Cilt Bakımı Ve Güzellik
kadinlarda-sac-dokulmesi-nedenleri-ve-tedavisi

Kadınlarda saç dökülmesinin nedenleri ne olmaktadır?

Toplumlarda erkeklerde olduğu kadar kadınlarda da saç dökülmesi problemi sıklıkla görülebilen bir problem olarak yer almaktadır. Genel algıya göre erkeklerde daha fazla kellik sorunu ya da saç dökülmesi sorunu yaşandığı düşünülse de, aslında kadınlarda da aynı şekilde saç dökülmesi problemleri ve kellik problemlerinin yaşabilmesi söz konusudur.

kadinlarin-yasadigi-sac-dokulme-problemleri

Kadınların yaşadıkları saç dökülmesi problemi çoğu zaman ilk etapta çok üzerinde durulmayan bir problem olsa da, aslında her dökülmenin ciddi bir problem olduğu ve bu ciddiyet üzerinden saç dökülmelerinin altında yatan nedenlerin araştırılmasının önemi tekrar tekrar dile getirilmektedir.

Her toplumda her iki cinsiyet için sağlıklı bir saç yapısına sahip olmak, hem kültürel açıdan hem de bireyin kendi özel hayatı ve sosyal hayatı açısından çok büyük önem arz etmektedir. Yoğun saç dökülmesiyle karşılaşan kişi, dökülme problemini engellemek adına pek çok yöntemi deneyebilmektedir.

kadinlarda-sac-dokulmesi-neden-olur

Ancak burada önemli olan ana kıstas, saç dökülmesinin başlıca sebebinin bulunması ve ona yönelik bir tedavi sürecine girilmesidir. Orana vurulduğunda her üç kadından birinin hayatı boyunca mutlaka karşılaştığı saç dökülme sorunu; kendisini saç tellerinin bir anda incelmeye başlaması, saç yapısının cansız bir halde gelmesi ve dolayısıyla saçların koparak dökülmesi şeklinde göstermektedir.

kadinlar-sac-dokulmesi-icin-ne-yapmali

Saç dökülmesi nedenleri kadınlarda incelendiğinde, en yaygın olarak genetik sebeplerden dolayı ortaya çıkmakta olan saç dökülmelerinin gözlendiği belirtilmektedir. Bu kadınlardaki dökülmelerin kaynağı genetik olarak ele alındığında dökülmelerin diğer sebepleriyle kıyaslandığında yüzde yirmilik bi faktörün genetik faktörü kapsadığı söylenilebilir.

Saç konusunda uzman bilim insanlarının verdikleri verilere göre; günlük olara en az 50 en çok 100 adet civarında bir saç dökülmesinin görülmesi, normal bir sayı olarak kabul edilmelidir.

kadinlarin-sac-dokulmesine-cozumler

Ancak dökülen saçların sayısı bunu çokça geçiyorsa ve öbek öbek saçların döküldüğü görülüyorsa bu miktarlar anormal olarak kabul edilmeli ve en çabuk süreçlerde bir deri hastalıkları uzmanına görülmeleri gerekmektedir.

Kadınlarda saç dökülmesine sebep olacak nedenler arasında en çok görülenler saç köklerinde zayıflama, aşırı derecede saç dökülmesi ve saç tellerinde incelmelerin meydana gelmesi durumlarının yaşanmasıdır.

kadinlar-sac-dokulmesine-karsi-ne-yapmali

Kadınlarda saç dökülmesi yaratacak unsurlar

 • Hamilelik durumu : Çoğu kadının hamilelik geçirdiği dönemde dikkat ettiği şey, saçlarının bir anda gürleşmeye başlaması durumudur. Bunun sebebi hamileliliğin yaşandığı dönemde vücutta hormon seviyelerinin ciddi bir artış göstermesi ve bununla birlikte saçların dökülmesi gereken kısımların dökülmek yerine saç köklerine daha sıkı tutunmasıdır.
 • Ancak hamilelik süreci bittikten sonra hormon seviyeleri de yakın süreçlerde olması gereken seviyelere düşebileceğinden, kadınlarda bu zaman dilimlerinde saç dökülmelerinin görülmesi oldukça normal olmaktadır. Çünkü zaten normal sayıdan fazla olan saç yapısı kendi fazlalıklarından kurtulacak ve kendini daha sağlıklı bir yapıya çekmeye çalışacaktır.

kadinlarda-sac-dokulmesi-icin-bitkisel-cozumler

 • Beslenme konusundaki eksiklikler : Kadınlarda saç dökülmesinin nedenleri ve tedavisi konusunda karşımıza genetik faktörlerden sonra en sık çıkan belirtilerden biri de kuşkusuz ki beslenme konusundaki yetersizliklerdir.
 • Bakır minerali, amino asit, çinko minerali ve lizin gibi öğelerin vücuda yeterli miktarlarda alınmaması; bununla birlikte daha da önemlisi D vitamininin çok kapalı ortamlarda oturulduğundan vücutta eksik bırakılması ya da yaşanılan coğrafya açısından çok fazla D vitamini alınamaması kadınlarda saç dökülmesi için ciddi sebeplerdir.

kadinlarda-sac-problemleri

 • Saçı sıkıca toplamak : Kadınların saçlarını sürekli olarak çok sıkı şekilde toplamaları, çok ince örgüler yaptırmaları ya da bigudiyle sıkı bir şekilde toplamaları saçların dökülmesi durumu adına bir sebep olarak ele alınabilmektedir. Çünkü saçların çoğunlukla rahat nefes alabilecekleri şekillerde bırakılması gerekmektedir. Bu sebepten ötürü eğer bu tip durumları saçlarınızda sıklıkla deniyorsanız, mümkün olduğunca saçlarınızı serbest bırakarak hava almasını sağlamanız gerekmektedir.

kadinlarda-sac-sorunlari

 • Şok diyet uygulamaları ve ani kilo kaybı : Şok diyet dediğimiz kısa zamanda çok kilo verdirici diyetlerden uygulanması halinde, hızla kaybedilen kiloların yanında hızla kaybedilecek kısımlardan biri de kadınların saçları olabilmektedir. Çünkü vücuttan hızla atılan değerlerin çoğu saçlarda da kullanıldığından bu sefer saçlarda eksiklikler oluşacak ve kaçınılmaz olarak saç kayıpları da meydana gelmektedir.

kadinlarda-sac-dokulmesi-nedenleri

 • Yaşlanma faktörü : Bireyler yaşlandıkça vücutta bazı dengelerin yavaşlaması gibi aynı şekilde saçların büyüme hızında da yavaşlamalar meydana gelecektir. Beyazlayan ve incelen saçlarda daha sağlıksız bir görüntü oluşabilmektedir. Bunun önüne geçebilmek mümkün olmasa da en azından gereken vitaminleri vücuttan eksik tutmayarak ve düzgün beslenerek yaşlanma faktörünün saçlara yansıma hızını düşürebilmek bizlerin elindedir.

kadinlarda-sac-dokulmesine-mıudahale

 • Tiroid hastalığı : Vücuttaki tiroid bezleri normalden az ya da normalden daha fazla tiroid bezi ürettiklerinde, saçlarda hemen bu dengesizliğin etkileri görülebilmektedir. Tiroid hastalıklarında saç dökülmesi çok fazla görülmese de yine de bu hastalığın geçirildiği süreçlerde saç sağlığına dikkat edilmesi gerekmektedir.

kadinlarda-sac-dokulmesi-nasil-onlenir

 • Ateşlenme ve enfeksiyon durumları : Vücudun enfeksiyon kaptığı durumlarda ve hastalandığı durumlarda vücut direncinde düşmelerin meydana gelmesiyle birlikte saçların büyüme hızı düşer ve kısa bir süre sonra da dökülmeye başlar. Bu tip durumlardan sonraki 1 ayla 3 ay arası saç dökülmesi durumlarının devam ettiği gözlenmiştir.

kadinlarda-sac-dokulmesi-icin-yapilacaklar

 • Yanlış saç bakımı : Çoğu kadının saçına sıklıkla uyguladığı kimyasal boyalar, renk açıcı kimyasallar, fön işlemleri, perma işlemleri gibi işlemler gerekli özen gösterilmeden yapıldığı takdirde saça ciddi anlamda zararlar verilebilmektedir. Bazı durumlarda sayılan bu işlemlerin aynı anda yapılmaları da saçın daha fazla etkilenip yıpranmasına yol açmaktadır.

kadinlari-sac-dokulmesinden-kurtarma

 • Bunu engelleyebilmek adına saçları mümkün oldukça ıslakken havluyla kurulama ve uzun süreli fön makinasıyla kurulama işlemlerinden kaçılmalı, aksine vakit sürecini ayarlayıp kendi kendine kurumaya bırakılması tercih edilmelidir. Çünkü ıslak saç yıpranmaya ve kırılmaya çok daha müsait bir yapıdadır. Bunun dışında da bir başka önemli yöntem, saçları tarama esnasında mutlaka düz uçlu tarakların ve geniş ağızlı tarakların tercih edilmesi gerekmektedir.

kadinlarda-sac-dokulmesinin-onune-gecme

Kadınlarda saç dökülmesine karşı ne yapmalı?

Saç dökülme nedenleri hem kadınlarda hem de erkeklerde hemen hemen aynı sebeplerden kaynaklandığı için tedavi aşamaları da sonuç olarak aynı şekillerde olmaktadır.

kadinlarin-sac-dokulmesi-sorununa-cozum

Kadınlarda görülen saç dökülmelerini çözmenin birinci aşaması, dökülmeyi meydana getiren ana unsuru bulup onun üzerine bir tedavi süreci geliştirmektir.

Uzun süreli saç dökülmelerinde tedavi aşamasında geçici olarak dökülmüş görüntüden kurtulabilmek için özel saç pudralarıyla ve ya özel spreylerle kapatılabilmesi mümkündür. Doğal görünüm yaratan bu ürünlerin yıkamadan sonra uygulanması şarttır.

saci-dokulen-kadinlar-ne-yapmali

Vücuda yeterli proteinlerin ve vitaminlerin alımının ihmal edilmemesi gerekmektedir.

Özellikle vücutta demir eksikliğinin anemi gibi ciddi hastalıkların dışında saç dökülmesine de neden olduğu göz önünde bulundurulursa, beslenme düzenimizde mutlaka demir mineralini eksik etmememiz gerekmektedir. Aynı şekilde biyotin de saçlar için nemki bir unsur olduğundan biyotin alımına da özen gösterilmelidir.

Saç dökülmesi esnasında kalan saçların daha sağlıklı ve çabuk uzayıp, diğer zayıflayan saç köklerini de güçlendirmesi adına eczanelerden satın alabileceğiniz tıbbi saç uzatıcı ürünler bulunmaktadır.

saci-dokulen-kadinlara-tavsiyeler

Dışarıya çıkmadan önce ya da duştan çıktıktan sonra saçlarınızı çok uzun süre taramanın bir anlamı olmadığı gibi aynı zamanda da yıprattığı görülmektedir. Bu yüzden önerilen durum az ve doğru bir şekilde fırçalamaktır.

Saçların dökülmesine en büyük sebep olarak stres faktörü gösterilmektedir. Bir bireyin stresten ne kadar uzak kalabilmesi kendisi adına ve saç sağlığı adına o kadar faydalı olmaktadır.

saci-dokulen-kadinlar-icin-oneriler

Kadınlarda saç dökülmesi bitkisel tedavisi olarak da piyasada çok fazla doğal kür uygulaması yapılmaktadır.

Buna en basit örnek hindistan cevizi yağı ve zeytinyağının karıştırılarak saça uygulanması gösterilmektedir. Bu malzemelerle saç derinize masaj yaptıktan sonra, saç dökülmelerinin önüne geçebilmeniz mümkün olmaktadır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Facebook Sayfamız
Google+ Sayfamız