Cilt Bakımı Ve Güzellik
Kan dolaşımı nasıl hızlandırır

KAN DOLAŞIMI VE CİLT ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ

Kan dolaşımı bir insanın yaşamsal fonksiyonlarını doğrudan etkilemektedir. Sağlıklı bir vücutta kan dolaşımı belirli bir düzeyde sağlanmakta, damar yolları aracılığı ile bütün vücuda oksijen ve hücre içi faaliyetlerde gerekli mineral ve maddelerin ulaşımı sağlanmaktadır. Dolayısı ile kan dolaşımı, cilt dahil olmak üzre, vücutta yenilenmenin temel taşını oluşturmakta, bakımlı ve güzel bir cilt için kan dolaşımı sistemi sağlıklı olmak zorundadır.

Kan Dolaşımı Masajı Ve Cilt Bakımı İlişkisi

Zaman zaman rahatlamak ve gevşemek amacı ile yaptırdığımız kas ve doku masajlarının yanı sıra, vücutta yenilenmeyi tetiklemek, başta laktik asidin dağıtılarak yorgunluk hissinin ortadan kaldırılması hedeflenerek yapılan kan dolaşımı masajları da bulunmaktadır. Bu uygulamalarda kan dolaşımı dış müdahale ile tetiklenmekte ve istenilen bölgelerin daha aktif şekilde çalışması sağlanarak, kaslarda ve ciltte yenilenme sürecinin hızlandırılması sağlanmaktadır.

Kan dolaşımı masajları sayesinde özellikle eller ve yüz bölgesinde ciddi bir sirkülasyon sağlanabilmektedir. Sinir uçlarının ve nabız noktalarının uyarılması ile sağlanan bu kan dolaşımı hareketliliği, kılcal damarları faal hale getirmektedir ve cildin yeterince beslenebilmesini sağlar. Düzenli olarak uygulandığında, kan dolaşımını hızlandırıcı faktörlerle cilt yenilenmesinin yüksek düzeylerde tutulması, böylelikle her zaman taze ve güzel bir cilt görünümüne sahip olunması mümkündür. Zira cilt bakımı ürünlerinin büyük bir çoğunluğu da, sinir uçlarını uyarmakta olan ve kan dolaşımını tetikleyen maddeler ile hazırlanmaktadır.

Kalp Rahatsızlıkları Ve Cilt bakımı

Kalp ritmi bozukluğu, yüksek tansiyon, kalp kapakçığı problemleri gibi sorunlar yaşamakta olan birçok bireyde, zamanla cilt güzelliği de tehlike altına girmektedir. Bunun iki ana sebebi bulunmaktadır. Öncelikle rahatsızlığın verdiği endişe ve korku nedeni ile oluşan stres, bütün metabolizmayı olumsuz etkilemekte ve kişinin sağlığı açısından yeni bir tehdit oluşturmaktadır. İkinci aşamada ise bu tarz kan dolaşımı üzerinde doğrudan etkiye sahip rahatsızlıklar nedeni ile, hücrelerin beslenmesi sağlıklı şekilde gerçekleşememektedir. Buna bağlı olarak hücre yenilenmesi durma noktasına varan seviyelere düşmekte, yıpranmalar gözle görülür boyutlara kısa süre içerisinde ulaşabilmektedir.

Kan Dolaşımı Nasıl Düzene Sokulur?

Öncelikle kan dolaşımı düzensizliğine sebep olan etkenler doğru belirlenmelidir. Genetik faktörler, kalp ritmi, kalp ritmi bozuklukları, kalp hastalıkları, yoğun stres, panik atak gibi çeşitli sebepler söz konusudur ve her biri ayrı bir müdahale yöntemi gerektirir.

Kalp sağlığınız ile ilgili bir problem yaşadığınızda öncelikle verilen ilaçlar ve beslenme programlarına harfiyen uymanız, gerek yaşam kaliteniz, gerek sağlığınız açısından hayati önem taşımaktadır. İlk atak sürecinde ilaçlara adaptasyon sürecinin ardından, doktorunuzun vereceği egzersizleri düzenli şekilde tekrar edebilir veya profesyonel bir spor merkezinde sağlık durumunuzu da belirterek uygun bir programla spor yapabilirsiniz. Sportif aktivitelerin kan dolaşımı üzerindeki doğrudan etkisi, kısa süre içerisinde cildinize ve hayat kalitenize de yansıyacaktır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Facebook Sayfamız
Google+ Sayfamız