Göz Altı Morlukları Nasıl Geçer?

Hem kadın hem de erkeklerin ortak sorunu olan göz altı morlukları, özellikle kadınlar için büyük sorun yaratmaktadır. Dış görünüşüne önem veren kadınlar, gözlerinin altında ve bazı durumlarda da göz kapaklarında oluşan bu kahverengi ve mor halkalardan oldukça rahatsız olmaktadırlar. Göz altı morlukları ve bu morluklar hakkında bilmeniz gereken tüm bilgileri sizin için paylaşıyoruz.

Göz Altı Morluğu Nedir

Gözlerin altında, göz çevresinde ve göz kapağı gibi yerlerde oluşan, geniş halkalar ya da sadece göz çukurlarında bulunan koyu kahverengi ya da mor bölümlere, göz altı morluğu adı verilir. Göz altı morluklarının oluşmasının birçok nedeni bulunur. Bu nedenler hem iç hem dış nedenler olabilmektedir.

Göz Altı Morluğu Oluşma Nedenleri

Göz altı morluklarının oluşma nedenlerinin başında yorgunluk gelir. Kişinin aşırı yorucu işler yapması ve iyi dinlenememesi gözlerin altında morluklar oluşmasına neden olur. Bir diğer unsur da uykusuzluktur. Uykusuzluk da insanların göz altı morluğu sahibi olmasına neden olan faktörlerden biridir. Hiç göz altı morluğu olmayan kişilerde bile birkaç gün uykusuz kalınması halinde bu morluklar oluşacaktır. Kişinin kemik yapısı da mor bir görünüme neden olabilir. Göz altları çukur olan kişilerin ışıktan dolayı göz altı morluğu varmış gibi görünebilir. Güneş ışınları da göz altlarını koyulaştırıcı bir etkiye sahiptir. Aşırı miktarda üretilen melaninler, göz altlarında morluk oluşmasına neden olabilir. Kötü ve dengesiz beslenme de göz altı morluklarının bir diğer sebebidir. Sağlıksız içecek ve yiyecekler tüketmek, yeterli ve dengeli beslenmemek, gerekli protein ve vitamini vücuda almamak, ciddi derecede göz altı morluğu oluşmasına neden olabilir. Sinüzit, migren, kronik baş ağrısı gibi hastalılar da bir diğer sebeptir. Alerji, vücudun su tutması, kullanılan ilaçlar, kalıtımsal durumlar, hamilelik, yaşlılık, kadınlarda regl dönemi ve daha birçok sebep göz altı morluklarının nedenleri arasındadır.

Göz Altı Morlukları Tedavisi

Oldukça can sıkıcı bir durum olan ve görsellik açısından da kişiyi fazlasıyla rahatsız eden göz altı morluklarının tedavisi yapılmaktadır. Hem cerrahi yöntemler, hem lazer yöntemi hem de doğal kürler ve bazı kremler ile göz altı morluklarının tedavisi yapılmaktadır.

Tedavi Yöntemleri

Göz altı morluklarının tedavisi için kullanılan yöntemler; cerrahi operasyonlar, lazer tedavileri ve bitkisel kürlerdir. Bu yöntemler kişinin göz altı morluklarının seviyesine göre belirlenir. Aynı zamanda morlukların oluşma nedenleri de kullanılacak olan tedavide belirleyici bir unsurdur. Cerrahi operasyonlarda, göz altında biriken yağ tabakaları alınmakta ve damarlara operasyonlar düzenlenmektedir. Bu işlemde başarı şansı neredeyse yüzde yüzdür. Krem ve losyonla yapılan tedaviler ise kesin sonuç vermese de göz altı morluklarını bir nebze olsun iyileştirmektedir. Hafif göz altı morlukları için uygulanan tedavi yöntemlerinden biri de doğal kürlerdir. Özellikle salatalık içerin kürlerde göz altlarının rengini açan bir özellik bulunmaktadır. Göz altı morluklarında kullanılan lazer tedavileri ise iki türlüdür. Fraksiyonel lazer tedavisinde göz altı morluklarının rengi açılmaktadır. Deri altındaki bağ dokuları kuvvetli bir hale getirilir. Cildin kalınlaşmasını sağlayan bu yöntem sayesinde deri altındaki kılcal damarların görünürlüğü azalır ve göz altı morlukları giderilmiş olur. Resurfacing yöntemi de uygulanan tedaviler arasındadır. Lokal anestezi ile uyuşturulan göz çevresine müdahale edilir ve morluklar giderilir. Göz altı morluklarının nedeni çukurlaşmalar ise bu çukurlar yağ dokuları ile doldurulur ve göz altının mor görüntüsü engellenmiş olur. Yağ enjeksiyonunda göz altındaki derinin kalınlaşması sağlanır ve bu sayede de morluklar giderilmiş olur.

Hangi Sıklık İle Yapılmalıdır

Göz altı için uygulanan cerrahi işlemlerin bir kez uygulanması önerilir. Çok ciddi ve sürekli tekrarlayan göz altı morluğu şikayetiniz bulunmuyorsa, bir kere uygulanacak olan cerrahi yöntem sizin için yeterli olacaktır. Fraksiyonel lazer tedavisi ise 1 ile 3 ay arasında devam etmektedir. Bu tedavi süreci sona erdiğinde, göz altı morluklarınızdan kurtulmuş olursunuz. İşlemden sonraki yarım saat deride biraz yanma hissi oluşabilir. Zamanla bu yanma geçecektir ve ciltte pullanma gibi ihtimaller olabilir. Resurfacing yönteminde ise bir seans uygulama yapılır. Seans sonrasında kısa bir süre içinde göz altı morluklarınızdan kurtulmanız sağlanır. İşlemlerin sonuç verme oranı yüksek olduğunda sık sık uygulama gerekmez.

Gözaltı Morlukları İçin Doğal Yöntemler

Patates Tedavisi

 • Tülbent ( 1 tane )
 • Patates ( 1 tane )

Hazırlanışı: 1 tane patates çiğ şekilde çatalla ezdirin ve hamur haline getirerek tülbentin arasına ezilmiş patatesi koyun. 2 parça şekilde hazırladığınız patatesli tülbenti gözaltlarınıza koyun ve en az yarım saat bekletin. Haftada 1 kez mutlaka bu kürü gözaltlarınıza uygulayın.

Papatya Kurusu

 • Papatya kurusu ( 1 çay bardağı )
 • Su ( yarım litre )

Hazırlanışı: Suyu cezvede kaynatın ve kurumuş papatyaları suya ekleyip 20 dakika süresince demlenmesini bekletin. Süre sonunda karışımı süzün ve elde edilen su ile gözaltlarınıza tampon yapın. Makyaj pamuğuna bandırıp da gözaltlarınızda 5 dakika süresince bekletebilirsiniz. Yarım saat sonra gözaltlarınızı yıkayın.  3 günde 1 bu kürü uygulayabilirsiniz.

Peynir

 • Beyaz peynir ( 1 parmak kalınlığında )

Hazırlanışı: Beyaz peyniri bir kaseye koyun ve çatalla ezdirin ve süzme peynir kıvamına getirin. Ezdiğiniz peyniri gözaltlarına uygulayarak 15 dakika boyunca uzanarak bekletin. Süre sonunda gözaltlarınızı yıkayın ve ihtiyaç hissettiğiniz her zaman uygulayın.

Göz Altı Morlukları İçin Maske

 • Elma suyu ( 1 çay bardağı )
 • Ebegümeci ( 100 gram taze )

Hazırlanışı: Ebegümecini taze şekilde kaseye koyup ezdirin ve içine elma suyunu ekleyin. Krem kıvamında olan karışımı temiz bir gazlı beze koyup gözaltlarınıza koyun ve 20 dakika boyunca bekletin. Süre bitiminde gazlı bezi alarak durulayın. Bu maskeyi 3 günde 1 gözaltlarınıza uygulayın. 

Ihlamur Kürü

 • Ihlamur ( 2 poşet )
 • Su ( 1 su bardağı )

Hazırlanışı: Suyu cezvede kaynatın ve poşet ıhlamur çayını suya atıp 15 dakika demlenmesini bekleyin. Süre sonunda poşet çayı sudan alarak ılık halde olan poşeti gözaltlarınızda 20 dakika bekletin. Süre sonunda gözaltlarınızı ılık su ile temizleyin. 4 günde 1 bu kürü gözaltlarınıza uygulayabilirsiniz.

Göz Altı Morluklarını Geçiren Rezene Kürü

 • Rezene ( 1 çay kaşığı )
 • Su ( 1 fincan )

Hazırlanışı: 1 fincan suya rezeneyi ekleyip kaynatın. Ilıyan karışımı gözaltlarınıza uygulayıp 15 dakika süresince bekletin. Süre sonunda gözaltlarınızı durulayın. Bu kür aynı zamanda gözaltı torbalanmalarını da iyi gelir. Haftada 1 kez uygulayın.


Yorumlar
  1. merve diyor ki:

   Merhaba ben 15 yaşındayım sürekli gözlerimin altında morluklar oluşuyor ve kırışıklılarda oluyor ne yapmalıyım sizce

  2. dilara diyor ki:

   Mrb benim göz altlarim göz kalemleri yüzünden oldu silerken çıkarırken oldu onun öncesinde hiçbirşey yoktu ne yapabilirim

  3. Zeynep diyor ki:

   Herkesin yasini soylemesi de bir garip

  4. Ceyda diyor ki:

   Merhabalar 12 yasindayim. Kendimi bildim bileli goz alti morluklarim var ve goz kapaklarimdaki damarlar ve goz alti damarlarim cok belirgin. Hangi yontemi kullanirsam daha iyi etkisini gosterir?

  5. ilayda diyor ki:

   12 yasımda olmama ramen baya morluk var nasıl gecerler

  6. şebnem diyor ki:

   ben göz altı morluklarımın göz altımın ince deri olmasından kaynaklandığını düşünüyorum. Doğduğumdan beri var. Ama ailede başka kimsede yok. Napabilirim nolur hemen cevapppp verın

  7. Büsra diyor ki:

   Merhabaa. Peynir yöntemini haftada kac kez uygulamam gerekir. her 2 güne 1 yapsam olurmuu.. Lütfen Yardim istiorum sizdeen..-!!!

   • Nurhan diyor ki:

    2 güne 1 uygulayabilirsiniz, duruma göre 3 günde 1 de olabilir, sizin tercihiniz.

  8. Şebnem diyor ki:

   Benim küçüklüğümden beri göz altı morluğum var. Ve ben kalıcı olarak gitmesini iastiyorum bunların. Bu yöntemlerden en çok hangisinin en etkili olduğu hakkında bilgi verebilirmisiniz?

   • Nurhan diyor ki:

    Tariflerden herhangi birini kullanabilirsiniz. Göz altı renginin değişik olması genetik miras da olabilir.

  9. Özge diyor ki:

   Ben buz küpünü denedim ve gayet ise yaradı cok memnunum bunu da alternatiflere ekleyebilirsiniz :)

  10. Ayşe diyor ki:

   Patatesi nerdeyse her gün yapıyorum 15 dk bekliyorum ilk zamanlar rengi açılıyor daha sonra yine morluk oluyor eskisi kadar mor olmasa da mor yani.İnşallah peynir bir işe yarar

  11. reyhan diyor ki:

   Ben 18 yaşındayım . Gözlük kullanıyorum ve göz altlarım inanılmaz derecede mor.. gözlükten dolayı olduğunu düşünüyorum geçmesi için ne yapabilirim? Tavsiyelerinizi bekliyorum…

   • Denis Kara diyor ki:

    Reyhan Hanım Göz Altı Morlukları ile ilgili genel sayfamızı ziyaret ederek alternatif yöntemleri deneyebilirsiniz.

    • reyhan diyor ki:

     Tşk ederm, alternatif yöntemlerinizi deniyeceğimde göz altlarım gözlük camlarından dolayı yanmışsa geçmesi mümkün mü acaba?

  12. Aiwen diyor ki:

   zehra hanim ben azeriyim zehra hanim peyniri tek mi surucez goz altimiza

  13. büşra diyor ki:

   16 yaşındayım küçüklüğümden beri gözaltı morluklarm var gozumun çevresinde de aynı şekilde genetik olduğunu düşünüyorum bi çaresi varmıdı?

   • Denis Kara diyor ki:

    Göz altı morlukları için yapabileceklerinizi burada sıraladık, göz altı morlukları uyku düzensizliğinden tutunda sağlıksız beslenme, bilgisayar veya elektronik aletler karşısında fazla kalma, stres, alkol, yorgunluk gibi çeşitli sebeplerle de oluştuğu bilinmektedir.

  14. dano diyor ki:

   ben hiç faydalı bulmadım çünkü daha kulanmadığım için olabilirmi amaa faydalı olursa iyi olur çünkü ben böyle rasgele kullanma herşeyi bunuda bilin ayrıca şimdi kullandım benden bi aferinaldınız çok mutlu olmanız gerekiyor çünkü benim gibi şöhretli birinden aferin aldınız büyük bi başarı olmallı sözin için neye kerkese tavsiye ediyorumu etmiyorumu neyse isteyen kullanır bendeb bu kadar hade kalın sağlıcaklaaaaa :*

  15. ceyda diyor ki:

   17 yaşındayım yorgunluktan gozlerimin altı cökmüs gibi duruyor ve damarlar gözüküyor ne yapmalıyım?

   • Denis Kara diyor ki:

    Ceyda hanım yorgunluk, stres, alkol ve sigara göz altı morluklarına neden olan etkenler, öncelikli olarak uyku düzeninizi ayarlayın ve en geç gece yarısı yatağa girmeye çalışın bununla birlikte ışıksız gece lambası olmayan ortamlarda uykunuzu almaya çalışın ve 1 hafta sonra patates tarifini deneyin.

    • ceyda diyor ki:

     patatesi denedim fakat morluklarım daha çok belli oldu gibi geliyor?

     • Nurhan diyor ki:

      ilk denemede belirgin bir fark göremezsiniz ama yinede içinize sinmiyorsa başka yöntemler deneyin Ceyda hanım

  16. melisa diyor ki:

   Ben 14 yaşındayım ve anormal derecede gozlerimin altında morluk var yazdığınız patates ve peyniri denedim hiçbir faydası olmadı.Sonra bi arkadaşım bana bir tane çay kaşıgini bir gün dolapta beklet gözlerinin altına sür dedi ve hergun bunu yap dedi bende yaptım neredeyse azaldı sizede bunu öneririm

  17. eda diyor ki:

   merkaba ben 13 yaşındayım ve kendimi bildim bileli gözaltı morluğum var sizce bu çözümler benim yaşıma uygun olurmu

   • Nurhan diyor ki:

    Herhangi bir sorun olmaz ama siz yinede yaşınızdan dolayı uygulamayın gözaltlarınıza sürekli olarak piyano çalar gibi masaj yapın.

  18. sultan toprak diyor ki:

   17 yaşındayım morluklarım hiç qeçmio banada önerirmisiniz bu tür bitkisel çözümleri bi zararı olurmu acaba

   • Nurhan diyor ki:

    Herhangi bir zararı yok bu ürünlerin sultan hanım bu maskeleri uygulayıp gözaltlarınıza piyano çalar gibi sürekli masaj yapın kan dolaşımını hızlandırın.

  19. melek diyor ki:

   Merhaba,peyniri haftada kac gün kullanmamiz gerekiyor .Bilgilendirirseniz sevinirim

   • Denis Kara diyor ki:

    Melek hanım göz altı morluklarınız arttığı her zaman uygulayabilirsiniz. Göz altı morluklarını geçirici bir etkisi vardır ve her gün uygulanmasının dahi bir zararı yoktur.

    • Kerem diyor ki:

     Ben kerem 15 yaşindayim 5 6 yıldır morluklar var peynir olayini duyunca yazildigi gibi uyguladim suan bi etkisi yok 1 2 hafta boyuncami uygulicqm

     • Nurhan diyor ki:

      evet, düzenli olarak bir süre uygulayın faydasını görmezseniz farklı bir yöntemi uygulamaya geçin.

  20. aybike diyor ki:

   Merhaba 17 yaşındayım ve göz altımda fazlasıyla morluk var ben yorgunluktan ve uykusuzluktan diye düşünüyorum fakat bu yaşta normal olmadığını söylemişsiniz ve genetik olsuğunu düşünmüyorum ailemdeki kimsenin bu derece aşırı morluk yok umarım işe yarar bunlar

   • Denis Kara diyor ki:

    Aybike hanım gece geç saatlere kadar uyanık kalmak, aşırı bilgisayar, telefon ve televizyon karşısında vakit geçirmek göz altı morluklarına sebep olan bir durumdur. Bir kaç gün gece 12 den önce uyumaya çalışın aşırı tv, bilgisayar veya telefon karşısında vakit geçiriyorsanız bu süreleri azaltın. 1 hafta bu şekilde devam ederek sonuçlarını gözlemleyin.

  21. Burcu diyor ki:

   Merhaba ben 15 yaşındayım ama göz altı morluklarım sürekli var benim yaşıma hangisini kullanmamı önerirsiniz?

   • Denis Kara diyor ki:

    Burcu senin yaşında bu morluklar normal değil doktora görünmelisin.

  22. Sevcan diyor ki:

   Peynirin Ne oldugunun onemi varmi?Mesela 3gen peynir sursem olurmu?

   • Denis Kara diyor ki:

    sevcan hanım krem peynir aşırı yağlı olur. sadece beyaz peynir kullanın

  23. Batuhan diyor ki:

   Peyniri. Günde kaç kez sürmeliyiz

   • Denis Kara diyor ki:

    Batuhan bey göz altınızda morluk oluştuğu zamanlarda uygulayabileceğiniz bir yöntemdir.

  24. yagmur diyor ki:

   Ben peyniri denedim bugun yıkayinca morluklar dahada belirginlesti bu nirmalmi yoksa bir kere daha yapayimmi ? Cok caresizim

   • Denis Kara diyor ki:

    Bir kerede geçmesi zaten mümkün değil yağmur hanım oluşan bölgeyi yavaş yavaş açar

  25. irem diyor ki:

   Okuduktan sonra peynirle deneme yaptım umarım faydası olur, cok tesekkurler.

   • Denis Kara diyor ki:

    Biz teşekkür ederiz İrem hanım sonuçlarını bizimle paylaşırsanız diğer kullanıcılarımız da bilgilenebilir.

  26. zehra diyor ki:

   Arkadaşlar peyniri kesinlikle deneyin işe yarar diyordum ama bu kadarini da beklrmiyordum. Göz altım kapalı mordu ama şu anda varlığı bile belli olmayacak şekilde açıldı. Şok oldum !! 1 hafta sonra tekrar yapıcam bakalım o hafif morluk da gidicek mi :)

   • Burcu Evren diyor ki:

    Teşekkür ederiz Zehra hanım bilgilendiren mesajınız için

   • Sevcan diyor ki:

    Beyaz peynir derken biraz acabilirmisiniz konuyu?Peynirin Her Cesidi olurmu?Y

    • Denis Kara diyor ki:

     Sevcan hamım bildiğiniz orta yağlı bakkal peyniri tabir edebileceğimiz beyaz peynir.

  27. Filiz diyor ki:

   Illa beyaz peynirle yapmak zorundamıyız :)?

   • Burcu Evren diyor ki:

    Malesef filiz hanım :)

  28. Eylül diyor ki:

   Peynir yöntemini kesinlikle tavsiye ederim ilk kez yapmama rağmen gözle görülür şekilde rengi açıldı göz altlarımın

  29. Çağla diyor ki:

   Peynir formülüne bayıldım. Tavsiye ederim!

  30. edaaa diyor ki:

   Benim gözümün bütün etrafı mor yani siyah gibi suan 21 yaşındayım ve yaklaşık 13 yaşımdan beri gözlerimin etrafındaki siyahlılar var ne yapmam gerekiyor tedavisi varmı…hep göz altı die bahsediliyor ama benim gözlerimin bütün etrafı siyah:((( lütfen cvp yazinnnnn

  31. ela ~ercan diyor ki:

   Ben de gozalti morluklarimdan sikayetciyim dun aksam arkadaslarim caya geldi gozalti morluklardan soz edildi her biri farkli seyler soyledi patates ve salatalik iyi gelir diye suanda patates kullandim bakalim insallh iyi gelir artk eger varsa baska onerileriniz bekliyorum ilginiz icin tsklerr…

  32. ayşegül diyor ki:

   Benimde göz altı morluklarm var hic bi yontm denemedm simdiye kadar ama artk ck sıkıldm .bunlar ise yariyo mu lutfen bi fikir vern.eger kendi yontemlernz varsa soyleyebilrsnz

  33. aybüke diyor ki:

   Ben pek bir faydasını göremedim süreklide yaptım bence bunlar olamaz

  34. yusuf diyor ki:

   Su goz morariklarindan bende sikayetciyim herkesin bildigi uzere patates goz morariklarina iyi gelir salatalik ta goze bende kendi kafama gore ikisinide rendeledim elimfr sularini bi kaba sıkıp karistirdim borrk fircasiyla gozlerime surdum 2 3 dk sonra bi gerginlesme oldu ferahlik geldi bilginize daha dun denedim iyi yani

  35. melisa diyor ki:

   Peki peynirin çeşidi önemlimidir? Yani yaglı yagsız, tuzlu tuzsuz olması?

  36. Duru diyor ki:

   Göz altı morluklarona kesin bi tedavinin bıulunamadığını duymuştum eğer yukarıda yazanlar işe yarıyorsa lütfen cevap yazın:). Not:15 yıldır göz altı morluklarım var.

   • Cilt Bakımı diyor ki:

    duru hanım sitemizde gözaltı morluklarını geçiren bir çok maske türevi bulunmakta. bunlardan bir tanesini ya da bir kaç tanesini düzenli olarak bıkmadan uyguladığınızda mutlaka sonuç alacaksınız. aynı zamanda bu kürleri uygularken piyano çalar gibi göz altlarınıza aklınıza geldikçe masaj yapın. emin olun faydası olacaktır.

  37. çiğdem diyor ki:

   Benimde göz altlarim mor gözle bi sorun yok ama sünizit var bundanmi acaba bide bu bitkilerin süresi bellimi kac günde bir yapiliyo ?

   • Cilt Bakımı diyor ki:

    Çiğdem hanım hepsine kullanım süresi eklendi

  38. eda diyor ki:

   çokkkk teşekkürler inşaallah bi faydası olurr

  39. eda diyor ki:

   abi bunlar çok iyiiiiiiiiii yaaaaaaa :) :)

  40. nergiz diyor ki:

   Ben simdi peyniri deniyorum su an gozumun alt ve ustunde peynir var :D insallah bi etkisi olur. Yarin baskalarini da deneyceegim. Etkisi olursa herkese onericem ))))))

  41. Fatma diyor ki:

   faydası olurmu

  42. mehtap diyor ki:

   Uzun zamandır yapısal göz altı morluklarını giderebilmek icin bütün bitkisel yöntemini denedim ama etkisini görmedim lazer veya göz altı ameliyatını duydum ne kadar sağlıklı ve doğru olduğundan bir fikrim yok sizce ne yapmalıyım bu morluklardan kurtulmak için

   • Berçin diyor ki:

    Mehtap hanım göz altı morluklarınız için cerrahi bir operasyon düşünüyorsanız. Op. Dr Eser Aydoğdu hanımdan bilgi alabilirsiniz. 0216 384 71 72 numaradan

  43. neşe diyor ki:

   deneyeceğim

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.

BENZER KONULAR

*

Copyright © 2004 - 2015.

Sitedeki içerikler, izinsiz farklı mecralarda kullanılamaz.
Cilt.Net üzerinde sunulan tarif ve yöntemler sadece bilgilendirme amaçlı olup kişisel ve doğal tarif ve yöntemlerdir, doktor tavsiyesi değildir. Cilt.Net yazılarında bahsedilen ilaçlar doktor kontrolü olmadan kullanıldığında ciddi sağlık sorunlarını beraberinde getirebilirler. Bu nedenle doktorunuza danışmadan ilaç kullanmayınız. Tariflerin, yöntemlerin ve ilaçların kullanımı kişilerin sorumluluğunda olup oluşabilecek sorunlardan Cilt.Net sorumlu değildir.


Cilt Bakımı - Saç Bakımı - Vücut Bakımı- Makyaj - Diyet - Güzellik Maskeleri ile Cilt Güzellik Rehberi.