Cilt Bakımı Ve Güzellik
Kan gruplarına göre diyet ve zayıflama yöntemleri

Kan Grubuna Göre Zayıflama Yöntemleri

Hızla yayılan obezite hastalığının önüne geçmek için birçok sağlıklı beslenme ve diyet türleri diyetisyenler tarafından insanlara sunulmaktadır. Diyetler bazı kişilerde başarılı olurken bazı kişilerde işe yaramaz bunun en büyük nedeni kan grubuna göre alınması gereken besin değerleri farklılıklarıdır. Kişi zayıflamak istiyorsa Kan grubuna göre zayıflama yöntemleri denenmeli ve diyetler buna uygun seçilmelidir.

 

Kan Grubuna Göre Zayıflama Yöntemleri

Kan grubuna göre yapılacak diyetler için uzman şu bilgileri veriyor;

 

O Kan Grubu Diyeti Nasıl Olmalı?

  • Yabani kuş eti, hindi, tavuk et ürünleri listesinde yer alan yiyecekleridir. Sebze listesinde ise bir sınırlama bulunmamaktadır. Baklagiller ise bu kan grubunda serbest olan diğer besin türleridir.

0 Grubu Diyeti: 0 kan grubuna sahip kişilerin diyet yaparken başarılı olabilmesi için dondurulmamış gıdalar ve yağsız kırmızı, beyaz et ve balık tüketmeli. Hayvansal gıdalar süt ve süt ürünlerinden uzak durmalılar.

 

Özellikle tuz eksikliği 0 kan grubundaki kişilerin metabolizmasının yavaş çalışmasına neden olabilir bu yüzden bu gruptaki kişiler bol miktarda; Balık, karides, ıstakoz gibi deniz ürünleri, kırmızı et, brokoli, ıspanak, karaciğer tüketmeli ayrıca iyotlu tuz kullanımını bir miktar arttırmalıdırlar.

 

0 kan grubuna sahip olan kişilerde mide deki asit miktarı yüksektir bu yüzden et ve et ürünlerini çabuk sindirirler. Mide deki asit miktarı bol sebze ve meyve tüketimi ile dengelenmelidir. 0 kan grubuna sahip kişiler mono doymamış yağ olan zeytin yağını her yemeğe katmalılar. Zeytin yağı aynı zamanda kalp ve damar sağlığını da korumaya yardımcı olur.

 

Sakıncalı olan Yiyecekler

Beyaz ekmek, tahıl ürünleri, bezelye gibi taneli sebzeleri mümkün olduğunca az tüketmelisiniz. Özellikle buğday unu içerisinde yer alan gluten bu gruptaki kişilerin zayıflamasında büyük engel teşkil eder. Buğday unu ile hazırlanan ekmek ve diğer yiyeceklerden uzak durmanız gerekiyor.

 

Süt ve yumurta gibi hayvansal gıdalar metabolizmayı yavaşlatır, 0 grubununda metabolizması zaten yavaş olduğu için bu gıdalardan uzak durması gerekir. Vücudun ihtiyacı olan kalsiyum süt ürünlerinden alınamayacağı için doktor tavsiyesi ile kalsiyum ilacı kullanmak gerekebilir.

 

A Kan Grubu Diyeti Nasıl Olmalı?

  • Zeytinyağı, yer fıstığı, kabak çekirdeği, ceviz, fasulye gibi yiyecekleri tüketebilirsiniz. Balık tüketimi serbest iken diğer et türleri ise sakıncalı görülmektedir. Kereviz, soğan, maydanoz, enginar gibi yeşillik ürünler de serbest olmaktadır.

A Kan Grubu Diyeti: Ayak üstü atıştırma diye tabir edilen yeme şekli A kan grubuna sahip kişiler için oldukça sakıncalı ve uzak durulması gereken bir alışkanlık. Bu tür beslenme tüm kan grupları için sakıncalı olmasına rağmen A grubu olanlar için daha sakıncalıdır.

 

A grubu tahıl ürünleri, sebzeler ve soya proteinlerini ağırlıklı olarak tüketmeli ve imkanları el verdiği oranda doğal besinlere yönelmeliler. Protein değeri yüksek yiyecekler ve sebzeler A grubuna enerji veren yiyeceklerdir. Aşırıya kaçmadan haftada 2 kez deniz ürünleri veya beyaz et ile beslenebilirsiniz. Izgara beyaz et, fırında pişirilmiş tavuk, balık ve haşlanmış deniz ürünleri yiyebilirsiniz.

 

Sebze Meyve Tüketimini Arttırın: A grubuna sahipseniz diyetlerinizde sebze ve meyve ağırlıklı olmalı. Vücudun ihtiyaç duyduğu Antioksidanlar, Enzim ve mineraller ağırlıklı olarak sebzelerde bulunur. Sebzeler az pişirilmiş, besin değerlerini yitirmemiş olmalı ve ayrıca tüketilen sebzeler içerisinde domates, patates, lahana ve biber bulunmamalı. Mümkünse günün her öğününde meyve tüketilmeli özellikle mevsimine göre erik ve vişne tercih edilmeli.

 

Sarımsak: Mümkünse sofradan hiç eksik edilmemeli öğlen ve akşam yemeklerinde sofrada mutlaka bulundurulmalı. Sarımsak doğal bir antibiyotik olmasının yanı sıra bağışıklık sitemini güçlendirir, kanı temizler. Sarımsak bütün kan grupları için faydalıdır fakat en büyük faydayı A kan grubuna sahip kişilerde gösterir.

 

Sakıncalı Yiyecekler

A grubunun metabolizması 0 grubundan farklı olarak çok daha hızlıdır fakat mide deki asit miktarı ise oldukça azdır. 0 grubundan farklı olarak A grubundaki kişiler kırmızı et yediklerinde enerjileri kaybolur ve büyük bir ağırlık hissedeler. Kırmızı et salam, sos ve kavurma yerine haftada 1-2 kez balık veya tavuk eti yiyebilirsiniz, kırmızı et yemek istediğinizde ise özellikle yağsız olmasına dikkat etmelisiniz. Et yemeklerini haşlama yöntemi ile hazırlayıp tüketin.

 

Bu gruptaki kişiler süt ürünlerini yeme listelerinden çıkarmalıdır. A grubundaki kişiler sütlü besinleri zor sindirirler ayrıca sütte doymuş yağ oranı yüksektir ve süt insülin reaksiyonunu arttırdığı için metabolizmayı da yavaşlatır.

 

B Kan Grubu Diyeti Nasıl Olmalı?

  • Kaz ve tavuk eti hariç diğer et türleri tüketimi serbest olmaktadır. Tereyağı, barbunya, fasulye, mantar ve kabak türü besinler tüketilebilir. Kekik, nane, keçiboynuzu gibi baharatlar ve çay ile kahve tüketimi de mümkündür.

B Grubu Diyeti: B grubunun diğer gruplardan en büyük farklı sağlıklı ve dengeli beslendiklerinde yaşam kaliteleri artar ve daha uzun ömürlü olurlar. B grubu diyet yaparken hayvansal gıdalar ve bitkiler arasında denge sağlanmalıdır. A grubu ve 0  grubuna nazaran B grubu dengeleyici besinler tüketir.

 

Sebze: Sebzelerin tamamı B grubu için faydalı besinlerdir ve günün bütün öğünlerinde sebze ağırlıklı beslenebilirsiniz. Sebzeleri besin değerlerini korumak adına fazla pişirmeden haşlayarak tüketmeyi tercih etmelisiniz.

 

Zeytinyağı sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlar bu yüzden gün aşırı 1 tatlı kaşığı zeytin yağı tüketmek sizin için faydalı olacaktır. Ay çiçek yağı, susam yağı ve mısır yağı sindirim sisteminiz için zararlı yağlardandır ve bunların yerine zeytinyağı kullanmanız gerekir.

 

B Grubu Çabuk Kilo Verir: B grubu diğer gruplara nazaran çok daha hızlı kilo veren bir gruptur. Sıfır grubundaki kişiler tiroid bezleri yüzünden kolay kilo veremezler fakat B grubunda böyle bir durum söz konusu değildir.

 

B grubu aşırı olmamak kaydı ile Süt tüketebilirler. Sütlü ürünlerin zayıflamaya fayda ettiği tek grup B’dir. Deniz canlıları B grubu için faydalı olasa da özellikle; Istakoz, kalamar ve midye gibi deniz ürünlerinden uzak durmak gerekiyor.

 

Sakıncalı Yiyecekler

Özellikle mısır, susam, buğday, mercimek ve fındık B grubuna kilo aldıran yiyeceklerdir ve bu yiyecekler B grubunda yorgunluk, kan şekerinin düşmesi ve vücudun su kaybetmesi ile sonuçlanabilir. Yemeklerden sonra kan şekerinin düşmesi B grubunsa sıklıkla görülen bir durumdur. Bu tarz durumla karşılaşanlar az az ve sık yeme yoluna gitseler de bu yanlış bir uygulamadır, önemli olan ne sık yemek değil doğru besinler tüketmektir. Saydığımız yiyeceklerden uzak durarak kan şekerinin düşmesini önleyebilirsiniz.

 

Kolay Hastalananlar için Öneri: B grubunda olup kolay hastalanan kişiler kuzu ve tavşan eti yerine, dana ve hindi eti tüketmelidir. B grubu piliç etinden uzak durmalı piliç eti içerisinde bulunan bazı maddelerin B grubuna zarar verdiği bilinmektedir.

 

AB Kan Grubu Diyeti Nasıl Olmalı?

  • Koyun, hindi ve balıketleri protein kaynağı olarak serbest et ürünleri arasında yer almaktadır. Bunun dışında marul, brokoli, pazı, kereviz vb. sebze ürünleri de serbest besin listesi içeriği olarak yer almaktadır.

Ab Grubu Diyeti: İsmindende anlaşılacağı gibi A ve B gruplarının özelliklerini taşıyan bir gruptur. A ve B grubuna uygun olmayan yiyeceklerin tamamı Ab grubuna da uymaz. A, B kan gruplarının yiyecekleri dikkatlice incelenmeli ve sakıncalı olan yiyeceklerden uzak durulmalı. Domates diğer kan gruplarında tavsiye edilmese de Ab grubu açısından sakıncalı bir sebze değildir.

 

AB Kan Grubu Nasıl Zayıflar: Sebze ağırlıklı beslenmenin yanı sıra süt ve deniz ürünleri tüketmek zayıflamanıza yardım eder. Kefir, yoğurt ve yağsız kreme tüketebilirsiniz. Vücudun protein ihtiyacı için yumurta tercih edebilirsiniz yalnız yumurta yerken de 1 yumurta sarısı ve 2 yumurtanın beyazını tercih etmeniz yararlı olacaktır.

 

Kilo Alma

AB kan grubu kilo alma konusunda en fazla risk içeren gruptur. Hem A grubunun hemde B grubunun ortak özelliklerini barındırdığından dolayı A grubuna da B grubuna da kilo aldıran yiyecekler AB grubuna kilo aldırır. A grubundaki gibi mide asidiniz az olabilir böyle bir durumda B grubundaki gibi et yemek istediğinizde mideniz eti hazmedemeyebilir ve yorgunlukla beraber uykunuz gelebilir.

 

Yazar: Tarih: 3 Mart 2015 - 1:12:46 Kategori: Diyet, Diyet Tarifleri
İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Etiketler:
Etiketler:, , , , , , ,