Cilt Bakımı Ve Güzellik
goz-alti-morluklari

Gözaltı Morluklarına Lazer Tedavisi

 

Gözaltı morlukları birçok kişi için ciddi bir problem halini almıştır. Gözaltı morluğu kişilerde yorgun, uykusuz, depresif bir görünüme sebep olabilmektedir. Bu görünümü ortadan kaldırabilmek için hücre yenileyici kremler ve kapatıcı kozmetik ürünleriyle geçici sonuçlar elde edilebilse bile devamlı kamufle etmeye çalışmak yorucu olabilmektedir.

 

Gözaltı morlukları neden oluşur?

Gözaltı morlukları genetik faktörlerden, gözaltı cildinin koyu renkli olması, kan damarlarının cilt yüzeyine yakın olması, yağ torbalanması, kan toplanmasından olabilir. Çevresel faktörler bu morlukların oluşum sürecini hızlandırabiliyor. Çevresel faktörlerin başında kansızlık gelip, kansızlık cildin rengini soluklaştırırken gözaltındaki damarların belirginleşmesini sebep olur. Kötü beslenme sonucunda da vücut ihtiyacı olan besinlere ulaşamadığından morluklar da belirginleşme olabilir. Sigara kullanan kişilerde de kandaki oksijen miktarının azalmasına bağlı olarak morluklar daha çok görülebilmektedir

 

Gözaltı morlukları ve torbalarının tedavisinde kullanılan başlıca yöntemler;

Cildin durumuna göre, lazer, peeling, radyo frekans ve ya dolgu uygulaması gibi alternatif tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Ancak gözaltı morluğunun tedavisinin temelini lazer tedavisi oluşturur.

 

Gözaltı morluğunu gideren kremler

Gözaltı morluklarını hafifletebilecek olan bu kremler içeriklerinde bulunan maddelerle damarları büzerler ve renklenmeyi azaltırlar.

 

Kimyasal peeling

Gözaltı morlukları tedavisinde uygulanabilecek yöntemler arasında bir seçenektir.Bu yöntemle kimyasal peelinglerin renk düzeltici ve cilt yenileyici etkisiyle gözaltı morlukları geçirilebilir.

 

Dolgu tedavisi

Gözaltında bulunan derinin inceliği ve yağ dokusu kaybı nedeniyle gözaltında morluklar oluşur

Bu morluklarda hyaluronik asit dolgusu ya da kişinin kendi yağından yağ dolgusu  faydalı olabilir.

 

 Cerrahi Tedaviler

Gözaltında torbalanma ya da sarkma durumunda cerrahi mücadeleye ihtiyaç duyulabilir.

 

Lazer tedavisi

Lazer tedavisinde kullanılan birkaç lazer çeşidi bulunmaktadır bunlar Q-switched Nd-yag, pulsed dye lazer, fraksiyonel lazerler, erbium lazer ve karbondioksit lazerlerdir. Bu lazer yöntemleriyle lekeleri ve damarlanmayı azaltıp, derinin kolajenini arttırarak gözaltı morlukları tedavisinde sonuçta gidilmektedir.

 

  • CO2 fraksiyonel lazerle cildin yenilenmesini sağlanır böylelikle cildin rengi açılır
  • ND yag Q-switch cilt tonunu açar ve beraberinde cilt altındaki damar ağını azaltır
  • Karbon peeling ciltteki melanin hücre sayısı azaltılarak cilt rengi açılır

 

Kesin tedavi için kaç seans uygulamak gerekiyor?

Uygulanan yöntemlere göre seanslar değişmektedir.Genellikle 1-2 haftalık seanslarla 7 seans uygulamayla istenilen sonuca ulaşılabilmektedir.Uygulama sonrasında günlük hayatından alıkoyacak hiçbir durum olmaz kişi aynı gün normal aktivitelerine ve işine dönebilir.Duş almasında bir sakınca yoktur

 

Gözaltı Morluklarına Evde Hangi Önlemler Alınmalıdır?

  • Uyku saatleri düzenli olmalı,
  • Sağlıklı ve kontrollü beslenilmeli,
  •  Güneş koruyucu kremler yaz ve kış mutlaka kullanılmalı,
  • Televizyon ve bilgisayarın başında kontrollü zaman geçirilmeli,
  • Gözleri gün içinde dinlendirilmeli,
  • Soğuk kompresi uygulanmalı,
  •  Yüksek yastık kullanılmalı,

 

Gözaltı morluklarına evde yapılabilecek bitkisel tedavi;

 

C vitaminin antioksidan etkisi mevcuttur.Bu etkisi sayesinde kılcal damarları kuvvetlendirerek gözaltı morluklarını tedavi eder

 

Çay, salatalık, patates gibi besinleri dilimleyerek yüze yapılacak uygulamanın da morlukları hafifletmeye etkisi vardır.Uygulama yaparken malzemelerin taze ve soğuk olmasına dikkat edilmelidir.

Yazar: Tarih: 27 Mayıs 2016 - 12:28:24 Kategori: Estetik Ve Lazer İşlemler
İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Etiketler:
Etiketler:, , ,