Cilt Bakımı Ve Güzellik
ısırgan-otu-ile-saç-bakımı-saç-gürleştiren-ısırgan-otu

Isırgan otunun saça faydaları nelerdir?

İçeriğinde bol miktarda mineral ve vitamin olan doğal ürünlerden biri olan ısırgan otu, çok eski çağlardan bu yana şifa kaynağı olarak insanlar tarafından pek çok şekilde kullanılmaktadır. Hem metabolizmaya sağladığı pek çok yarar olmasının yanında öte yandan da saç sağlığı için oldukça faydalı olması onu saçlarla ilgili konularda mutlaka tercih edilen bir ürün haline getirmiştir.

İçeriğindeki zenginlikler sayesinde saç köklerine oldukça faydalı etkiler bırakan ısırgan otu, saçları güçlendirdiği gibi daha parlak ve daha gür gözükmelerini de sağlamaktadır. Bu tip etkileri elde edebilmek için bu bitkiyle hazırlanacak kürler saçlara direkt olarak uygulanabileceği gibi aynı zamanda da ağız yoluyla tüketilmesi de saçlara etki etmesini sağlamaktadır. Isırgan otunun saçlar üzerinde aynı zamanda kırık oluşmasını engelleme, saç derisinde pullanma ve kaşıntının önüne geçebilme gibi faydaları da bulunmaktadır.

Isırgan otu saça nasıl uygulanmaktadır?

Isırgan otu, hazırlanacak kürlerle birlikte saça doğrudan uygulanabilmektedir. Yapılacak bu uygulamaların sonrasında saçlarda görülecek en temel değişiklik parlaklığın gözle görülür şekilde artması, saçın oldukça hacim kazanması ve kırıklardan dolayı oluşan yıpranmaların ortadan kalkmasıdır. Bahsi geçen etkilerin oluşması için uygulanacak kürün tarifi ise şöyledir;

İlk olarak taze olarak alınan ısırgan otu iyice temizlendikten sonra bir su bardağı sıcak suyla birlikte bir kabın içerisine bırakılır. 4-5 dakikalık bir süreçle sıcak suyun içerisinde bekletilen bu bitki, sonrasında da 10 dakika kadar demlenme sürecine alınır.

Bu süreçler geçtikten sonra malzemenin suyu süzülerek kabın içerisinde kalan posa kısmı iyice dövülerek ezilir. Çıkan malzeme yine temiz bir suyun içerisine karıştırılıp saç köklerine masaj yaparak yavaşça saçlara uygulanmaya başlanır. Uygulama bittikten sonra 30 dakika kadar saçta bekletilen kür bol suyla durulanmalıdır.

Isırgan otunun zararı var mıdır?

Bilinçsiz şekilde kullanılan ürünlerin her birinin yan etki yaratacağı gerçeğinden yola çıkılarak, ısırgan otunun da dikkatsiz kullanılması durumunda da yan etkilerinin olabileceği bilinen bir gerçektir. Bu tip bir durumla karşı karşıya kalmamak için ısırgan otu kürünü hazırlamadan önce malzemeden çok küçük bir kısım alıp cildinizde herhangi bir alerjik reaksiyon oluşup oluşmayacağını kontrol etmeniz gerekmektedir. Eğer bir reaksiyon gösteriyorsanız asla bu otu cildinizin üzerinde kullanmamanız ve bir cilt uzmanından yardım almanız önerilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Facebook Sayfamız
Google+ Sayfamız