Cilt Bakımı Ve Güzellik
kalici-fon-nedir

Kalıcı fön uygulaması nedir?

Kalıcı fön, özellikle kıvırcık ve dalgalı saç tiplerine sahip kadınların sıklıkla başvurduğu ve kimilerinin memnun kalıp kimilerinin saçlarının doğal dengesini bozduğuna karar kıldığı bir saç güzelliği uygulamasıdır.

Kalıcı fönün halk arasında bilinen ismi “Brezilya fönü”dür. İşte bu Brezilya fönü sayesinde, saçların en az 6 ay boyunca şekli hiç bir şekilde bozulmadan dümdüz şekilde kalabilmektedir.

kalici-fon-nasil-uygulanir

Kalıcı fönün saçta kalıcılığı ortalama 6 aydır ancak bazı istisnai durumlarda (çok sık yıkanma, saça sürekli ekstradan kimyasal işlemler uygulanması vb.) daha az ya da daha fazla olarak da gözlemlenebilmektedir. Fön yapılırken içerik olarak keratin kullanılması sebebiyle de saçlar bu süreçlerde sürekli parlak, canlı ve sağlıklı bir dış görünüme sahip olmaktadırlar.

kalici-fonun-uygulamasi

Kalıcı fönün ortaya çıkışı

Bu fönün Brezilya’da ilk olarak ortaya çıkartılma sürecinde, saçın şeklinin bağlantılı olarak ülkedeki coğrafyanın getirisi olan hava nemiyle birlikte sürekli olarak bozulduğu ve yapılan hiç bir fön, düzleştirme vb. etkilerin işe yaramamasıdır.

Bu yüzden ilk olarak bu iklimlerde yaşayan kadınların güzellikleri için bir arayış içerisine girilmiş ve saçların hem güzel hem de düz durabilmesi adına Brezilya fönü keşfedilmiştir.

kalici-fonun-zararlari

Üstelik bahsedilen kalıcı fön erkeklere de uygulanabilen bir saç bakım durumudur. Çünkü az önce de değindiğimiz gibi kalıcı fön uygulaması sadece saça keratinin belirli işlemler sonucunda yedirilmesi işlemi kalıcı fönü ifade ettiğinden her türlü cinsiyete ve her türlü saç tipine uygulanması mümkün hale gelmektedir.

Kalıcı fön yaptıranların en büyük avantajı, saçlarını her gün düzleştirme ya da fön çektirme zahmetinden kurtularak; eğer ki bir de fön çektiriyorlarsa sürekli kuaförlerde ve güzellik merkezlerinde harcadıkları paradan daha cüzi bir miktarda kalıcı fön yaptırarak bu işlemi daha ucuz hale getirebilmektedirler. Ayrıca bu işlem sadece 1 kez yaptırılarak çok uzun haftalarca kullanılabildiğinden saçın daha az yıpranması ihtimali de bulunmaktadır.

kalici-fonun-fiyati

Kalıcı fön saçlara nasıl uygulanır?

  • Bireylere saç analizi yapıldıktan sonra saçlarının durumları belirlenir.
  • İşleme başlanmadan saça kimyasal bir ürün sıkılarak taranır ve bekletilir. Bu yağlı ürün saçınızın işlemden kötü etkilenmemesi adına saçlarınıza sürülmektedir.

brezilya-fonu-uygulanisi

  • Saçınızın dalgalı ya da kıvırcık olmasını engelleyecek ürün (keratin bazı) saçınıza sürülür.
  • Bir müddet bu ürün saçınızda bekletildikten sonra saçlarınız komple yıkanarak kafanıza bakım spreyi sürülmektedir.
  • Bu işlem de bitirildikten sonra saçların dümdüz bir yapıya büründüğü görülür. Tekrardan bir sabitleyici ürün uygulaması yapılarak bu ürün biraz daha saçınızda bekletilir.

brezilya-fonunde-ana-hususlar

  • En son işlem de saçın bir fön makinası yardımıyla kurutularak kuru ve parlak haline getirilmesi esasıdır.
  • Bu uygulama yaptırıldıktan sonra en az 3 gün saçı yıkamamak ya da saça herhangi bir ürün (toka gibi) kullanmamak gereklidir.
  • Bu noktada kalıcı fön yorumlarına bakıldığında çoğu kadının ciddi anlamda bu fönün saçlarını uzun zaman dümdüz ve dikkat çekici bir yapıya büründürdüğünü ifade etmiştir.

brezilya-fonu-asaleti

Kalıcı fönün saçlara zararı var mıdır?

Kalıcı fönün zararlı olabileceği nokta, saça bu Brezilya fönünü yapan güzellik uzmanının işinin ehli bir birey olmamasından kaynaklanabilmektedir. Çünkü saça uygulanan kimyasalların dozajı ayarlanamazsa saçta kelliğe kadar gidebilecek bir felaketler durumu söz konusu olmaktadır.

brezilya-fonunde-ana-noktalar

Kalıcı fönün fiyatı nedir?

Kalıcı fön fiyatlarının değişiklik göstermesi; tamamen uygulamanın yapıldığı malzemelerin kalitesine ve bu uygulamanın yapıldığı güzellik salonunun / kuaförün işinde ne kadar usta olduğuyla ilgilidir.

Sonuç olarak bu uygulamanın fiyatları en az 150 Türk lirası olarak görülmekte, daha iyi olarak gösterilebilecek merkezlerde 400 Türk lirasına kadar çıkmaktadır. Hatta bu uygulamadan sonra bu uygulamaya uygun olarak satın alınması gereken şampuanlar ve saç bakım kremleri de kalıcı fön fiyatının üzerine ekstradan bir maliyet eklenmesi anlamına gelmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Facebook Sayfamız
Google+ Sayfamız