Cilt Bakımı Ve Güzellik
Cilt bakımı

Hamilelikte Çatlak Önleme

Hamilelik döneminde oluşan çatlaklar tedavisi mümkün olmayan derin çatlaklardır. Bitkisel maskeler kullanarak bu çatlakların görünümlerini azaltabilirsiniz. Hamilelikte oluşan çatlakları gidermeniz için gerekli olan doğal bitkisel tarifleri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

 

Ciltte çatlak meydana gelmesi daha çok gergin bölgelerde görülür. Hamilelikte gerilen karın bölgesi çatlak oluşumuna sebep olur. Ancak hamilelikte kol, bacak ve kalça bölgesinde de çatlaklar görülebilir. Gebelikte göğüslerin büyümesi göğüslerde çatlaklara sebep olabilir. Bazı kişilerde tüm bu bölgelerde çatlak görülebilirken bazı kişilerde ise hiç çatlak oluşmaz yada hamilelik sonrası iyileşir.

 

Gebelik yaşayan kadınların %90 gibi bir kısmı çatlaklarla yüzleşmek zorunda kalmaktadır. Cilt yapısının durumuna bağlı olarak bu çatlaklar kalıcı olabilmektedir. Ergenlik döneminde çatlak yaşayan kişilerin büyük çoğunluğu hamilelik döneminde de çatlaklarla uğraşır. Hamilelikte aşırı kilo alma, bebeğin büyüklüğü ve ikiz çocuk gibi durumlar çatlak oluşumu riskini arttırmaktadır.

 

Hamilelikte çatlakları önlemek için cildin düzenli olarak nemlendirilmesi önemlidir. Gün içinde yeterli miktarda su içmek ve nemlendirici krem kullanmak çatlaklar için yapabileceğiniz en etkili çözümdür. E vitamini, B6, çinko ve magnezyum yeterli miktarda alınmadıysa çatlak oluşumu riski artar.

 

Hamilelikte Çatlak Önleme

Hamilelikte çatlak önleme işlevi bulunan kozmetik ürünler bulunmaktadır. Cildin elastikiyetini arttıran bu ürünler çatlak oluşumunu önlemektedir. Hamilelik çatlaklarını önlemede doğal yöntemlerden de faydalanabilirsiniz. Kakao yağı, çatlakların tedavisinde kullanılan doğal malzemelerden biridir. Nemlendirici özellikte bulunan kakao yağı düzenli olarak her gün cildin gerilen bölgelerine sürülmelidir.

 

Vücutta bulunan organlar gibi cildin de suya  ihtiyacı vardır. Bu nedenle cildinizi nemlendirmeyi aksatmayın ve günlük 2 litre su tüketin. Cildin elastikiyetini arttıran vitaminleri almaya gayret gösterin. C ve E vitaminleri barındıran besinler hamilelik çatlaklarının engellenmesinde etkilidir. Kan dolaşımını düzenleyen egzersiz ve masajlar hamilelik çatlaklarını önlemektedir. Jojoba yağı, kakao yağı yada rüşeym yağı ile masaj yapabilirsiniz.

 

Çatlak tedavisinde lazer tedavi yöntemi oldukça etkili sonuçlar vermektedir. Hamilelik çatlaklarla birlikte sivilce oluşumu da görülebilir Hamilelik Sivilceleri sayfamızda bu soruna çözüm bulabilirsiniz.

Yazar: Tarih: 2 Eylül 2015 - 11:44:39 Kategori: Çatlak Ve Selülit Tedavisi, Cilt Sorunları
İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Etiketler:
Etiketler:, ,