Cilt Bakımı Ve Güzellik
istah-acici-bitkiler-nelerdir

İnsanların bünyesindeki iştah kayıplarının temel oluşma sebepleri, ya psikolojik ya da fiziksel olarak bir takım problemler yaşanmasıdır. Bu durumlara örnek olarak akut şekilde geçirilen enfeksiyonlar, sindirim sistemi problemleri, stres faktörü, karaciğer problemleri ya da depresyon faktörü gibi pek çok durum verilebilir.

 

istah-acan-besinler

 

Bahsedilen rahatsızlıklarda ortak olarak yaşanılan durum iştah kaybı problemidir. Problemi çözüm aşamasında yapılacak en mantıklı hareket, mümkün olduğunca doğal ürünlere başvurarak doğal yollardan iyileşmeye çalışmaktır.

 

Ancak bu noktadaki en büyük ayrım, iştahsızlık yaşanmasının altındaki sebebin bit uzman hekim tarafından belirlenmesi ve çözüm aşamasında daha ciddi bir tedavi yöntemine başvurulmasının gerekli olup olmadığının ortaya konulmasıdır.

 

zencefilin-istah-acici-etkisi

 

İnsanların hayatlarındaki belirli dönemlerinde bir şekilde iştahsızlık problemiyle baş başa kaldıkları görülmektedir. Hatta bu iştahsızlığınız ailenizin ve arkadaşlarınızın dahi dikkatini çekebilmekte, belki bu sebepten dolayı kilo verebildiğiniz bile görülmektedir.

 

Bu tip durumlarda hiç geciktirmeden bir kontrole gidilmesi ve durumun ciddiyetine göre eğer ilaç tedavisine ya da tıbbi bir uygulamaya gerek görülmediği takdirde iştah açıcı bitkilerle sorunların çözümü yolu denenebilmektedir.

 

istah-acan-lezzetler

 

İştahı açan bitki türleri

 

Nane : Nane bitkisinin bağırsakları çalıştırma etkisiyle birlikte bünyede otomatikman acıkma durumunu hızlandırması, iştah açıcı bitkiler arasında değerlendirilmesine sebep olmaktadır. İştah açıcı etkisinden faydalanabilmek için naneyi çay olarak yapıp içebilir ya da yemeklerinizde ek malzeme olarak kullanmak mümkündür.

 

Yılan otu : Çok eski dönemlerden beri iştah açıcı ürünlerden biri olarak kullanılan yılan otu, metabolizmaya girdiğinde kısa bir süre içerisinde açlık etkisi yaratmaktadır. İştah açıcı etkisinin yanında hem gaz problemlerinin çözümüne hem de bağırsak problemlerinin çözümüne yönelik faydaları olan yılan otunun, tat olarak çok acı bir tada sahip olmasından ötürü tüketimi esnasında gastriti olan ya da ülseri olan bireylerin bu otun tüketimine dikkat etmeleri önerilmektedir.

 

istah-acici-cemen-otu

 

Çemen otu : Piyasadaki ismi “buyotu” olarak da geçen çemen otu, ciddi anlamda iştah açıcı bir bitkidir. Vücuda alındığında metabolizmadaki sindirim enzimlerinin daha hızlı çalışmasını sağlayarak daha hızlı şekilde sindirim işleminin gerçekleştirilmesini sağlar ve böylelikle kişinin daha sıklıkla açlık hissetmesine neden olur. Bu bitkinin yararlarından çok uzun sürelerden biri faydalanılmaktadır.

 

Zencefil : Hem pek çok yemeğin ve içeceğin içerisine ek ürün olarak konulduğunda son derece lezzetli ürünlerin ortaya çıkmasına, hem de sağlık açısından iştah açma ve diğer sağlık problemlerine müdahale etmesi açısından oldukça faydalı bir ürün olan zencefil; iştah açma için kullanıldığında ister çayı yapılarak istenirse de yemeklerinize ek malzeme olarak konularak tüketilmesi uygun olan bir üründür.

 

istah-acici-kisnis

 

Kişniş : Kişniş bitkisi, içeriğinde çok fazla fayda bulunan; sağlıklı, besleyici bir bitki türüdür. Demir minerali, kalsiyum minerali, potasyum minerali, sodyum minerali ve magnezyum minerali gibi pek çok faydalı içerik bulunduran kişniş; içeriğindeki bir başka ürün olan “linalol” isimli esansiyel yağ sayesinde de metabolizmada karaciğerin içerisindeki kalıntıları ve tortuları temizleyerek iştahın açılmasına yardımcı olduğu bilinmektedir.

İbrahim Maranki’nin iştah açacak bitki kürü tarifine göre ise dört bardak içme suyunun içerisine 20 gram kına eklendikten sonra, üzerine tekrardan iki çay bardağı ölçeğinde toz şeker eklenerek yirmi dakika boyunca kaynamaya bırakılır. Kaynayan bu ürün süzülme işlemine tabi tutulduktan sonra, malzeme bitene kadar her gün üç sefer iki çorba kaşığı miktarında tüketmeniz gerekmektedir.

 

istah-acici-bitkilere-ornekler

 

10 gram kadar melisa bitkisini bir litrelik suda 15 dakika boyunca kaynattıktan sonra, temiz bir kaba süzülmüş halini koyup saklamanız yeterlidir. Daha sonra malzeme bitene kadar her gün gün içerisinde üçer kere bir kahve fincanı miktarında tüketmeniz gerekli olmaktadır.

 

4 su bardağı miktarındaki suya 10 gram miktarında zencefil ekleyerek 15 dakikalık kaynama sürecini geçirmeniz gereklidir. Eğer tadının acı olduğu düşünülüyorsa isteğe göre içerisine bir tatlı kaşığı miktarında toz şeker eklemek mümkündür. Bu kürü gün içerisinde 3 sefer bir çay bardağına koyup tüketmeniz yeterlidir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

İlginizi Çekebilir
Facebook Sayfamız
Google+ Sayfamız