Cilt Bakımı Ve Güzellik
sivilceler için gül suyu

Çok eski dönemlerden günümüze gelinen süreçte, cilt bakımı ve güzelliği için kullanılan doğal ürünlerden başlıcalarından biri gül suyudur. Hem sivilce problemlerini, hem siyah nokta problemlerini, hem de cildin yumuşaklık ve esneklik sorunlarını içeriğindeki doğallıkla halledebilen nadide ürünlerden biri gül suyu olarak kabul edilmiştir.

Günümüzde gül suyunu kadınların cilt bakımının yanında doğal bir makyaj temizleyici unsur olarak da kullandıkları görülmektedir. Ancak bu temizlik aşamasında kullanılacak gül suyunun yüzde yüz doğal gül suyu malzemesinden seçilerek alınmış olması gerekmektedir. Bu şekilde hem cildin temizliği hem de cildin bakımı aynı anda yapılmış olabilmektedir.

Ayrıca bu ürünün kullanımı aşamasında günümüzde özellikle buzdolabında saklanarak kullanılması önerilen faydalı davranışlar arasındadır. Soğuk bir şekilde cilde uygulanabilen gül suyu sayesinde yüz bölgemizdeki kan dolaşımı da hızlandırılmış olup daha nemli ve daha canlı bir görüntüye kavuşmamız mümkün olmaktadır.

Anlatılan faydalarının ışığında gül suyu, yüz temizleme konusunda en faydalı ürünlerden biri olarak yer almakta; bu faydasının yanında tıkanmış gözenekleri açabilmesiyle, ciltteki yaraları ve sivilce vb. problemleri geçirmesiyle ve de cilt kuruluğunun önüne geçmesiyle de oldukça tercih edilmektedir.

Gül suyu maskesi nasıl yapılır?

Sivilceli ciltlere gül suyu maskesi :

Malzemeler :

Yarım su bardağı miktarında pudra

Yarım su bardağı gül suyu

Bir tatlı kaşığı miktarında zeytinyağı

Hazırlanışı:

Tüm malzeme bir kabın içerisinde hızlıca karıştırıldıktan sonra, ortaya çıkartılan malzeme yavaşça masaj yaparak yüze uygulanır. 15 dakika kadar ciltte bekletilen maske, sonrasında ılık su kullanılarak durulanmalıdır. Bu maskeden olumlu bir sonuç almanız için 10 günde 1 tekrarlanarak yapılması gerekmektedir.

Yağlı ciltler için gül suyu maskesi :

Malzemeler :

Bir yemek kaşığı miktarında badem yağı

Yarım su bardağı miktarında gül suyu

İki yemek kaşığı miktarında sirke

Hazırlanışı :

Tüm malzemeler iyice karıştırıldıktan sonra dikkatlice yüze sürülerek, 15 dakikalık bir beklemenin ardından ılık su ile durulanmalıdır.

Kuru ciltler için gül suyu maskesi :

Malzemeler :

Yarım su bardağı miktarında gül suyu

Bir yemek kaşığı miktarında badem yağı

Bir yemek kaşığı miktarında gül yağı

Yarım su bardağı miktarında kil

Hazırlanışı:

Tüm malzemeler bir kabın içerisinde iyice kıvam alana kadar karıştırıldıktan sonra, cilde masaj yaparak sürülmelidir. 15 dakika kadar yüz bölgesinde bekletilen bu malzeme, bu bekleme esnasında da yüze tülbent örtülerek bekletilmelidir. Süre dolduktan sonra da bol miktarda ılık su ile durulanmalıdır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Facebook Sayfamız
Google+ Sayfamız