Karbonatın Cilde Faydaları

Geçmiş dönemde “soda” olarak bilinen, daha sonrasında yaygın olarak “karbonat” ismiyle anılan sodyum bikarbonat içeriği; hem hayatımızda pek çok alanda hem de şahsi sağlığımız ve bakımımız için kullanmakta olabileceğimiz nadide ürünlerden bir tanesidir. İsteğe göre tek başına veya kullanılacağı alan için gerekli ürünlerle karıştırılarak kullanılabilinen karbonat ürünü; uzun zamandır cilt üzerinde de faydalı etkiler gösterebildiği anlaşıldığı için cilt sağlığı için de kullanılmaktadır. Hem ucuz hem de etkili bir ürün olması, cilt üzerinde pek çok faydasından yararlanılmasını sağlayabilmektedir.

Karbonatın cilt üzerindeki yararları nelerdir?

1) Sivilcelere doğal çözümdür : Sivilceleri doğal yollardan yok edebilmek adına gönül rahatlığıyla kullanılabilen karbonat, hem sivilceleri ortadan kaldırmakta hem de cilde uygulandığında cilt yapısının pH seviyesini düzenleyebilmektedir.

2) Doğal bir peeling ürünüdür : Cilt yapısında biriken ölü derilerin ve kirli atıkların temizlenmesinde karbonat etkili bir yardımcıdır. Bu sayede rahatlıkla farklı ve ihtiyaç duyulan ürünlerle de karıştırılarak faydalı peeling içerikleri üretilebilmektedir.

3) Cilt lekelerini ortadan kaldırmaktadır : Cilt üzerinde oluşan ve kişileri oldukça rahatsız eden cilt lekelerine en ideal çözüm karbonat ve limon sayesinde yapılabilmektedir. İster bu lekeler güneşten oluşmuş olsun, ister sivilcelerden veya isterse de başka bir sebepten oluşmuş olsun, karbonatın ortadan kaldıramayacağı bir lekelenme durumu bulunmamaktadır.

4) Siyah noktaları yok eder : İçeriğinde barındırdığı anti-inflamatuar özelliğiyle, antiseptik özelliğiyle ve antibakteriyel özelliğiyle cilt üzerindeki istenmeyen siyah noktalara doğal bir çözüm niteliğindedir.

5) Ter kokusunu engelleyebilir : Karbonatın en faydalı etkilerinden bir tanesi de, cilt yapısındaki fazla miktarda bulunan teri emebilmesi ve bu sayede de kişileri ter kokusu sıkıntısından kurtarabilmesidir. Az önce de bahsettiğimiz antibakteriyel özelliği sayesinde fazla nemi ortadan kaldırmakta ve bu sayede de ter kokusu gibi istenmeyen kokuların oluşmasına engel olmaktadır.

6) Cilt döküntülerini ortadan kaldırır : Cilt üzerinde farklı sebeplerden dolayı oluşan döküntüleri ve kırmızı lekeleri de ortadan kaldırmak için kullanılabilinen karbonat, bu döküntüleri ortadan kaldırabildiği gibi bu tip rahatsızlıklara bağlı olan kaşıntı problemlerini ve kötü görüntüleri de ortadan kaldırarak yatıştırıcı bir etki oluşturmaktadır.

7) Güneş yanıklarına iyi gelir : Alkali bir içerik olarak kabul edilen karbonat, bu özelliği sayesinde güneş yanıkları üzerinde de etkili olmaktadır. Hafif derecedeki güneş yanıkları üzerinde oldukça etkili bir ürün olma niteliğine sahip olan karbonat; aynı zamanda güneş yanıklarının yaratmış bulunduğu rahatsız edici yanma hissiyatından ve kızarıklıklardan da kişiyi kurtarabilmektedir. Bunun dışında güneş yanıklarından ötürü oluşan yanık kabarcıkları da karbonatla beraber kısa sürede tedavi edilip ortadan kaldırılabilmektedir.

 


Yorumlar
  1. Ayse diyor ki:

   Yüzümde koyu renkli güneş lekeleri var;karbonati kullandigim da kaç günde farkini gorucem?Birsuru cildiye uzmanina gittim sonuç ayni …

  2. yesim diyor ki:

   Gercekten karbonat cok etkili herkeze tafsiye ederim

  3. başak duru diyor ki:

   Cildim cok yağlı ve çok lekeli.ne yapmaliyim ???????? Karbonat işe yarar mi

   • Cilt Bakımı diyor ki:

    Başak hanım sitemizde cilt lekeleri için kanıtlanmış 10’larca tarif var cilt sorunları kategorimizden cilt lekelerini seçmeniz yeterli.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.

BENZER KONULAR

*

Copyright © 2004 - 2015.

Sitedeki içerikler, izinsiz farklı mecralarda kullanılamaz.
Cilt.Net üzerinde sunulan tarif ve yöntemler sadece bilgilendirme amaçlı olup kişisel ve doğal tarif ve yöntemlerdir, doktor tavsiyesi değildir. Cilt.Net yazılarında bahsedilen ilaçlar doktor kontrolü olmadan kullanıldığında ciddi sağlık sorunlarını beraberinde getirebilirler. Bu nedenle doktorunuza danışmadan ilaç kullanmayınız. Tariflerin, yöntemlerin ve ilaçların kullanımı kişilerin sorumluluğunda olup oluşabilecek sorunlardan Cilt.Net sorumlu değildir.


Cilt Bakımı - Saç Bakımı - Vücut Bakımı- Makyaj - Diyet - Güzellik Maskeleri ile Cilt Güzellik Rehberi.