Cilt Bakımı Ve Güzellik
goz-alti-morluklari-neden-olur

Göz altı morlukları nasıl giderilebilir?

 

Toplumda yakın tarihlerde bireyler arasında daha sık rastlanan bir problem haline gelen durumlardan bir tanesi göz altı morluklarıdır. Genel bilinen inanışa göre göz altı morlukları kişilerin uzun saatler boyunca uykusuz kaldıklarında ya da uzun süreler boyunca vücutlarını dinlendirmeden yorulduklarında meydana gelen oluşumlardır.

 

Günlük yaşantımızda tanıdığımız ya da tanımadığımız bireylerin yüzlerine baktığımızda karşılaştığımız morluklar bizim aklımızda direkt olarak bu bireyin yorgunluk problemi olduğu veya uykusuzluk problemi olduğu ibaresi belirmektedir. Çünkü normal şartlarda önceki görüntüsünü bildiğimiz ve göz altında böyle bir morarma sorunu olmadığına emin olduğumuz kişilerin bu tip problemlerinin oluşmasında en bilindik sebepleri düşünmemiz gayet normaldir.

 

goz-alti-morlugu

 

Çoğu bireyin göz altlarında yorgunluktan oluştuğunu ya da uykusuz kaldığı için böyle bir görüntü olduğunu düşündüğü göz altı morlukları, aslında çok başka durumların da habercisi olabilmektedirler. En basit olarak kalıtsallıktan bahsedebilmek mümkündür. Yani, göz yapısının ailede göz altı morluklarına sahip olan bireylerden genetik olarak aktarılmasıyla herhangi bir sebep olmamasına rağmen göz altlarının rengi mor olabilmektedir. Ya da metabolizma yaşı ilerledikçe morluklar ister istemez oluşmaya başlayabilir.

 

Göz altı morluklarının sayılabilecek daha pek çok sebebi olmasına karşın, çoğu göz altı morlukları sorunu için yapılabilecek pek çok tedavi yöntemi vardır. Çoğu müdahaleyle bu morluklar ya azaltılabilmekte ya da tamamen yok edilebilmektedir.

 

goz-altlari-morarma-sebepleri

 

Göz altı morlukları nedenleri nelerdir?

 

Vitamin eksikliği / Yetersiz beslenme durumu : Yetersiz beslenme durumlarından kaynaklanan C vitamini, E vitamini, B vitamini ve K vitamini eksiklikleri, vücutta ciddi anlamda zararları bulunan ve bu zararlarından birinin de göz altında morluk yarattığı durumdur. Bünyemizin gerek duyduğu miktarda beslenme işlemini gerçekleştirmezsek kısa bir süre içerisinde böbrek üstü bezlerimiz çalışamamaktadır. Bu çalışamama problemi doğrultusunda bir yandan da alkol, kahve ve şekerli besinlerin kullanımı artarsa vücutta ciddi anlamda şişmeler başlar ve bu etkiler doğrudan göz altlarında da hissederek morlukların renginde koyulaşmalar meydana gelmektedir.

 

Alerji durumu : Koyu halkaların ortaya çıkışında bir sebep de alerji durumlarıdır. En çok kozmetik alerjileri, ev /iş ortamında vücudun tepki gösterdiği alerjiler ve yiyecek alerjileri bu tip alerjileri oluşturacak durumlardır. Vücudunuzda bu tip alerjiler meydana geldiğinde damarlar genişlemeye başlar ve böylelikle morlukların görüntüsü daha da belirginleşmektedir.

 

goz-alti-morluklari

 

Güneş ışınlarına maruz kalma : Güneş ışınlarının altında çok fazla vakit geçirmek, göz altlarında bulunan melanin seviyesinin artmasına neden olmaktadır. Melanin seviyesi de göz altı bölgesinde otomatikman mor rengin ortaya çıkmasına sebep olur. Bu tip etkilerin önüne geçebilmek adına güneşli günlerde güneş gözlüğüyle gezmek en mantıklısıdır.

 

Kemik yapısı : Göz yapısına bakıldığında içe çökük yani “çukur” yapıdaki gözlere sahip olan bireylerin, bu tip kemik yapılarından kaynaklanan göz altlarında oluşan gölgelenme durumları vardır. Bu gölgelenme sebebiyle de göz altları olduğundan daha koyu bir tonda gözükmektedir. Göz yapısı bu şekilde olan kadınlar bu etkiden kurtulmak adına sıklıkla kapatıcı kozmetiklere başvurmaktadırlar.

 

goz-alti-sorunlari

 

Vücutta su tutulması : Ortada bulunan herhangi bir sebepten ötürü vücutta su toplanması, damarların istenmeden de olsa şişmesine ve genişlemesine sebep olmaktadır. Bu durum özellikle vücutta ince deriye sahip olan bölgelerde, yani göz altında göz damarlarının çok daha belirginleşmesine neden olmaktadır. Bu durumu ortaya çıkartan stres faktörü, fazla miktarda tuz tüketimi ya da vücudu susuz bırakma gibi etkenlerden uzak durmamız gereklidir.

 

Yaşlanma faktörü : Yaş ilerledikçe bireylerin göz altındaki deriler de gittikçe hassaslaşarak göz altı halkalanmalarının yaygınlaşmasına sebep olmaktadır. Bunun yanında yaş itibariyle deride sarkmalar oluşmasının ya da kırışıkların meydana gelmesinin en çok etki gösterdiği bölgelerden bir tanesi de göz altı morluklarıdır. Sonuç olarak yaş ilerledikçe vücutta yağ oranı azalır ve kolajen üretimi zorlaşır. Bu durum da direkt olarak göz altlarının da çöküp renginin solgunlaşmasına sebep olmaktadır.

 

goz-alti-morluklari-icin-cozumler

 

Göz altı morlukları nasıl geçer?

 

Göz altı morluklarının tedavi süreci baz alındığında, en iyi ve etkili çözümü almak için yapılan başlıca uygulamalar göz altı morluklarına doğal tedavi uygulamak ya da göz altı morlukları için maske hazırlamaktır. Bu tip çözüm aşamaları için yapılan en esaslı maskeler ve kullanılan ürünler ise şu şekildedir;

 

Çay kompresi : Hem siyah çay hem de yeşil çay etkili olmak üzere, diğer tüm faydalı bitki çaylarıyla birlikte yapılacak göz altı uygulamaları, morluklara yapılan en doğru ve en etkili yöntemlerden biri olmaktadır. İstediğiniz aromadaki poşet çayı sıcak suyla birlikte demledikten sonra poşet çayın soğumasını bekleyin ve gözünüze koyabilecek soğukluğa gelmesiyle birlikte morluk alanlarınızın üzerine koyun. Bir süre beklettikten sonra yüzünüzü soğuk suyla yıkayın.

 

Patates veya salatalık kompresi : Göz altı morlukları söz konusu olduğunda en çok başvurulan sebzeler kuşkusuz ki salatalık ve patatestir. Bu iki ürünü de dilimleyerek ya da rendeleyerek göz altı morluklarınızın üzerine koymanız, morluklara azaltıcı ve yatıştırıcı bir etki yapmaktadır.

 

goz-alti-morlugu-cozumleri

 

Daha da iyi bir sonuç istiyorsanız bu malzemelerin suyunu çıkardıktan sonra bir pamuk vasıtasıyla bu suları göz altlarınıza sürebilirsiniz.

 

Limon ve badem yağı aromalı maske : Maskeyi hazırlamak için yarım çay kaşığı miktarındaki limon suyuyla bir çay kaşığı miktarındaki badem yağını karıştırdıktan sonra masaj yapar şekilde göz altlarınıza uygulamanız gerekmektedir. 10 dakikalık bir süreçte bu malzemeyi göz altlarınızda beklettikten sonra bol suyla durulamanız yeterli olacaktır.

 

Bal, yumurta akı ve E vitamini maskesi : Elinizdeki tek E vitamini kapsülünü bir kabın içerisine kırdıktan sonra yumurta akını ve bir çay kaşığı balı da üzerine ekleyip iyice karıştırın. Hazır olan malzemeyi göz çevrenize ve özellikle göz altlarınıza sürüp 5 dakika bekletin. Daha sonrasında mutlaka soğuk suyla yıkamayı ihmal etmeyin.

Yazar: Tarih: 6 Ağustos 2016 - 5:16:09 Kategori: Cilt Bakımı, Cilt Sorunları
İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Etiketler:
Etiketler:, , , ,