Cilt Bakımı Ve Güzellik
ince telli saç bakımı

İnce Telli Saçlar İçin Bakım

İnce telli saçlar; çabuk kırılan, elektriklenen, sürekli sönük duran ve şekle girmeyen saç tipleridir. Bu saç tipleri diğer saç tiplerine nazaran daha zor şekil alır üstelik bayanlar fön çektirseler dahi ertesi gün saçlar yine sönük ve cansız bir hale geri döner.

İnce saç tellerine sahip kişilerin bir diğer şikayeti de saçlarının yağlanmasıdır. Tüm saç tipleri aynı oranda yağlanmasına rağmen saç teli ince olunca yağ oranı daha fazla görünür. İnce telli saçlara nasıl bakım yapılmalı? Saç bakımı yaparken dikkat edilmesi gerekenler ve doğal bakım tarifleri.

İnce Telli Saçlar için Bakım 

Saç teli ince olanlar aşağıda tarifini verdiğimiz saç bakım maskeleri haftada 1 uygulanır, bu maskeler saç tellerini kalınlaştırır, yağlanmayı azaltır, elektriklenmeyi giderirken saçların güçlenmesini sağlar.

İnce Telli Saçlar İçin Bakım Maskesi

 • 1 kaşık defne
 • 1 tatlı kaşığı hint yağı
 • 1 tatlı kaşığı lavanta
 • 1 tatlı kaşığı zeytinyağı
 • 1 tatlı kaşığı susam yağı
 • 1 kaşık çörek otu yağı
 • 1 tatlı kaşığı kuru mayayı
 • 1 tatlı kaşığı kekik yağı
 • 1 kaşık menekşe
 • Saçların parlaması için 1 yemek kaşığı elma sirkesi ekleyebilirsiniz.

Hazırlanışı: Yukarıdaki malzemeler bir kap içerisinde karıştırılır, hazırlanan karışım saçlara uygulanarak 2 saat kafada bekletilir ve arından ılık su ile saçlar yıkanır. 3 ay boyunca düzenli uygulanan maske sayesinde saçlar %50 oranında kalınlaşır.

İnce Telli Saçlar için Bakım (Güçlendirici)

 • Avokado suyu (1 yemek kaşığı)
 • Badem yağı (1 yemek kaşığı)

Hazırlanışı ve uygulanışı: Badem yağı ocakta kaynatılmadan ılık hale getirilir, ılık hale getirilen badem yağı avokado suyu ile karıştırılır, hazırlanan karışım ince saç tellerine sürülerek 30 dakika kafada bekletilir ve ardından ılık su ve doğal bir şampuanla saçlar yıkanır. Saç tellerini kalınlaştıran bir maskedir.

İnce Telli Saçlar için Bakım (Saç teli kalınlaştırıcı)

 • Sarımsak (6 diş)
 • Zeytinyağı (1 çay bardağı)
 • Bal (1 tatlı kaşığı)

Hazırlanışı: Sarımsaklar ince şekilde rendelenir, üzerine zeytinyağı ve bal ilave edilerek karıştırılır ve karışım tahta kaşıkla iyice ezilir. Hazırlanan maske 1 saat süreyle saçlarda bekletilir ve yıkanır.

İnce Telli Saçlar için Bakım (Canlandırıcı)

 • Zeytin yağı (1/2 çay bardağı)
 • Bir avuç fındık
 • Toz maya (1 tatlı kaşığı)

Hazırlanışı: Fındıklar havanda dövülür, cezveye alınır üzerine diğer malzemeler ilave edilerek ılık ateşte ısıtılır (Isı fındık içerinde yer alan minerallerin saçlara daha iyi nüfus etmesini sağlar). Ilık hale getirilen karışım saçlara sürülür, bone ile kapatılır ve 1 saat kadar saçlarda bekletildikten sonra yıkanır.

İnce Telli saçlar için Bakım Önerileri

 1. Sık yıkanan saçlar daha fazla yağlanır bunun önüne geçmek için özellikle ince saçlar haftada en fazla 2 kez yıkanmalıdır.
 2. Sıcak su saç tellerini inceltici bir etkiye sahiptir bu yüzden saçları ılık su ile yıkamak en sağlıklı yıkama şeklidir.
 3. Diğer saç tiplerine nazaran taranma esnasında daha çok kırılan ince saçlar, yumuşak bir tarakla yavaşça taranmalıdır.
 4. Islak saçlar çabuk kopar bu yüzden saçlarınızı nemli iken tarayın. Saçlar kuruysa çok hafif şekilde ıslatmak gerekir.

Saçları Daha Fazla Göstermek için Ne Yapmalı?

İnce saçlar olduğundan daha seyrek görünür bunun için saçlarınıza krepe uygulayarak daha hacimli gösterilebilirsiniz. Bilmeniz gereken her gün uygulanan krepe saçları dökeceğinden en idealı haftada 1 veya 2 kez krepe yapmaktır. Ayrıca saçlara maşa yapmakta daha daha gür görünmelerini sağlar.

İnce Telli Saçlara Boya Öncesi Bakım

Bu tip saç yapısı boyanırken dikkatli davranmak gerekir, zaten zayıf olan saç yapısının daha fazla zayıflamaması için bunlara dikkat;

 1. Sarı ve açık renkler saçın yıpranmasına neden olduğundan özellikle ince saç telleri için uygun değildir.
 2. Bu saç yapısında saç açıcılar kullanılmamalı özellikle saç boyası içerisinde oryal bulunmamalı, oryal ince saçları bakımsızlaştırır.
 3. Saç rengi açmak isteniyorsa doğal saç açıcılar ve güneşten faydalanmak gerekir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

 1. Fatmagül Nursal diyor ki:

  Saç tellerim çok ince ve de yavaş uuzuyordu. İşlem boya vs için dayanıksızdı. Ben de bir akrabamın tavsıyesıyle evde kendim bir gece Katkısız Keratin yükledim, sabahleyın hemen farkettım saçlarım toklaştı. Sonra da Likid Keratin Şampuanına başladım daha da canlandı ve hızlı uzamaya başladı. çok çok şükür artık şampuan denemekten kurtuldum.

Facebook Sayfamız
Google+ Sayfamız