Cilt Bakımı Ve Güzellik
gunluk-makyaj-nasil-yapilir

Günlük makyaj uygulama teknikleri nelerdir?

 

Makyaj tercihlerinde çoğunlukla günlük makyaj yerine hafif makyaj tercih eden kadınlar, genelde sade görüntüden ve doğal tonlardan hoşlanmaktadırlar. Günlük makyaj uygulamasının da diğer makyaj türleri gibi belli başlı uygulanması gereken makyaj teknikleri bulunmaktadır.

 

gunluk-makyaj-ozellikleri

 

Günlük makyajın yapılacağı aşamalar nelerdir?

 

Cilt üzerine yapılan uygulama : Makyaj yapmaya başlarken, yüzünüze yapacağınız taban uygulama makyajınızın başlangıç noktasıdır ve buradaki başarınız ne derece iyi olursa, makyaj bittiğinde de görüntünüz o derece iyi olacaktır.

 

Cildinize herhangi bir uygulama yapmaya başlamadan önce, öncelikle cildinizi yıkayıp ardından bir tonik yardımıyla tüm yüzünüzü temizlemeniz gerekmektedir. Bunun üzerine nemlendirici bir krem sürmenizin ardından da yaptığınız bu bakımla cildiniz günlük makyaj uygulamasına hazır hale gelecektir. Ayrıca bu uygulama daha doğal bir görüntüye kavuşmanızı sağlayacaktır.

 

gunluk-makyaj-uygulamalari

 

Makyaja başladığınızda teninize çok yakın renkte doğal duracak bir fondöten seçimi yapanız gerekmektedir. Eğer ki bir de pürüzsüz ve kusursuz bir görüntü de elde etmek istiyorsanız fondötenin üzerine aydınlatıcı bir ürün kullanmanız önerilen yöntemler arasındadır.

 

Dudaklarınızın makyaj sonunda daha dolgun bir yapıda görünmesini istiyorsanız başlangıçta kullandığınız bu aydınlatıcıyı üst dudağınızın ortasına kullanmanız da size avantaj sağlamaktadır.

 

gunluk-dogal-makyaj

 

Gözlere yapılan uygulama : Abartısız doğal bir bakış görüntüsü çıkarmak adına, sadece kirpiklerinize fazla olmamak kaydıyla rimel uygulaması yapmanız uygundur. İsteğinize göre yine çok abartı şekilde sürülmemesi kaydıyla gözlerinizin üst kısmına ya da alt kısmın ucuna siyah göz kalemiyle belli belirsiz şeritler geçebilmeniz mümkündür.

 

Dudağa yapılan uygulama : Dudak makyajınızda ise o süreçlerde trend olan ruj renklerinden hafifçe kullanmak, hatta mümkünse nude renklerden tercih etmek günlük makyaj için daha olağan bir görüntü sağlamaktadır.

 

gunluk-makyajin-dogalligi

 

Günlük makyaj uygulaması

 

  • Cildinize bir tonikle temizlik bakımı yaptıktan sonra nemlendiricinizi de sürerek cildinizi makyaj yapmaya hazır hale getirin.

 

  • Cildinizde bir takım lekeler bulunuyorsa ve günlük makyajınızda da bu lekelerin görünmesini istemiyorsanız, bu makyaj tipi için özellikle alacağınız fondötenlerde lekelerinizin rengine en yakın renkteki fondöteni satın almanız gerekmektedir.

 

  • Fondöten uygulamanızı yaparken eğer cilt yapınız gereği alın bölgenizde, çene bölgenizde ya da burun bölgenizde yağlanma sorununuz varsa bu bölgelere diğer bölgelerden daha az fondöten uygulaması yapmanız uygundur.

 

kolay-gece-makyajinin-puf-noktalari

 

  • Gözlerinizin makyajınız gereği sade bir görüntüsünün olmasının yanında etkili olacak bakışlara da sahip olmak istiyorsanız, yüzünüze uyguladığınız fondötenin renginden en az iki ton daha açık pudra formundaki parlatıcılardan hem göz kapaklarınıza hem de göz çevrenize sürmeniz gerekmektedir. İstediğiniz etkili bakışları bu şekilde elde etmeniz mümkündür.

 

  • Göz kalemi uygulamasını ne kadar az tutarsanız o kadar uygundur. Hatta hiç siyah renk göz kalemi sürmeden sadece ten renginize yakın tonlardaki kalemleri ya da beyaz renk göz kalemini gözlerinizin içine sürmeniz yerinde bir hareket olacaktır.

 

gunluk-makyaj-uygulamalari

 

  • Bunların dışında sadece gözlerinizde dikkat çekmek istiyorsanız siyah kalemi çok az şekilde gözlerinizin altına sürüp elinizde yaydıktan sonra buğulu bakışlara sahip olabileceksiniz.

 

  • Rimel sürme aşamasına gelindiğinde, günlük makyajın mutlaka gerekli olan ürünlerinden bu ürünü normal şartlardan daha dikkatli kullanmanız gerekmektedir. Sürüş tekniği olarak rimeli kirpiklerinize uygularken, aşağıya doğru bakarak sürmeniz sağa sola bulaştırmadan doğru bir şekilde sürebilmenize yardımcı olacaktır. Ancak doğal bir görüntüye kavuşmak esas alındığından rimeli mümkün olduğunca az seviyelerde sürüp işlemi bitirmek gerekmektedir.

 

dogal-makyaj-uygulamasi

 

  • Allık sürme aşamasına geldiğinde mümkün mertebe açık renk şeftali tonları ya da çok açık pembe allıklar tercih edilmelidir. İşlemi elmacık kemiklerinizi belli etmek için yapıyorsanız allığı sürerken gülümseyip elmacık kemiklerinizin tam üzerine allık sürmeyi deneyebilirsiniz. Bunun dışında normal sürüş şekillerinizde allığı yukarıya doğru uzatarak değil kulağınıza doğru yatay bir çizgi şeklinde sürmeniz doğru olacaktır.

 

  • Son olarak da ruj sürülürken en doğal tonlar yani nude tonları tercih edilmelidir. Çok hafif bir renklendirme yaratmak istenirse de açık renk şeftali tonlar ve açık gül kurusu renginde pembe tonlarını da tercih etmek mümkündür.

Yazar: Tarih: 21 Ağustos 2016 - 2:20:23 Kategori: Makyaj, Makyaj Teknikleri
İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Etiketler:
Etiketler:, , , ,