Cilt Bakımı Ve Güzellik
Göz altı morluğundan kurtulma

GÖZ ALTI MORLUKLARI

Günümüz kent yaşamanın olumsuz koşulları, sağlık açısından farklı sorunlara neden oluyor. Özellikle beslenme düzeninin değişmesi, fastfood kültürü ve gün boyu kirli havaya maruz kalmanın yanında yeterli uyku uyuyamama gibi nedenler, göz altı morluklarına yol açabiliyor. Bu şekildeki estetik sorunlarının çözümü için de çeşitli kozmetik ve bitkisel ürünler bulunuyor.

 

Göz altlarında meydana gelen bu renk değişimleri, kişiyi çok daha yaşlı gösterebilir. Hem erkek hem de kadınlar için çok büyük bir sorun olan bu morluklar, geçici olarak kapatıcı makyaj ürünleriyle gizlenebilir. Ancak bunlar, adından da anlaşılacağı gibi sadece geçici çözümler getirmektedir. Ayrıca, uzun süreli kullanım durumunda bölgede istenmeyen bir görüntüye neden olabilirler. Göz altlarında oluşan morluklarla etkin mücadele bitkisel bakımlarla da gerçekleştirilir.

 

Papatya Çayı İle Gözlerinizi Dinlendirin

Göz altındaki bu morluklarda mücadele etmenin yöntemlerinden biri papatya çayıdır. Özellikle sıcak suda kaynatılan papatya çayları bir miktar soğuduktan sonra göz kapaklarına ve gözaltına yerleştirilir. Yarım saat boyunca bu şekilde beklendikten sonra gözle görülür bir iyileşme sağlanabilir.

 

Çiğ Patates Kullanabilirsiniz

Bir başka uygulama da çiğ patatestir. Haşlanan patatesler soğuduktan sonra bir miktar ceviz yağı ile birlikte püre haline getirilir ve morlukların bölgeye sürülür. Bu pürenin 40 dakika kadar göz altlarında beklemesi gerekir. Patatesin gözdeki tedavi etkisi uzun zamandır bilinmektedir.

 

Göz altı morlukları tedavisi için tıklayın.

 

Bu yöntemler ev ortamında yapılır. Ancak herksin bu yeterli zamanı olmayabilir. Böyle durumlarda kozmetik ürünler de kullanabilir ancak bu ürünlerin kaliteli olanları tercih edilmelidir. Kozmetik ürünler, göz çevresini nemlendirir, kan akışını düzenler ve bu şekilde gözaltı morluklarının tedavi edilmesini sağlar.

 

Uyku Düzenine Dikkat!

Tüm bitkisel ve kozmetik tedavinin yanında ancak her şeyden önce iyi bir uyku düzeninin olması tavsiye edilmektedir. Ayrıca cilde zarar veren maddelerden uzak durmak, etkili yollardan biridir. Vitamin açısından zengin bir beslenme şekli de sorunun oluşmasını engeller.

 

Göz Bakımı Maskesi

 • 1 çay kaşığı arı sütü
 • 2 damla kayısı yağı
 • 2 damla limon suyu
 • 1 ampul E vitamini
 • 2 damla badem yağı

Malzemelerin tümünü karıştırıp akşamları göz çevresine masaj yaparak uygulayın. 15 dakika bekledikten sonra nemli bir pamuk ile cildinizi temizleyin. Kış aylarında haftada 2 kere, yaz aylarında ise ayda 2 kere uygulanabilir.

 

Morluk ve Şişlikler İçin Maske

 • 2 çay kaşığı patates suyu
 • 1 çay kaşığı buğday yağı
 • 2 çay kaşığı zeytinyağı

Malzemelerin tümünü karıştırın ve göz altı bölgesine sürün. 5 dakika sonra ılık su ile ıslattığınız pamukla cildinizi temizleyin.

 

Morluklar İçin Maske

 • Yarım elma
 • 1 çay kaşığı zeytinyağı

Elmayı kabuğu ile birlikte rendeleyin ve zeytinyağını ilave edin. Karışımı lapa kıvamına getirip gözaltı bölgesine sürün ve 10 dakika bekledikten sonra ılık su kullanarak durulayın. Haftada 3 kez tekrarlanabilir.

 

Kırışıklık ve Torbalar İçin Maske

 • 2 tatlı kaşığı yoğurt suyu
 • 2 çay kaşığı limon suyu
 • Çeyrek kivi

Kivinin kabuğunu soyun ve 4 eşit dilime bölüp 1 dilimini ezip içine diğer malzemeleri de karıştırın. Akşamları cildinize bu karışımı ince bir tabaka halinde uygulayın ve 5 dakika bekledikten sonra soğuk su ile temizlenin.

Yazar: Tarih: 26 Ağustos 2015 - 9:50:01 Kategori: Göz-Dudak Bakımı, Vücut Bakımı
İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Etiketler:
Etiketler:, , ,