Cilt Bakımı Ve Güzellik
Kabarık saçlara nasıl bakım yapılır

KABARIK SAÇ BAKIMI

Kabarık saçlar; ne zaman yıkanırsa yıkansın hep karışık ve dağınık gözükür. Bu durum bayanların canını sıkar. Şekle girmeyen kabarık saçlar için, çeşitli öneriler mevcuttur. Kabarık saçlar için uygulana bilecek saç bakım maskeleri ve Kabarık saçlar için Bakım önerileri;

 

Kabarık Saçlar İçin Bakım Maskeleri

Kabarık Saçlara Bitkisel Yağlar

  • 1 yemek kaşığı Mayonez
  • 1 yemek kaşığı Zeytinyağı
  • 1 yemek kaşığı Badem yağı

2 yemek kaşığı mayonez, bir yemek kaşığı zeytinyağı ve bir yemek kaşığı badem yağı ile karıştırılır. Saçların her bölgesine bu karışımdan sürülür. 1 saat bu şekilde bekletilir. Ilık su yardımı ile durulandıktan sonra yıkanır. Bu bakım kürü haftada bir kere yapılır.

 

Kabaran Saçlar için Avokado Maskesi

  • 1 adet Avokado
  • 1 yumurta sarısı

Bir adet avokado içi çıkarılarak ezilir. Ezilen avokado içine yumurtanın sarısı ilave edilir. Karışım saç köklerinden başlayarak uçlara doğru sürülür. Saçların zaman içinde daha az kabardığı görülür.

 

Kabaran Saçlar için Zeytin Yağı Bakımı

  • 2 kaşık zeytinyağı
  • 2 kaşık bal

3 yemek kaşığı zeytinyağı ve 2 yemek kaşığı bal karıştırılır. Karışım saçlara sürülür. 3 saat bekletilir. Saçta bekletilme işlemi yapılırken; bir bone yardımı ile saçlar kapatılır. Bone; saça sürülen malzemelerin daha etkili olmasını sağlar.

 

Kabaran Saçlar için ; jojoba yağıda sürülebilir. Jojoba yağı saçların kabarmasını engeller ve yumuşatır.

 

Kabarık Saçlar için Öneriler

1- Kabarık saçların şekil alması da son derece zordur. Zor şekil alan saçlar için ; her gün yıkanmamalıdır. Her gün yıkanan saçların kendi yapısı kaybolur ve daha fazla kabarır. Çok kabaran saçların üç günde bir yıkanması uygundur.

 

2- Saçlar aşırı derecede uzun ve kabarıksa; katlı kesim tercih edilerek kabarma işlemine son verilebilir. Katlı kesim kabarmayı bir nebze engeller. Duştan çıktıktan sonra saçlara şekillendirici ve köpük kullanılırsa; saçtaki kabarmanın önüne geçilir. Saça jöle sürerek ve kendi halinde kurumaya bırakarak da, başarılı sonuçlar elde edilir.

 

3- Kabarık saçlar için gliserin ve su ; ne kadar bakım yapılırsa yapılsın; bakımsız gibi gözükür. Saç daima dolaşık ve taranmamış gibidir. Bunun önüne geçebilmek için; saçlar gliserin ve su karışımından oluşan bir kür  sprey yardımı ile sıkılmalıdır. Gliserin ve su karışımı saçların yumuşamasını sağlayarak, yatıştırır. buda saçların daha az kabarmasına yardımcı olur.

 

4- Kabaran saçlar sık taraklar ile taranmamalıdır. Sık taraklar daha fazla dalgalanmaya neden olur. Kalın uçlu taraklar; kabarık saçlar için daha idealdir. Bu tarak türleri; saçlardaki kırılmayı da engeller.

 

5- Saçlar; saç kurutma makinesi ile kurutulmamalıdır. Saç kurutma makinesi saçların daha fazla kabarmasına neden olur. Saçlar doğal haline bırakılarak kurutulmalıdır. Yıkadıktan sonra hafif nemli haldeyken; tepede topuz yaparsanız, kabaran saçların önüne geçmiş olursunuz.

 

Yazar: Tarih: 12 Haziran 2013 - 7:00:18 Kategori: Saç Bakımı, Saç Bakımı Hakkında
İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Etiketler:
Etiketler:, , , ,