Gül Suyu ile Yüz Temizleme

Geçmiş zamanlardan günümüze kadar gelen en doğal ve en faydalı cilt ürünlerinden biri gül suyudur. Saf ve doğal olarak elde edilmiş gül suyu, kimyasal içerikli cilt bakım ürünlerine nazaran çok daha faydalı olabilmekte ve cilt yapısındaki sorunları hiçbir katkı maddeli ürüne ihtiyaç duymadan doğanın bize sunduğu doğal bir bitki olarak ortadan kaldırabilmektedir.

Ciltteki yağlanma sorunu için de, sivilce ya da siyah nokta sorunu için de, nem eksikliği sorunu için de veya kuruluk sorunu için de gül suyu rahatlıkla problem çözme aşamasında kullanılabilmektedir.

Gül suyu ile hazırlanan 5 farklı cilt maskesi tarifi

 

1) Sivilceli ciltler için

Malzemeler:

Bir tatlı kaşığı miktarında zeytinyağo

Bir çay bardağı miktarında gül suyu

Bir çay bardağı miktarında pudra

Hazırlanışı :

Tüm malzemeler bir kabın içerisine toplanarak, iyice birbirine geçene dek karıştırılmalıdır. Ardından elde edilen karışım tüm yüz bölgesine uygulandıktan sonra 15 dakika boyunca cilt üzerinde bekletilmeli ve ardından ilk olarak ılık suyla sonrasında ise soğuk suyla iyice durulanmalıdır. Özellikle 10 gün boyunca her gün günde ikişer kez uygulanan bu maske sonrasında, sivilce probleminden kurtulabilmek oldukça kolay olmaktadır.

 

2) Yağlı ciltler için

Malzemeler:

Yeteri miktarda pamuk

Bir yemek kaşığı miktarında badem yağı

Bir çay bardağı miktarında gül suyu

Bir çay bardağının 1/4’ü oranında sirke

Hazırlanışı :

Cam malzemesinden yapılmış bir kasenin içerisine tüm malzemeler ilave edilerek iyice karıştırılır. Hazır olduktan sonra eldeki pamuklarla yavaşça cilde yedirilir. 15 dakika kadar beklettikten sonra ılık suyla yıkanması yeterlidir. Bu maskenin bir haftalık süreçte sadece bir gün yapılması önerilmektedir.

 

3) Pul pul dökülen cilt için

Malzemeler :

İki yemek kaşığı miktarında bal

İki yemek kaşığı miktarında süt

Bir çay kaşığı miktarında gül suyu

İki yemek kaşığı miktarında mısır nişastası

Hazırlanışı :

Bir kabın içerisine önce süt sonra diğer malzemeler ilave edilerek iyice karıştırılır. Cilde sürülen karışım, maske şeklinde 15 dakika boyunca cilt yapısında bekletilir. Süre dolduktan sonra ilk önce ılık suyla sonrasında ise soğuk suyla cilt yapısı temizlenir. Bu maske söz konusu olduğunda 14 günlük süreçte sadece 1 sefer yapılması önerilmektedir.

 

4) Kuru ciltler için

Malzemeler :

Bir çay bardağı miktarında kil

Bir çay bardağı miktarında gül suyu

Bir yemek kaşığı miktarında badem yağı

Bir yemek kaşığı miktarında gül yağı

Hazırlanışı :

Cam malzemesinden üretilmiş olan bir kabın içerisine sırayla gül suyunu, gül yağını ve badem yağını eklemek gerekmektedir. Son olarak da bu malzemelerin üzerine kil eklendikten sonra malzemeler etkili bir şekilde karıştırılır. Kuru yapıdaki cildin üzerine nazikçe sürülen maske sonrasında ılık su ile durulanmalıdır.

 

5) Parlak bir cilt için

Malzemeler :

Bir çay kaşığı miktarında gül suyu

İki yemek kaşığı miktarında süt

İki yemek kaşığı miktarında bal

İki yemek kaşığı miktarında mısır nişastası

Hazırlanışı :

Bir kap içerisine öncelikle süt eklendikten sonra, üzerine sırayla mısır nişastası, bal ve gül suyu eklenmelidir. Aynı kabın içerisinde toplanan malzemeler iyice karıştırılarak hazır hale getirilir ve sakince cilde sürülür. 15 dakika boyunca yüz yapısında bekletilen malzemenin ardından yine çoğu maske temizleme işleminde olduğu gibi önce ılık su ile sonrasında soğuk su ile cilt yapısının temizlenmesi yeterli olmaktadır.


Yorumlar
* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.

BENZER KONULAR

*

Copyright © 2004 - 2015.

Sitedeki içerikler, izinsiz farklı mecralarda kullanılamaz.
Cilt.Net üzerinde sunulan tarif ve yöntemler sadece bilgilendirme amaçlı olup kişisel ve doğal tarif ve yöntemlerdir, doktor tavsiyesi değildir. Cilt.Net yazılarında bahsedilen ilaçlar doktor kontrolü olmadan kullanıldığında ciddi sağlık sorunlarını beraberinde getirebilirler. Bu nedenle doktorunuza danışmadan ilaç kullanmayınız. Tariflerin, yöntemlerin ve ilaçların kullanımı kişilerin sorumluluğunda olup oluşabilecek sorunlardan Cilt.Net sorumlu değildir.


Cilt Bakımı - Saç Bakımı - Vücut Bakımı- Makyaj - Diyet - Güzellik Maskeleri ile Cilt Güzellik Rehberi.