Cilt Bakımı Ve Güzellik
Güneşten nasıl korunulur

Herkesin genç yaşlı demeden istedikleri tatili gerçekleştirebilmek için iple çekerek beklediği tatil dönemi yaz aylarıdır. Çıkılan tatillerde bir dönem sadece deniz, güneş, kum üçlemesiyle geçirilmekte; alınan keyfin yanında diğer öncelikler bir anlığına unutulmaktadır. Ancak güneşin nimetlerinden tatil adına yararlanırken, bünyemizin güneşin zararlı etmenlerine karşı önlem alınmadığında korunmasız kalacağı da göz önünde bulundurulmalıdır.

Güneş ışınlarına herhangi bir koruyucu faktör bulunmadan maruz kalındığında; cilt yapısında lekelenmeler, yoğun çillenme, derinin nemini kaybetmesi ve buruşması veya daha da tehlikeli sonuçlara yol açacak deri kanseri gibi durumlar söz konusu olabilmektedir. Hal böyle olunca, yaz mevsiminde herkesin kendini ve cildi koruma altına alması gerekliliğinden söz edilebilmektedir.

Güneş ışınlarından korunmak için neler yapılmalıdır?

  • Her şeyden önce, güneş ışınlarının çok yoğun olduğu 11:00-16:00 saatleri arasında asla güneşle direkt olarak etkileşim haline girilmemelidir. Eğer mecburi bir şekilde güneşe çıkılacaksa da; kıyafetler ona göre seçilmeli; mutlaka şapka ve gözlük kullanılmalıdır.
  • Kumsal vb. güneş ışınlarının direkt olarak alındığı mekanlarda oturulacaksa, mutlaka bir şemsiyenin altında oturulması gerekmekte; bedenimizi gölgelik bir alanda tutarak zararı minimum seviyeye indirmek gerekmektedir.
  • Güneşin zararlı ışınlarından koruyucu etkisi olan yüksek faktörlü güneş kremleri mutlaka kullanılmalıdır. Özellikle yüz bölgesine, boyun bölgesine, omuz bölgesine ve sırt bölgesine güneşten daha çabuk ve daha kötü etkilenebilme ihtimalleri bulunduğundan iki kat hassasiyet gösterilmeli ve bu bölgeler çok iyi korunmalıdır.
  • Bu ürünlerin kullanım aşamasında, güneşin altına çıkılacak saatlerden 30 dakika kadar öncesinde kremlerin uygulaması yapılmalıdır. Ayrıca gereğinden az ya da çok uygulama değil, kararınca ve doğru alanlara krem uygulaması yapılması kafidir.
  • Sürülen koruyucu kremler, denize ya da havuza girip çıktıktan sonra aktıkları için yeniden sürülmelidir. Bununla birlikte mümkün mertebe satın alınan koruyucuların suya dayanıklı olmasına özen gösterilmesi önerilmektedir.
  • Çocuklar söz konusu olduğunda, mutlaka onların yaşlarına uygun yüksek faktörlü güneş kremleri sürülmeli; bu kremlerin etkisi 1 saat sonrasında yoğun derecede azalacağından mutlaka kremleri güneşin altında kaldıkları müddetçe yenilenerek tekrar sürülmelidir. Eğer çocuk 3 yaştan daha küçükse mümkün mertebe güneşin altına çıkarılmamalı, çıkmak mecburiyetinde kalınırsa da en yüksek koruma faktörlü kremlerden kullanılmalıdır.
  • Güneşin altında cildimizi koruduğumuz kadar metabolizmamızı da korumaya özen göstermeli; şapkamızı kafamızdan hiç çıkarmamalı ve sıcaktan dolayı yoğun su kaybeden vücudumuza sıklıkla su içerek takviye yapmamız gerekmektedir. Eğer güneşe çıkacak kişinin gördüğü herhangi ciddi bir tedavi veya kullandığı önemli bir ilaç varsa da, güneşe çıkmadan önce tedavisini yürüttüğü doktoruna danışmalı ve güneşe çıkıp çıkamayacağı durum ve saatleri netleştirmelidir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Facebook Sayfamız
Google+ Sayfamız