Kalçada Çıkan Sivilceler

Sivilce problemi daha çok yüz bölgesinde oluşsa da kalça, göğüs ve bacak gibi bölgelerde de zaman zaman sivilce oluşumu görülebiliyor. Kalçada çıkan sivilceler yaşam kalitesini olumsuz olarak etkilemektedir. Yüzdeki sivilcelerde işe yarayan yöntemler, kalçada çıkan sivilcelerde işe yaramamaktadır. Kalçada çıkan sivilceyi gidermek için daha farklı yöntemler uygulamak gerekir.

Kalçada Neden Sivilce Çıkar?

Vücutta bulunan sebum maddesinin artmasıyla sivilce oluşumu görülür. Kalçada çıkan sivilcelerin asıl nedeni ise gözeneklerin kapanmasıdır. Sebum maddesinin fazla salgılanmasıyla ciltteki gözenekler tıkanabilir. Gözeneklerin tıkanması da ölü tabakanın bulunması ve ölü hücrelerin atılmasını engeller. Bu durum sonucunda kalça bölgesinde sivilce oluşur.

Genetik faktörler ve hormonal değişimler bazı kişilerde daha fazla sivilce görülmesine neden olur. Dar kıyafetler, Giyilen kıyafetin kumaş yapısı gibi etkenler kalçada sivilce çıkmasına sebep olabilmektedir. Kalçada sivilce oluşumunu engellemek için kıyafet seçimine dikkat etmeli ve kalça bölgenizin tahriş olmasını önlemelisiniz.

Kalçadaki Sivilceler Nasıl Geçer?

Gözeneklerin tıkanması sonucu oluşan bu sivilcelerle mücadele etmek için bakterilere karşı savaş başlatmanız gerekiyor. Yüzünüzdeki sivilcelere iyi gelen doğal yöntemler, kalçanızdaki sivilceleri giderme konusunda başarısız kalabilir. Sık sık kalça bölgesinde sivilce oluşuyorsa gözeneklerin tıkanmaması için düzenli olarak kalça bölgesine peeling uygulamanız gerekmektedir. Kabak lifi kullanarak kalça bölgesine kese yapmanız bu noktada fayda sağlayacaktır ancak tahriş edecek kadar sert hareketlerde bulunmamalısınız. İç çamaşırınızı günlük olarak değiştirmeli ve hijyen konusunda hassas davranmalısınız.

Kalçada oluşan sivilceler ağrı ve acı hissi oluşturur ve oturup kalkarken sıkıntı yaratabilir. Bu sivilcelerin tedavisi için en yakın sağlık kuruluşuna başvurarak doktordan yardım almanız gerekmektedir. Doktorunuzun önerdiği ilaçları aksatmadan kullandığınızda sivilceniz kısa bir süre içinde sönecektir. Kalçadaki sivilceler kist yada siyah nokta şeklinde de görülebilir. Bazı türlerinde iltihap oluşumu da gerçekleşebilir. Kalçadaki sivilceyi sıkarak gidermeye çalışmak kanama ve kabuklanma yapabileceği gibi sivilcenin bulunduğu bölgede derin çukur ve iz kalmasına da sebep olabilir.


Yorumlar
* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.

BENZER KONULAR

*

Copyright © 2004 - 2015.

Sitedeki içerikler, izinsiz farklı mecralarda kullanılamaz.
Cilt.Net üzerinde sunulan tarif ve yöntemler sadece bilgilendirme amaçlı olup kişisel ve doğal tarif ve yöntemlerdir, doktor tavsiyesi değildir. Cilt.Net yazılarında bahsedilen ilaçlar doktor kontrolü olmadan kullanıldığında ciddi sağlık sorunlarını beraberinde getirebilirler. Bu nedenle doktorunuza danışmadan ilaç kullanmayınız. Tariflerin, yöntemlerin ve ilaçların kullanımı kişilerin sorumluluğunda olup oluşabilecek sorunlardan Cilt.Net sorumlu değildir.


Cilt Bakımı - Saç Bakımı - Vücut Bakımı- Makyaj - Diyet - Güzellik Maskeleri ile Cilt Güzellik Rehberi.