Cilt Bakımı Ve Güzellik
goz-alti-morlukları

Gözaltı morluklarına, hangi bitkiler iyi gelir?

 

 

Gözaltı morlukları; yorgunluk, uykusuzluk, alerjik durumlar, hastalıklar, düzensiz beslenme ve genetik faktörler gibi nedenlerle oluşabileceği gibi sigara içiminin vücutta yarattığı tahribattan da kaynaklanabilen ve uzun vadede kişilerde rahatsızlık oluşturan bir durumdur.

 

Bu rahatsız edici durumdan kurtulmak için uygulanabilecek birçok bitkisel yöntem bulunmaktadır. Fakat hangi yöntemleri deneyeceğimize karar vermeden önce morlukların sebebinin bulunup bu sebeplerin ortadan kaldırılması gerekmektedir. Aksi durumda düzelmeler kısmi ve geçici olacaktır. Gözaltı morarmalarının nedenini öğrenmek için öncelikle bir cilt uzmanından yardım alarak morarmanın nedenini tespit etmek tedavide yardımcı olacaktır. Nedenlerin birçoğunun ortadan kaldırılması kolay olduğu gibi eğer morarma nedeni genetikse, yani ailede kalıtımsal olan bir gözaltı morarmasıysa tedavi daha zor olacaktır.

 

Nedenleri ortadan kaldırmak için; İlk olarak uykusuzluktan uzak durulmalıdır. Daha erken ve düzenli olarak aynı saatte uyumaya başlamak bu konuda önemli bir adım olacaktır. Herkesin biyolojik saati ve uykuya ihtiyacı aynı değildir elbette fakat düzenli uykunun birçok faydası olduğu gibi bu konuda da faydası büyüktür.

 

Bir diğer yöntem gözlerin uzun süre yorulmasını engellemek. Eğer bilgisayar karşısında çalışıyorsanız gözleri dinlendirmeden uzun süre ekrana bakmaktan kaçınmak gerekmektedir. Bunun için ise en uygun düzenleme 5 dakika çalışıp 1 dakika gözleri dinlendirmek olacaktır.

 

Beslenme düzensizliğinden kaynaklanan morarmalar da ise her besin öğesinden düzenli ve yeterli miktarda tüketilmesi tedavi sürecini kolaylaştıracaktır.

 

 

Göz Altı Morarmalarının Bitkisel Tedavisi

 

Gözaltı morarmalarının nedenlerinden bahsettiğimize göre şimdi de gelelim birçoğumuzun evinde bulunan bitkilerle yapabileceğimiz tedavilere.

 

Bitkilerle yapılacak tedavi bu konuda bizlere büyük ölçüde yardımcı olacaktır. Göz çevresinin yüzün diğer bölümlerinden farklı olduğunu; yüzün diğer bölümlerindeki deri 3 katken göz çevresindeki derinin iki kat olmasından ve göze yakınlıktan da kaynaklı olarak çok daha dikkatli olunması gerektiğini unutmamalıyız. Bu etkenleri de göz önünde bulundurarak bitkilerden yardım almak çok daha pratik ve güvenilir olacaktır.

 

 

Şimdi bu bitkilerden ve kullanılma şekillerinden bahsedelim;

 

 

Papatya çayı ve çiğ patatesle tedavi

 

Bu yöntemde ilk olarak küçük boy bir patatesi çiğ olarak püre kıvamına gelene kadar rendelemeliyiz. Püre kıvamına gelen patatesi göz çevresine sürüp bir saat bekletmeliyiz. Bu sırada bir tutam papatyayı sıcak suda demlemeliyiz. Bir saatin sonunda göz çevresini demlediğimiz ve soğuttuğumuz papatya çayıyla ardı ardına birkaç kez yıkamalıyız. Bu yöntem içeriğinde bol miktarda nişasta bulunan patates sayesinde göz çevresinin rengini açacak ve ardından uygulanan papatya çayı ile de göz çevresinin yatışmasını sağlayacaktır.

 

 

Tatlı Badem yağı ile tedavi

 

Kullanabileceğimiz bir diğer bitkisel yöntem de tatlı badem yağı uygulamasıdır. İçeriğindeki E, K vitaminleri ve yağ asitleri ile tatlı badem yağı hem göz çevresini nemlendirip yumuşatırken bir yandan da hassas göz çevresini güçlendirecektir. Temizlenmiş parmak uçları ile sabah akşam göz çevresine küçük dokunuşlarla masaj yapılmalıdır. Düzenli kullanım tedavinin hızını ve etkisini artıracaktır.

 

 

Ebe gümeciyle uygulanacak tedavi

 

Bu yöntemin uygulanmasında iki farklı karışım vardır. Birinde ebegümeci ile çiğ süt, diğerinde ise ebegümeci ile elma suyu kullanılmaktadır. Her iki yöntemde de bir tutam ebe gümecinin iyice ezilmesi gerekmektedir. Ezilen ebe gümecinin çiğ süt veya elma suyu ile sulandırılıp gazlı bez arasına konularak ya da direk olarak kullanılarak göz çevresine uygulanması ve 15-20 dakika arasında bekletilmesi gerekmektedir.  Bu yöntemin bir ay boyunca düzenli olarak uygulanılması gerekmektedir.

 

 

 

Nar çekirdeği yağı ile tedavi

 

Bu yöntemde nar çekirdeğinin yağı soğuk kompres yöntemiyle çıkarılmalıdır. Soğuk pres nar çekirdeği yağı içeriğindeki yüksek miktarda östrojen hormonu ile göz çevresine bakım yaparak morarmaların tedavisini sağlayacaktır. Yağ akşam yatmadan birkaç saat önce sürülmeli ve yatarken de silinmemelidir. Uygulama 2. haftadan itibaren yavaş yavaş etkisini gösterecektir.

 

 

 

Buğday yağı, zeytinyağı ve patates suyu karışımı tedavisi

 

 

Bu yöntemde 1 çay kaşığı buğday yağı, 1 çay kaşığı zeytinyağı ve 2 çay kaşığı patates suyunu bir cam kâsede iyice karıştırıp göz çevresinde morluk olan bölgeye temizlenmiş parmak uçlarıyla küçük dokunuşlarla sürüp yedirin. Karışımı 2-3 dakika sonra nemlendirilmiş pamukla cildi zorlamadan silin. Uygulamayı günde bir kez akşamları uygulamanız yeterli olacaktır. Birkaç kullanım sonunda göz çevrenizin renginin açıldığını ve rahatladığını fark edeceksiniz.

 

 

Tüm uygulamalara ek olarak ellerimizin temiz olduğu her zaman göz çevremize parmak uçlarımızla hafif dokunuşlar şeklinde masaj yapmamız da bölgede kan akışını hızlandırarak morarmaların hafiflemesine yardımcı olacaktır.

Yazar: Tarih: 1 Temmuz 2016 - 5:01:43 Kategori: Göz-Dudak Bakımı
İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Etiketler:
Etiketler:, , , ,