Cilt Bakımı Ve Güzellik
hindistan cevizi yağı faydaları

Hindistan cevizi yağının cilde faydaları ve kullanımı

 

 

Hindistan cevizi yağı cilt için çok faydalıdır ve cilt bakımı için önemli bir yere sahiptir. Hindistan cevizi yağıcilt bakımında kullanabileceğiniz gibi el, tırnak, dudak bakımında peeling olarak ve masajlarda cildinizi yumuşatmak ve rahatlatmak için yağ olarak kullanabilirsiniz. Yani Hindistan cevizi yağı tüm vücudunuzun için faydalıdır

 

Hindistan cevizi yağı cildin kendini onarmasına, cildin kendini yenilemesine ve erken cilt yaşlanmalarına yardımcı olur. Hindistan cevizi yağını banyodan sonra cildinizi nemlendirmek için kullanabilirsiniz. Vücudunuzun nem oranının korur ve bu sayede, vücutta oluşacak çatlaklara karşı da önlem alabilirsiniz.

 

Gece vücut dinlenmeye çekilmeden önce yağı cildinize uygulayabilirsiniz.  Bu sayede Hindistan cevizi yağı cildinizin bütün bir gece nemlenmesini sağlar. Yağı gece masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Cildinize yağı uygularken yağın miktarına dikkat etmelisiniz. Yağın oranının fazla olması durumunda cildiniz yağı ememez ve cildinizdeki gözeneklerin tıkanmasına sebep olacaktır.  İsterseniz aloe vere veya kayısı yağı gibi hafif yağlarla da karıştırarak, rahat bir kullanım sağlayabilirsiniz.

 

 

Hindistan cevizi yağı gözaltı torbaları ve morlukları içinde etkili bir üründür.Bunu yaparken Hindistan cevizi yağını az miktarda kullanmalısınızdır.Gözünüze temas etmemesi için dikkatli davranınız. İsterseniz yağı pamuk yardımıyla uygulayabilirsiniz. Yağ gözünüzle temas ederse eğer gözünüzde yanmaya ve gözünüzün buğulu görmesine neden olabilir. O durumda gözünüzü bol su ile yıkayınız. Belirtiler geçmezse doktora başvurunuz.

 

 

Yağ ve tırnak bakımında da Hindistan cevizi yağı oldukça sık kullanılır. Ellerinizi kurumasını çatlamasını engeller. Ellerinizi besler, kötü şartlara karşı korur ve nemlendirir. Bunlarla beraber tırnak diplerinize masaj yaparken de yağı kullanabilirsiniz. Bu şekilde tırnaklarınızın hızlı ve güçlü bir şekilde uzamasını sağlamış olursunuz.

 

 

Ayak bakımında da Hindistan cevizi yağını kullanabilirsiniz.  Çatlamış topuklarınıza gece yatmadan önce uygulayarak üzerine bir çorap giyerek kullanabilirsiniz. Düzenli kullanımla çatlaklarınızın düzeldiğini ve topuğunuzun yumuşadığını fark edeceksinizdir. Tırnak mantarları, tırnak batması ve ayak kokusuna karşıda önerilmektedir.

 

 

Hindistan cevizi yağını dudaklarınızda oluşan çatlaklar için de kullanabilirsiniz. Kış aylarında ve rüzgarlı havalarda dudak çatlamaları çok artar. Önlem almak için ve oluşan çatlakların geçmesi için bu yağı kullanabilirsiniz. Dudaklarınız yumuşaklığını ve buna bağlı olarak pembeliğini koruyacaktır.

 

 

Dirsekleriniz de olan kararmalar ve kurumalar içinde Hindistan cevizi yağını kullanabilirsiniz. Bir süre kullandıktan sonra dirseğinizin yumuşadığını, kararmaların açılmaya başladığı fark edeceksinizdir.

 

 

Hindistan cevizi yağı içeriğinde E vitaminini yüksek oranda bulunur. Bu sayede güneşin cildiniz üzerindeki olumsuz etkilerini azaltır. Sizi güneşin cildinizde oluşturacağı güneş lekelerinden, güneş yanıklarından ve güneşten kaynaklı cildin erken yaşlanmasından korur.

 

 

Hamilelerin kullanımı içinde uygundur. Hamilelik döneminde karnın gerilerek çatlamasını masaj yaparak kullandığınız taktir de önleyebilirsiniz.

 

 

Hindistan cevizi yağını peeling olarakta kullanabilirsiniz. Bunun için şeker veya tuzla karıştırıp cildinize uygulayabilirsiniz. Ölü hücrelerden de bu sayede kurtulabilirsiniz. Eğer tüm vücudunuzda bu karışımı uygulayacaksanız;

 

 

Bir bardak şeker ile yarım bardak Hindistan cevizi yağını iyice karışırınız. Elde ettiğiniz karışımı tüm vücudunuza masaj yaparak uygulayınız. 10-15 dakika kadar beklettikten sonra ılık bir duş ile cildinizden temizleyiniz. Cildiniz yağlı ise şeker, kuru bir cildiniz varsa tuz tercih etmelisiniz.

 

Yazar: Tarih: 12 Haziran 2016 - 4:13:22 Kategori: Yüz Cilt Bakımı
İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Etiketler:
Etiketler:, , , ,