Cilt Bakımı Ve Güzellik
goz-cevresi-kirisikliklari-icin-dogal-yontemler

Göz çevresi bakımı için doğal yöntemler

 

Her kadının estetiksek görüntü olarak rahatsızlık hissettiği an, en acele şekilde çözüm yolu arayışlarına giriştiği doğal ürün piyasasında göz altı kırışıklıkları için doğal maske, göz çevresi kırışıklıkları için doğal maske, göz çevresi kırışıklıkları için doğal yağlar ve göz çevresi kırışıklıkları için doğal krem gibi pek çok ürünü de beraberinde getirmiştir.

 

goz-cevresi-kirisikliklari-icin-dogal-yontemler

 

Göz altı kırışıklıkları ve göz çevresi kırışıklıkları genel olarak göz çevresinde bulunan kaslarımızın, yaptığımız mimikler vasıtasıyla çok sık kasılıp gevşemesiyle birlikte yaşımız ilerledikçe gittikçe belirginleşerek bazı bireyler açısından görüntülerinde rahatsız edici bir estetik açı yaratmaktadır.

 

Biyolojik olan bu tip kırışıkların oluşumu ise, göz bölgemizde bulunan kasların üzerinde bulunan etlerin kasların hareketleri doğrultusunda bir süre sonra kırışmaya başlamasından kaynaklıdır.

 

goz-cevresi-kirisikliklari

 

Tabi kırışıklıkların derinleşmesi ve görüntü olarak iyice göze çarpacak hale gelmesi, bireylerin gittikçe yaşlanmaları sonucunda gerçekleşmektedir çünkü yaş ilerledikçe vücut biyolojik olarak cilt yapısını eskisi kadar hızlı ve etkili bir şekilde tedavi edemeyecek noktaya gelmektedir.

 

Göz çevresindeki kırışıklıkların ve göz altı kırışıklıklarının oluşumundaki diğer nedenler de yıllar boyunca dikkatsizce uzun saatlerde güneşin altında kalma ve bu durum esnasında koruyucu krem ya da gözlük kullanmamak, aileden gelen genetik sebepler, sıklıkla alkol tüketimi ya sıklıkla sigara tüketimidir.

 

goz-alti-kirisikliklari

 

Sayılan bu nedenler zaten normal şartlarda da daha erken yaşlarda yaşlanmaya sebep olduğundan bu tip kırışıklıklardan korunmanın ilk yolu bu saydığımız sebeplerden uzak durmak ve yapılması gerekenlere özen göstermektir.

Bununla birlikte piyasada göz çevresi kırışıklıkları için doğal bakım çeşitleri, göz altı kırışıklıkları için doğal çözümler, hatta göz altı morlukları için doğal yöntemlerin anlatıldığı pek çok site ve blog bulunmaktadır.

 

goz-cevresi-kirisikliklari-icin-yapilacaklar

 

Halk arasında da kadınların birbirleriyle kendilerinde faydalarını görüp paylaştıkları göz çevresi kırışıklıkları için bitkisel çözümlere de sık sık rastlanmaktadır.

 

Konuyla alakalı alternatif tıp dünyasından pek çok isim de göz çevresi kırışıklığı için doğal yöntemler alanında pek çok tarif ortaya çıkarmış; örneğin Suna Dumankaya göz çevresi kırışıklıkları adına doğal malzemelerden yapılacak kırışık önleyici tarifler ortaya koymuştur.

 

kirisiksiz-bir-goz-cevresi-icin-oneriler

 

Yani konunun özüne gelecek olursak, kadınların ya da bu kırışıklıklarından rahatsız olan erkeklerin mutlaka göz çevresi kırışıklıkları için en iyi kremi bulup satın alma zorunlulukları yoktur.

 

Yazımızın başından beri anlattığımız üzere göz çevresindeki kırışıklıklar için doğal yöntemlerle tedavi için pek çok yöntem bulunmakta ve eğer bu tariflerde yer alan malzemelere alerjiniz yoksa gönül rahatlığıyla kullanarak istediğiniz kırışıksız görünüme kavuşma imkanınız bulunmaktadır.

 

goz-altindaki-kirisikliklarin-tedavisi

 

Göz çevresi kırışıklıkları için kesin çözüm

Göz çevresinde ve göz altlarında yer alan kırışık görünümlerini engelleyerek daha canlı ve estetik bir görüntüye sahip olmak adına uygulanabilecek en doğal ve basit tariflerden bir kısmı şu şekildedir;

 

goz-cevresi-kirisikliklari

 

  • Havuçlu göz maskesi : Havucun içeriğinde bol miktarda yer alan A vitamini, ciltte yeni hücrelerin üretilmesini ve kırışıklık oluşumuna karşı cildin korunması görevini üstlenmiştir. Bunun yanında antioksidan etkisi de bulunan havucun, cildin erken yaşlanmasına sebep olan “oksidatif stres” adı verilen stres biçiminden uzak durulmasına yardımcı olduğu söylenmektedir.

 

goz-altinda-olusan-kirisikliklar

 

  • Havuç maskesi hazırlanırken iki adet küçük boy havucun dış kısımları soyulduktan sonra, katı meyve sıkacağında suyu çıkartılarak bu suya bir çay kaşığı miktarında da badem yağı eklenmelidir. Hazırladığını karışımı iki saat boyunca buzdolabında bekleterek en sonunda göz çevrenizin yan ve alt kısımlarına sürüp 30 dakika beklenmelidir. Soğuk suyla durulamanız gereken bu maskeyi haftada üç ya da dört kez uygulamanız uygundur.

 

gozlerdeki-kirisikliklar

 

  • Lahanalı göz maskesi : Lahananın içeriğinde bulunan C vitamini sayesinde erken yaşta oluşan kırışıklıkların önüne geçilebilmektedir. Öte yandan ciltteki kan dolaşımını da hızlandıran lahana, göz çevresindeki alana daha fazla oksijen gitmesini sağlayarak buradaki hücrelerin de daha sık yenilenmesine yardımcı olmaktadır.

 

  • Maskeyi hazırlamak için öncelikle üç adet lahana yaprağını yıkayıp meyve sıkacağında suyunu çıkardıktan sonra, bir çay kaşığı miktarındaki balla bu ürünü iyice karıştırarak göz çevrenize sürün. Malzemeyi yirmi dakika kadar yüzünüzde beklettikten sonra soğuk suyla durulayabilirsiniz.

 

goz-cevresindeki-kirismalara-cozum

 

  • Muzla yapılan göz maskesi : Muzun içerisinde bol miktarda bulunan A ve C vitaminleri, yaşlanma karşıtı etki göstererek cildin yenilenmesini sağlayarak oluşan kırışıklıkların da görünümünü azaltmaktadır. Bunun için bir büyük boy muzu püre haline getirdikten sonra iki çay kaşığı miktarındaki gül suyuyla karıştırmanız ve ortaya çıkardığınız karışımı göz çevrenize sürmeniz gerekmektedir. Yarım saat bekledikten sonra ılık suyla yıkamanız yeterli olacaktır.

 

goz-crvresi-icin-dogal-tedavi

 

  • Çikolatalı göz maskesi : Bir çay kaşığı miktarındaki şeftali yağını, bir çay kaşığı miktarındaki kakao tozunu ve bir kaç damla miktarındaki E vitaminini bir kabın içerisinde karıştırdıktan sonra öncelikle makyaj pamuklarından yardım alarak (bu pamukları öncelikle hafifçe ıslatarak nemli hale getirmeniz gerekmektedir) bu pamukları göz altınızda iyice soğuyana kadar bekletmeniz gerekmektedir.

 

  • Daha sonrasında karışımı fırça yardımıyla göz altlarınıza iyice yaymanız ve yirmi dakika boyunca beklemeniz önerilir. Son olarak da soğuk suyla yıkamanız yeterlidir.

Yazar: Tarih: 2 Kasım 2016 - 1:14:23 Kategori: Cilt Bakımı
İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Etiketler:
Etiketler:, , , ,