Cilt Bakımı Ve Güzellik
İstenmeyen tüylerden kurtulmanın yolları

İstenmeyen Tüylerden Kurtulmanın Yolları

Vücudun çeşitli bölgelerinde bulunan istenmeyen tüyler güzellik açısından bir kusur olarak değerlendirilir. Bacak, kol ve yüz bölgesinde yoğunlaşan istenmeyen tüyler, bir çok farklı alet ve yöntemle giderilebilmektedir.

 

İstenmeyen tüyler için epilasyon, jilet, tüy dökücüler, ağca ve cımbız gibi çözümler kullanılabilmektedir. Epilasyon yöntemleri çeşitlilik göstermekte ve bazı epilasyon türleri geçici çözümler sonarken bazıları ise tüyleri tamamıyla yok etmektedir.

 

İstenmeyen Tüyler İçin Epilasyon Yöntemleri

Lazer epilasyon yöntemi ile istenmeyen tüylerden hızlı bir şekilde kurtulabilirsiniz. Lazer yönteminde kıl kökü kurularak yok edilir ve bu sayede istenmeyen tüyler tamamen ortadan kalkmış olur. En sık kullanılan epilasyon yöntemi olan lazer epilasyonda herhangi bir yan etki bulunmamaktadır. Yaklaşık 5 seansta istenmeyen tüylerden kurtulmanızı sağlayacak olan bu epilasyon yönteminde koyu renkli tüyler de rahatlıkla vücuttan uzaklaştırılmaktadır. Kaşıntı ve kızarıklık dışında herhangi olumsuz bir etkisi bulunmamaktadır. Vücudun her bölgesine uygulanabilen lazer epilasyon yönteminde kızarıklık ve kaşıntı gibi etkiler de kısa zaman içinde geçmektedir.

 

Epilasyon çeşitlerinden bir diğeri de iğneli epilasyon yöntemidir. İğneli epilasyon yönteminin yan etkileri ve alınan tüylerin bir süre sonra tekrar çıkması nedeniyle bayanlar tarafından pek tercih edilen bir yöntem değildir.

 

Jilet ve Tüy Dökücü Yöntemi

İstenmeyen tüylerden kurtulmanın pratik yöntemleri olan tüy dökücü ve jiletler, geçici çözümlerdir ve bu yöntemlerle alınan tüyler 2 gün içinde tekrardan çıkacaktır. Jiletle tüy alma işlemi cilt üzerinde tahrişe neden olabilmektedir. Tüy dökücüler ise alerjik sorunlar doğurabilir ve cildi tahriş etme olasılığı vardır.

 

Ağda Cımbız İp Yöntemleri

Tüyleri kökünden alan bu yöntemler, cilt üzerinde tahribat yaratabilen yöntemlerdir. Ağda ile tüyleri alma yönteminde cilt tavuk derisi görünümünü alarak kıl dönmelerine sebep olabilir. Cımbız ve iplik yöntemi ile istenmeyen tüy alımında sivilce oluşumları görülebilmektedir. Tüyleri kökünden almayı sağlayan bu yöntemlerin etkisi 20 gün sürebilmekte, sürenin sonunda tüyler yeniden çıkmaktadır. İplik ve cımbız yöntemi daha çok yüz bölgesinde kullanılmaktadır.

 

Epilatörler

Ağdada olduğu gibi kılları köklerinden alan bir mekanizmaya sahip olan epilatör aletleri, 20 gün kadar pürüzsüz bir tene sahip olmanızı sağlar. Daha çok bacak ve koltuk altı bölgesindeki istenmeyen tüylerde kullanılırlar.

Yazar: Tarih: 8 Ocak 2016 - 3:50:23 Kategori: Epilasyon, Epilasyon Yöntemleri
İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Etiketler:
Etiketler:, , ,