Cilt Bakımı Ve Güzellik
Greyfurt maskesi

Kış aylarında vücuda C vitamini depolamak ve sağlıklı ürünler tüketmek adına en çok beslenilen ürünlerden biri greyfurttur. Bir tür turunçgil olan bu meyvenin içeriğinde yüksek oranda C vitamini ve cilt sağlığının da yanından genel olarak metabolik sağlık getirici bir içerik olan “bioflavonaoidler” bulunmaktadır. Cilt sağlığı ve güzelliği için tercih edilebilecek bir ürün de olan greyfurt; cildin nemliliğini, pürüzsüzlüğünü ve kırışıksızlığını sağlayabilmektedir.

Bunun dışında greyfurttun içerisinde bulunan potasyum minerali, cilt yapısında  bulunan kırışıklıkların ve lekelerin giderilmesinde, cildin güneşin zararlı ışınlarından korunmasında da oldukça faydalıdır.

Greyfurttan yapılacak 5 faydalı cilt maskesi

1) Ölü derileri temizleyici greyfurt maskesi 

Malzemeler :

Bir kase miktarında şeker

Yarım miktardaki greyfurt

Üç çorba kaşığı miktarındaki üzüm çekirdeği yağı

Hazırlanışı :

Tüm malzemeleri bir kabın içerisinde birbirine karıştırdıktan sonra, bir yüz fırçası kullanarak tüm yüzünüze yavaşça uygulayabilmeniz mümkündür. Bu maskenin bir güzelliği de sadece yüz sorunlarına uygulanacak bir maske olması değil, tüm vücudunuzda cilt yapınıza uygulayabileceğiniz bir maske olmasıdır.

 

2) Sivilceleri yok edici greyfurt maskesi 

Malzemeler :

Yarım kase miktarında doğal yapılmış yoğurt

Yarım kesilmiş greyfurt

Hazırlanışı :

İlk olarak malzemeler yoğurt kabının içerisinde iyice ezilerek birbirine karıştırıldıktan sonra, temiz haldeki yüz yapısına derinlemesine uygulanır ve on dakika boyunca maske yüzde bekletilir. Süre dolduktan sonra ılık haldeki su ile ovalanarak temizlenen yüze maskeden sonra bir de nemlendirici sürülmesi önerilmektedir.

 

3) Yağlı ciltler için greyfurt maskesi

Malzemeler :

Bir çorba kaşığı miktarında bal

Yarım kase miktarında iri taneleri olan mısır unu

Yarım miktardaki greyfurt

Hazırlanışı :

Tüm malzemeleri bir kabın içerisinde iyice karıştırdıktan sonra, maske on dakika kadar yüz yapısında bekletilmeli ve ardından ılık su ile bol bol yıkanarak durulanmalıdır.

 

4) Kırışıklık engelleyici greyfurt maskesi

Malzemeler :

Bir çorba kaşığı miktarında taze sıkılmış greyfurt suyu

Bir kahve kaşığı miktarında ekşi krema

Bir kahve kaşığı miktarında pirinç unu

Bir kahve kaşığı miktarında taze sıkılmış havuç suyu

Hazırlanışı :

Tüm malzemeler bir kap içerisine boşaltıldıktan sonra, kremsi kıvama gelene kadar birbirine karıştırılmalıdır. Hazır olan malzeme tüm yüze uygulanarak yarım saat boyunca cilt üzerinde bekletilmeli ve ardından bol ılık su ile durulanmalıdır. Maskenin kırışıklıklara iki ya da üç kullanımdan sonra ne kadar iyi geldiği gözle görülecek seviyede anlaşılmaktadır.

 

5) Cilt yumuşatıcı greyfurt maskesi

Malzemeler :

İki yemek kaşığı miktarında kayısı yağı

Bir su bardağı miktarında şeker

Bir tam greyfurt

Hazırlanışı :

Öncelikle greyfurtu ikiye bölerek iç kısımlarını çıkartmanız ve bu kısımları mutfak robotundan geçirmeniz gerekmektedir. Cıvıklaşan greyfurtu bir kaba alarak üzerine elinizdeki kayısı yağını da ilave ederek karıştırmanız ve iyice karışan malzemeyi nazikçe yüzünüze uygulayıp on beş dakika kadar cildinizde bekletmeniz yeterli olacaktır. Son olarak da yüzünüzü ılık su ile yıkamanız önerilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Facebook Sayfamız
Google+ Sayfamız