Cilt Bakımı Ve Güzellik
Kalça kaldırma

Kalça Sıkılaştırma Hareketleri

Kalça Sıkılaştırma: Brezilya da doğan ve Brezilya genlerine sahip olan kişilerin kalçalarına hayranlıkla mı bakıyorsunuz? Yapmanız gereken 10 – 15 dakikanızı ayırıp aşağıda yazacağımız kalça sıkılaştırma hareketlerini düzenli olarka yapmak ve sonuçlarını görmek.

 

 

Kalka Sıkılaştırma Hareketleri

 1. Yere yan yatılarak denge sağlanır. Düzgün ve bacağı kırmadan yatılmalıdır bazı durumlardan bir ayak sandalye yada tabureye uzatılabilir. Bacak yukarıya doğru kaldırılıp indirilir. Bu hareketle birlikte, kalçanız devamlı kasılır. Hareketi yaparken; yumuşayıp sertleşen kalçalar, bir süre sonra sertleşmeye başlar. Bu hareketi her iki bacak içinde 15 kere tekrar etmelisiniz. Toplamda 30 adet olacak şekilde yapmanız uygundur.
 2. Yüz üstü yatarak gergin bir hal almalısınız. Bacaklarınızı kendinize doğru 10ar kere çekerek hareketi gerçekleştirmelisiniz. Bu harekete kurbağa hareketi de denilebilir. Bacaklar yanlara doğru açılarak, kendinize doğru çektiğiniz için bu adla anılır. Bu hareket esnasında kalça bölgenizin acıdığını ve yandığını hissedebilirsiniz. Çok normal olan bu durum sevindiricidir. Kaslarınız yaptığınız harekete cevap verir.
 3. Kalça sıkılaştırmada en iyi hareket çömelmedir. Çömelme hareketini uygulayarak daha sıkı bacaklara ve kalçalara sahip olabilirsiniz. Ayakta iken çömelme vaziyetine geçin. Fakat tam olarak çömelmeyin. Bu arada bacaklarınız kasılmaya ve acımaya başlayacaktır. 3 saniye çömelme pozisyonunda durup kalkarak; hareketi 15 kez tekrarlamalısınız. Kısa süre içinde kalçalarınızın daha kalkık olduğunu göreceksiniz.
 4. Eskiden daha popüler olan step hareketleri de kalça kaldırmada çok etkilidir. Önünüze koyacağınız step tahtası veya aleti ile, devamlı inip çıkarak kalça şeklinizi güzelleştirebilirsiniz. Step bir nevi merdiven çıkma hareketine benzer. Fakat merdivenden inme hareketi geriye doğru yoktur. Stepte devamlı inip çıkarak, kalçanın hareket etmesini ve biçimlenmesini sağlayabilirsiniz.

Kalça sıkılaştırma hareketlerini düzenli olarak 2 ay uygulamalısınız. 2 ay sonunda önceki halinden çok daha güzel kalçalara sahip olduğunuzu göreceksiniz. Hareketleri anında bırakmak; eski halinize geri dönmenize neden olur. İstikrarlı ve sürekli çalışmak şarttır.

 

Tek Tek Uygulanan Kalça Sıkılaştırma Hareketleri

Kalça Sıkılaştırma 1. Hareket

 • Ayakta dimdik durun ve bacaklarınızı omuz hizasında açın
 • Sırtınızı hiç bükmeden dik durarak çömelme hareketini yapın.

 

Kalça Sıkılaştırıcı 2. Hareketler

 • Elinize orta boyda bir top alın bacaklarınızı omuz hizasında açın.
 • Dik bir şekilde çömelerek topu öne doğru uzatın.

 

Kalça Sıkılaştırıcı 3. Hareketler

 • Elinize bir sopa alın ( vileda sopası olabilir ) dimdik durun.
 • Sopaya doğru eğilin ve bir bacağınızı arkaya yukarıya doğru kaldırın. Aynı hareketi diğer bacakla tekrarlayın. Sırtınız hep dik.

 

Kalça Sıkılaştırıcı 4. Hareketler

 • Plates topu edinin. Yere uzanın sırt üstü ayaklarınızı kırarak plates topuna yerleştirin. 90 derece açı olacak. Ellerini iki yana avuç içleri yere bakacak şekilde koyun.
 • Bacaklarınız plates topunda iken kalçanızı yukarıya doğru itin. 5 kere tekrar edin.
 • Bu harekette tek bacağınızı yukarıya kaldırın diğer bacağınız plates topunda kalsın. Aynı hareketi diğer bacakla uygulayın.

 

Kalça Sıkılaştırıcı 5. Hareket

 • Emeklermiş gibi yere ellerinizi koyun. İki bacağınızda bükülü olsun. Önce sağ bacağınızı 12 kez yukarı ve tekrar kalça hizasında yere değmeden aşağıya tekrarlayın. Sonra diğer bacak aynı şekilde. 3’er set yapın.

 

Günlük Yaşamda Kalka Sıkılaştırma Önerileri 

 • Günlük hayatta kalçaların şekillenmesini ve kalkık durmasını sağlayan spor hareketi; merdiven çıkmaktır. Yürüyen merdivenleri unutarak; merdiven çıkma alışkanlığı edinmek gerekir. En iyi bacak ve kalça hareketi budur.
 • Kalçaların kalkık durmasını isteyen fakat hiçbir şekilde hareket imkanı olmayan bayanlar; kalça kaldırıcı iç çamaşırı veya korseler tercih edebilirler. Bu çamaşırlar kalçayı sıkı bir şekilde sararak, kalkık durmasını sağlar. Uzun vadede sakıncalı olan korseler; kan dolaşım hızını engelleyerek, başka hastalıklara neden olabilirler.

 

Yazar: Tarih: 5 Ocak 2015 - 11:10:36 Kategori: Vücut Bakımı, Vücut Sıkılaştırma
İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Etiketler:
Etiketler:, , , ,