Hamilelikte Göğüs Bakımı

HAMİLELİK DÖNEMİNDE GÖĞÜS BAKIMI

Hamilelikte Göğüs Bakımı : Gebelik sürecinde göğüslerin ebadı ve boyutu değişir. Annenin haberi olmadan süt kanalları bebek için üretim yapmaya başlar! Hamilelik dönemlerinde belli haftalardan sonra göğüsler hassas olmaya başlar. Bu dönemlerde göğüsler özel bir bakım isteyebilir.

İlk başlarda hafif irileşme gösteren göğüsler sonrasında istenilen büyüklüğü alır ve süt bankaları işlev görmeye başlar. Anne için bu dönemler biraz acılı ve sancılı geçebilir. Ancak bebeği için sütün ne kadar faydalı olduğu düşürse kendini biraz rahatlaştırabilir. Göğüslerin süt ile doluşu, dışarıdan bakıldığında bize çatlak olarak yansır.

Hamilelikte Göğüs Bakımı Nasıl Yapılır

1- Göğüslerde çatlakların oluşumunu engellemek için ılık suyla duş aldıktan sonra nemlendirici krem yardımıyla göğüslere masaj yapılmalıdır.

2- Göğüslerde oluşacak sarkmaları engellemek ve en aza indirmek için hamilelik döneminde göğüsler günde 2 kez soğuk su ile yıkanmalıdır.

3- Bebek dünyaya teşrif etmeden anne göğüs bakımı sağlamalı ve bebeğe sağlıklı göğüslerden süt emzirmelidir. Öncelikle göğüsler için olan bakım kremleri ve yağlarla anne göğsünü her gün temizlemeli ve bakımını sağlamalıdır. Bu durumu bebek dünyaya geldiğinde de gelmeden önce de uygulanmalıdır.

Doğumdan Sonra Göğüs Bakımı Nasıl yapılır

1- Anne bebeğini doğumdan sonra sık, sık emzirirse çatlakların büyümesini biraz da olsa engelleyebilir. Sütler içeride birikme yaptıkça göğüsün elastikiyetini bozar ve çatlamalar oluşur. Yeni doğum yapmış her anne bebeğini kucağına alır almaz emzirmek ister. Bu annelik içgüdüsünden kaynaklanan bir durumdur. Annenin bebeğini en az 6 ay kadar emzirmesi gerekir. Bu bebeğin en doğal hakkıdır.

2- Anne bebeğini emzirmeye geçtiğinde rahat olmalı ve stres altında kalmamalıdır. Göğüslerin gerginleşmemesi için bu önemli bir husustur. Stres ve gerginlik hem sütün çoğalması engeller. Bu durumda bebeğin memeyi çok çekmesine ve yorulmasına neden olur. Ayrıca da göğüs uçlarının büyümesine ve yara olmasına yol açar. Sakin bir şekilde bebeğin yüzüne bakar emzirme olayı gerçekleşmelidir. Memenin hastalanmaması ve göğüslerin yara olmaması için bebek her emzirildiğinde ıslak bir tülbent ile göğüsler silinmelidir. Bu durum bebek emzirilmeden öncede yapılmalıdır.

3- Göğüs uçlarında oluşan çatlamalar anne bebeğini her emzirdiğinde acı hissi yaratabilir. Ayrıca oluşan çatlaklar, eğer açık yara halini almış ise bu da ileride enfeksiyon riski taşıdığı anlamına gelir. Enfeksiyon anne için tehlike olduğu kadar, bebek içinde oldukça önem arz eden bir durumdur. Bebeğin pamukçuk olması da bu tip enfeksiyonlardan kaynaklanmaktadır.  Fakat kalıcı bir durum değildir. Endişelenmeyin el değmemesi ve bebeğe iyi bakılması haliyle ortadan kalkacak bir hastalıktır.

4- Eğer annenin göğüs uçlarında yaralar meydana gelmiş ise annenin bebeğini doğru emzirmemesinden de kaynaklanabilir. Anne bebeği emzirirken göğüs ucunu bebeğe veriyor ve kahverengi bölgesi es geçiyorsa göğüs uçlarının yara olması normaldir. Bu emzirme doğru emzirme değildir. Annenin memesinde yara ve acıya neden olur.

Süt ateşi!

Eğer göğüsleriniz çatlamış ve yaralar meydana gelmiş ise artık göğüs bakım saati! Çatlayan meme uçları her zaman için önem teşkil eder. Bulaşması mümkün olan enfeksiyonlar açık yaralardan daha rahat bulaşmaktadır. Enfeksiyon riskini azaltmak ve bebeğe bulaşması engellemek için bebek anne iyileşene dek göğüslerinden emzirilmemelidir. Süt sağılmalıdır ve bebeğin ihtiyacı öyle karşılanmalıdır. Tamam, anne sütü çok faydalı ancak bebeğin de hastalanmaması için bir takım önlemler de alınmalıdır.

Anne çatlakların vermiş olduğu yan etkilerden dolayı ateşlenebilir. Bu durum ihmale bırakılmamalıdır ve en yakın sağlık kuruluşuna gidilmelidir. Göğüsleriniz şişiyor, yanıyor ve dayanılmaz derecede ağrı veriyorsa beraberinde de ateşiniz çıkıyorsa süt ateşine yakalanmışsınız demektir. Kalıcı bir durum değildir. Doktorunuz tedavisi hakkında size en doğru bilgiyi verecek kişidir.


Yorumlar
* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.

BENZER KONULAR

*

Copyright © 2004 - 2015.

Sitedeki içerikler, izinsiz farklı mecralarda kullanılamaz.
Cilt.Net üzerinde sunulan tarif ve yöntemler sadece bilgilendirme amaçlı olup kişisel ve doğal tarif ve yöntemlerdir, doktor tavsiyesi değildir. Cilt.Net yazılarında bahsedilen ilaçlar doktor kontrolü olmadan kullanıldığında ciddi sağlık sorunlarını beraberinde getirebilirler. Bu nedenle doktorunuza danışmadan ilaç kullanmayınız. Tariflerin, yöntemlerin ve ilaçların kullanımı kişilerin sorumluluğunda olup oluşabilecek sorunlardan Cilt.Net sorumlu değildir.


Cilt Bakımı - Saç Bakımı - Vücut Bakımı- Makyaj - Diyet - Güzellik Maskeleri ile Cilt Güzellik Rehberi.