Cilt Bakımı Ve Güzellik
kahvenin faydaları

Kahvenin Cilde Faydaları

Cilt için oldukça faydalı olan birçok besin bulunur. Hem yediğimiz hem de içtiğimiz ürünlerde cilt için oldukça büyük faydaları olan besinler yer alır. Kahve de bu ürünlerden bir tanesidir. Cilt üzerinde olumlu etkileri olan ve hem içtiğinizde hem de cildinize dışarıdan bir müdahale il uyguladığınızda, kahvenin birçok yararını görebilirsiniz. Kahve hakkında bilmeniz gereken tüm bilgileri ve kahvenin faydalarını sizin için kalem aldık.

 

Kahvenin Faydaları

Kahve şeker hastalığına yakalanma oranını azaltan bir etkiye sahip. Yapılan araştırmalara göre kahve tüketen insanların şeker hastalığı riskinin yüzde 25 ile 67 oranında azaldığı görülmüştür. Bunun yanı sıra kahvenin zayıflatıcı etkisi de bulunur. İçerisindeki kafein sayesinde metabolizmayı hızlandırıcı bir etkisi olan kahve, kalori yakımı üzerinde de olumlu etkiye sahiptir. İştah kesici ve şekeri dengeleyici özelliği ile de kahve zayıflama konusunda yardımcı besinlerden biridir. Bunun yanı sıra kahve tüketimi, Alzheimer hastalığına yakalanma riskini de azaltmaktadır. Her gün düzenli kahve içen kişilerin Alzheimer hastalığına yakalanma riski çok daha düşüktür. Karaciğer üzerinde de olumlu etkileri bulunan kahvenin, karaciğer kanserinden koruduğu da araştırmalar sonucunda elde edilen bilgiler arasındadır. Tüm bunların yanı sıra Parkinson ve karaciğer sirozundan da koruyucu bir etkiye sahiptir.

 

Birçok kişinin dilinde dolaşan kahve kalp hastalığına neden olur sözlerinin de doğru olmadığı kanıtlanmış durumda. Yapılan araştırmalar incelendiğinde, kahvenin kalp üzerinde olumsuz etkilere neden olduğu gibi bir bilgiye de rastlanmamıştır. Aksine kahvenin felç riskini de oldukça azalttığı bulunan bilgiler arasındadır. Beyin fonksiyonlarını harekete geçirme etkisi bulunan ve fiziksel performansı da arttıran kahve, insanların güne zinde başlaması için de iyi bir seçenektir. İçeriğindeki yüksek anti oksidan sayesinde hücreleri hasardan koruyan kahve, yaşlanmanın gecikmesinde de oldukça etkilidir. Bunun yanı sıra her türlü sebepten kaynaklanan ölüm riskini azaltmakta ve kansere karşı da büyük bir koruma görevi görmektedir.

 

Kahvenin Cilde Olumlu Etkileri

Kahvenin, cildi yaşlanmaya karşı koruyucu etkisi bulunmaktadır. Doğal peeling özelliği taşımakta ve cildi tüm ölü hücrelerden ve kirden arındırmaktadır. Cilt tabakasına işlemiş olan kiri ve yağı sökmekte, cilt üzerinde oluşan geniş gözeneklerin daralmasını sağlamaktadır. Cilde tazelik ve aynı zamanda da ışıltı kazandırma etkisi bulunan kahve, hücre yenilenmesini hücrelerin büyümesini kolaylaştırmaktadır. Bunun yanı sıra cildin nem seviyesini dengelemekte ve cilt elastikiyetinin geri kazanılmasına yardımcı olmaktadır. Cilde elastik bir yapı kazandıran kahve, cilt üzerinde oluşan lekeleri giderilmesinde de oldukça etkilidir. Dolaşımı hızlandırma etkisi bulunan kahve, cildin altında bulunan fazla suyun ve toksinlerin atılması üzerinde büyük etkisi bulunmaktadır.

Kahve Maskesinin Cilde Uygulanışı
Kahve Maskesinin Cilde Uygulanışı

Cilde masaj eşliğinde uygulanan kahve, ciltteki dolaşımın hızlanmasını sağlamakta ve cildin ısınmasına yardımcı olmaktadır. cilde pürüzsüz bir yapı kazandıran kahve, aynı zamanda selülit giderici bir etkiye de sahiptir. Düzenli bir şekilde masaj eşliğinde selülitli bölgelere uygulanan kahve, bir süre sonra cilt tabakasını pürüzsüz bir şekle sokmaktadır. El, yüz ve vücudun diğer bölgelerine sürülen kahvenin cildi pamuksu bi yapıya kavuşturma etkisi de vardır. Tüm bu etkilerinin yanı sıra ciltte oluşan tüm lekelenmelerin giderilmesi için de oldukça faydalıdır. Saydığımız olumlu etkilerinin dışında cilt için daha birçok etkisi bulunan kahveyi, düzenli bir şekilde kullanmanız gerekmektedir.

 

Kahve Maskesi Tarifi ve Hazırlanışı
Kahve Maskesi Tarifi ve Hazırlanışı

Kahve Maskesi Tarifi

Kahvenin cilde uygulanması için onu peeling şekline dönüştürmeniz gerekir. Pişirip içmiş olduğunuz sade Türk kahvesinin telvesini dökmeyip, cildinize uygulama yapmanız mümkün. Fincanın dibinde biriken kahve telvesini alarak yüzünüze sürün ve kuruyuncaya kadar bekleyin. Kuruyan kahveyi cildinizden arındırmak için bolca ılık su kullanın ve ardından da yine bol soğuk su cildinizi bir kez daha durulayın. Bunun yanı sıra kahveyi bacak bölümlerinizde, kalçanızda ve selülit oluşumu olan bölgelerde de aynı teknikle kullanabilirsiniz. Bazı uygulamalar esnasında ise kahveyi pişirmeniz gerekmez. Limon, bal ve benzeri ürünlerle karıştırıp maske haline getirerek de kahve kullanılabilir.

Kahve Maskesi Uygulanışı

Kahve Maskesinin yüze uygulanması
Kahve Maskesinin yüze uygulanması

Kahve peelingleri ve maskeleri, cilt için olumsuz sonuçlar doğurmaz. Bundan dolayı da 2 günde bir ya da bazı bölgelerde (selülitli bölgeler olabilir) her gün kullanıma uygundur. Cildinizi iyice temizleyip ondan sonra peeling uygulaması yapmanızı tavsiye ederiz. Yüzünüz için yapacağınız uygulamalarda ise yine 2 günde bir ya da hafta iki kez kullanım uygun olacaktır.

Yazar: Tarih: 20 Temmuz 2016 - 5:45:17 Kategori: Cilt Bakımı, Güzellik Sırları
İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Etiketler:
Etiketler:, ,