı uygulaması yaparken öncelikle temiz bir pamuğa az bir miktarda döktüğünüz badem yağını kaşlarınıza eşit miktarda sürmeniz, ardından da bu yağı masaj yaparak kaş diplerinize yedirmeniz gerekmektedir.
  • Uygulamayı isteyen bireyler gün aşırı yapabilmekte, isteyen bireylerse gece yatmadan önce kaşlarına badem yağı sürüp sabah uyanana kadar bu ürünü kaşlarında bekletebilmektedirler.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Facebook Sayfamız
Google+ Sayfamız