Cilt Bakımı Ve Güzellik
hint kınası nasıl yakılır

Hint Kınası Saça Zararlı Mı?

Arabistan’da yetişmekte olan kına ağacının yapraklarından elde edilen hint kınası, cilt üzerindeki ateş yanığı ve çeşitli yaralara da iyi gelmektedir. Saçlara verdiği kızıl renk ile bilinen hint kınası, doğal saç boyası görevi görür ve bayanlar tarafından sıklıkla tercih edilir. Geçici dövme yapımında da faydalanılan hint kınası ile daha çok el üstüne çiçek ve sarmaşık desenleri yapılıyor. Hint kınası saça nasıl yapılır ve oluşabilecek zararlara göz atalım.

Saçlarınızı renklendirmek istiyor ve bunun için doğal bir yöntem arıyorsanız, hint kınasından faydalanabilirsiniz. Hint kınası, saç boyalarına oranla daha sağlıklı ve uzun süre rengini koruyabilmektedir. Saçları yıpratmadan renk verebilen hint kınası, herhangi bir zarar vermemektedir.

Hint Kınası Nasıl Hazırlanır

İstediğiniz renkte hint kınasını saçlarınızın uzunluğuna göre satın alın ve 1 tatlı kaşığı badem yağı ile bir miktar limon suyu ile karıştırın. Koyu bir renk elde etmek istiyorsanız limon suyu yerine soğan kabuğu suyu da kullanabilirsiniz. Malzemeleri karıştırdıktan sonra ağzı kapalı bir şekilde 1 gece bekletin. Ertesi gün saç diplerinden başlayarak saçlarınızda boyanmamış yer kalmayacak şekilde sürün. 1.5 saat kadar bekledikten sonra saçlarınızı şampuan yardımıyla yıkayın. Saçlarınızdaki kına kokusu 6 saat içinde geçecektir. Yıkarken yoğun kokulu bir şampuan kullanabilirsiniz. 2 ayda 1 olmak üzere saçlarınızı tekrar boyayabilirsiniz.

Hint Kınasının Olası Zararları ve Faydaları

Hint kınası ile saçlarınızı boyadığınızda artık saçlarınız normal boya tutmayacaktır. Bu sebeple hint kınası kullanmadan önce iyi düşünmeniz gerekir ve bu karar son kararınız olmalıdır. Hint kınası ile saçlarınızı boyarken eldiven kullanmalı ve boyun kısmını havluyla örtmelisiniz. Cildinize temas eden hint kınası, uzun bir zaman leke gibi kalacaktır. Kuru saç tiplerinde hint kınası kullanmak saç dökülmelerine sebep olabilmektedir. Bu sebeple kuru saçlara sahip kişilerin hint kınası ile saçlarını boyaması önerilmez.

Saçlarınıza zarar vermeden siyah, kahve ve kızıl tonlarda boyamanıza olanak sağlayan hint kınası, antibakteriyel özelliği ile saç derisinde kepek oluşumunun önüne geçer. Hint kınası ile boyanan saçlar daha hacimli, parlak ve sağlıklı olur. Hint kınası ile boyanmış saçlarını başka bir renkte boyama veya saç açma yöntemi ile kınayı çıkarma işlemi saçlarınızı yıpratacaktır. Saçlarınızı her gün yıkamak ve bu şekilde kınayı akıtmak ise saçlardaki doğal yağ dengesini bozacaktır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Facebook Sayfamız
Google+ Sayfamız